Zonjës Merkel nuk i nevojitet përkthimi

http://www.exit.al/2016/11/29/20248/

Ne pritje te ndonje komenti te revoltuar dhe te perveluar qe do qahet si zakonisht se blogu po e ul shume nivelin e debatit duke sjelle zerin e nje medie te pavarur. E pse duhet bere kjo kur kemi media te politizuar?!

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

o kubi me 21 pika, mos rri kot po mso noj gjo:

Blendo, flm qe e prure shkrimin. Them se me shqetsues se vete mosdhenia e aprovimit verbal nga Merkel, eshte fakti qe media te fuqishme e te (pa)varura, shkojne aq larg sa te “shqiperojne” fjalen e zyrtarit me te larte gjerman, duke u vene dukshem ne funksion te qeverise shqiptare.
Eshte e pakonceptushme per mua qe nje gazete partiake si RD te jete ne krahun e te vertetes kurse TCh e Klan te genjejne. Eshte demi me i madh qe i sjellin shtypit te pavarur; as kam menduar e as mendoj qe gazetaret profesioniste zgjedhin te punojne ne nje shtyp partiak. I imagjinoj thjesht si percjelles se zerit te partise, as nje grime me shume se kaq. Vecse nuk kish gje me neveritese, kur ne vend te korrigjimit - qofte dhe me nje shenim te shpejte si gafe e perkthimit, - TCh zgjodhi dje te vinte ne loje ne nje emision te tipit Striscia la notizia (per me teper, i imituar gjer ne detaje te imta), faktin qe lajmin, e perkthyer ashtu, nuk e kish dhene vec TCh apo Klan por edhe shtypi dinjitoz dhe ketu u permenden Tema, Shqiptarja dhe Gazeta Shqiptare. Pra, persa kohe “perkthimin”, e bejne dhe keto gazeta “te pavarura”, e anashkalojme faktin qe genjyem ne grup. Biles, bejme dhe ca humor dhe ua servirim shqiptareve se kjo eshte pjata e tyre e preferuar.
Sa per ngrefosjen e KM, pergatitjen me tam-tamin paraprites te hapjes se negociatave pikerisht ne daten e festes se pavarsise, kjo nuk me prek fare. Ne mos nje dite, kjo do behet nje dite tjeter. Ajo qe me bezdis eshte fakti se paaftesine e tyre, mundohen ta reklamojne si aftesi, tamam si nje tregtar i mire qe edhe pse shet produkt te nje cilesie te dobet, sigurohet qe paketimin ta kete dinjitoz. Dhe per fat te keq, ne pergjithesi, media shqiptare mesa duket e pelqen rolin e sherbyesit. Keta vetem shtylle kurrizore nuk kane

3 Likes

ne fakt aty gjerat duhen perkthyer… truri atje nuk i kap gjerat vete,

cfare mund te thuash…efekti sallami

Gjedhet e prekura nga dermatoza nodulare po shiten nga fshatarët, ndërsa mishi i tyre po përdoret nga fabrikat e sallamit.

http://shqiperiaime.al/post-1530/

çar skandali obobobo turp.
Popull i kequshqym, i keqedukum, i keqinformum, i keqperdorum :frowning:

Nderkohe qe bota po shkon drejt deglobalizimit keta tanet po mbyten ne goten me uje. Merkel ka 99 probleme “but this bitch ain’t one”. Te fillojme nga Brexit? Ekonomia nr 2 e Evropes po shkeputet nga Unioni, Ne anen tjeter te Atlantikut, kesaj refugjatoliberales se Evropes do ti duhet te perballet me makthin e ri, Trump i cili e quajti te marre dhe shkaterruesen e Evropes.Nuk mbarojne hallet ketu, probleme kolosale me Deutche Bank… Ne France pretet te fitojne Le Pen ose Fillion,qe te dy jane makthe per BEne, e para kerkon shkaterrimin kurse i dyti decentralizim te plote…Qe te dy i kane hale ne sy islamiket gje qe po i tharton multikulturalistet proletare.Ne mes te ketij mishmashi gjeoistrategjik keta tanet i kane hipur gomarit perseprapthi dhe po nisen per ne beteje si Sanco Pancoja…por kane harruar tju thone se ajo beteja mori fund. Evropjanet po ju kthehet shteteve kombetare dhe e ka hedh ne kosh idene utopike intenacjonaliste.

Bredho, shtypi i “lire” i di keto qe thu ti po jane honoraret qe marrin nga qeveria aty, e do e heqin vallen sipas orkestres .RD psh nuk e ka kete kompleks tani.

Desara xhan, ke thene plot e prap ske thene asgje. Te ishim te barabarte me Gjermanine (ti besoj je koshiente se jemi te dytet pas tyre) nuk kishim perse i bashkoheshim BE-se.
Na the qe kemi korrupsion, e dime. Por nuk ka the nese mendon se duhet te presim gjer sa ta cdukim korrupcionin pa te kerkojme te hyjme ne BE. Listo ketu pastaj te gjitha cke thene dhe na thuaj nese duhet ti ckulim me rrenje, meremetojme a suvatojme pa te kerkojme te hyjme ne BE. Te marim vesh se cdo te thuash them.
Secili shef b…idonin e vet Desara.
Peshku, beni kujdes mo e mer dallga per ne itali ket shkrim; do ti ndergjegjsoni mafiozet e pertej detit ti kerkojne Renxit te dale nga BE.

populli i thjesht, jo Politikanet.Axhenda e tyre e globalizimit ecen perpara dhe ska bir kurve ta ndaloj. Me vote demokratike jo se jo. Alternativat e verteta “hiqen qafe” qe ne fillim…

refugjatoliberalja esht komplett e pafuqishme perball kapitalit, plus , eshte Kancelare e nje Shteti qe trajtohet akoma si Zone e pushtuar dhe ecen analog me Amerike sa i perket zhwillimit Global,
plus ka bo dhe shkollen e honeckerit.
Per mendimin tim, Kombinacioni me i disfavorshem qe mendohet.

E thote kush? Bota thjesht po tenton te nderroje pronaret po asnjeri nga pronaret nuk eshte i lumtur me de-globalizimin aq me teper qe dhe njerezit i rren mendja se mund te kthehen mbrapa. Po aq sa nje te virgjere mund t’i kthehet virgjeria po aq mund t’i kthehet dhe bota e sotme ekonomive nacionaliste. Automatizimi i prodhimit, specializimi i skajshem i forces punetore dhe uria e tregut per konsumerizma (shoqeruar dhe me boomin ne nivelin teknologjik dhe ate te komunikimit) e ben te pamundur kthimin mbrapa or mik. Riorganizim dhe ndryshim partneresh edhe mundet, por nuk ka Tra(m)pa e Lepena e Vildersa qe kthejne mbrapa rroten e historise. Jo mure te ndertojne por dhe bunkere nukleare (It’s the economy stupid! - me paska kap kjo sot).

Thuhet se koha do filloje te eci mbrapsht. Pleqt do bohen te rinj, te rinjt do hyjn prap te mami, robt do fillojn te emigrojn te Afrike, ku do fillojn tu rriten qimet, thonjt etj, majmun hesapi.

Po cprisni ju deglobalizmi te ndodhte si pasoje lufterash apo ndonje lufte 3B? Jo mer jo deglobalizmi fillon brenda shoqerive te kombeve “te ashtuquajtura te globalizuara”. Shenjat ishin aty para me shume se nje dekade. Politika eshte si puna e asaj veles se varkes qe drejtohet sipas eres(popullore). Ata qe e mohojne kete realitet te ri fusin koken si struci ne rere. 4 pikat me kyce te globalisteve po japin grahmat e fundit (dy prej tyre si TTIP,TPP na lane shendene) BE si projekt ka mare fund dho po i drejtohet realitetit te nje grupi shtetesh “sovrane” ku Brukseli do kete influencen e familje mbreterore ne politike. Kjo doli qarte me politiken e Azilit ku shume vende i treguan gishtin e mezit kuotave te azilit te diktuara nga Brukseli(Merkel). Shengeni ka marre fund dhe me nje Evrope e cila po perballet dita dites me hordhi afrikanesh dhe aziatikesh secili do ti drejtohet zgjidhjeve sipas interesave kombetare. Intersocjalizmi Liberalist vdiq dhe ata qe se pranojne kete realitet te shkojne neper pyjet e Westchester Country se mos e gjejne ate kafshen mitologjike :joy:
Sot sapo erdha nga Polonia, (se kishim premieren e filmit te shtunen). Vendi eshte zaptuar nga ekstremi i djathte dhe ishte po ky revizjonizmi liberalist i Merkel qe i hodhi ne krahet e ekstremit te djathte

1 Like