A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


Edi Rama, erdhi ne pushtet duke premtuar ndryshime rrenjesore ne Shqiperi, nen slloganin e rilindjes dhe nen makjazhin e Fuges ai i beri qe shqiptaret te enderronin serish duke i dhene nje goditje te forte Partise Demokratike asokohe.
Shume shpejt, mbas operacionit makiazhi i qyteteve qeveria rama filloi te beje uje nga çdo ane.
Nderkohe qe premtoi shendetesi falas, Shqiperia eshte sot nje vend ku ke frike te shkosh e te mjekohesh apo operohesh edhe duke paguar sepse dihet si hyn por nuk dihet si del…
Erdhi duke premtuar qe arsimi do te ishte falas nderkohe qe arsimi sot per nga fuqia ekonomike e qytetareve eshte nga me te shtrenjtit ne Evrope. Erdhi ne pushtet fale edhe premtimit se ligji do te ishte i barabarte per te gjithe dhe ata qe kishin gisht per ngjarjet si Gerdeci apo 21 Janari do te merrnin denimin e merituar, nderkohe kujtojme se mbas gati 7 vite ne pushtet ata qe qelluan e vrane protestues te pafajshem me 21 Janar 2011, sot ata jane ne poste fale partise socialiste. Per hir te pushtetit beri Iliri Meten president te Shqiperise, personin kunder te cilit doli ne proteste me 21 janar 2011.
Shqiperia sot, sipas prokurororeve te antimafjas italjane, rrezikon te kthehet ne nje Afganistan persa i perket furnizimit te tregjeve evropjane me lende narkotike.
Premtoi rritje te punesimit, nderkohe sipas statistikave papunesia eshte zvogeluar se shqiptaret kane filluar te mergojne ne mase, jemi sot nje nga shtetet ku qytetaret duan t’ja mbathin sa me pare nga vendi i tyre (para nesh renditen vende te afrikes si Gana, Eritrea apo Etiopia…)
Nuk u arrit as premtimi i afrimit të figurave me kontribut shkencor, profesional e kulturor në qeveri e në grup parlamentar, por këta iu larguan që në vitet e para dhe vendin e tyre e zune servilet…
Rastet me flagrante jane zevendesimet e ministrave me njerez pa kompetence siç eshte Ministria Arsimit apo Ministria e Jashtme, qelloi nje moment me gjithe keto ndryshime negative sa mendja me shkoi tek perandori i romes se lashte Kaligola qe donte te bente kalin e tij senator…
Perpos sloganit te trasparences sot nuk dime se ç’behet me taksat e shqiptareve, po vidhet gjithandej…rasti me i afert eshte ai i unazes se madhe fale PPP-ve…
Premtoi rend e ligj, por vrasjet s’kanë të ndalur, sidomos të grave e të të dobëtve, ndërkohë që kapitali i krimit të organizuar është ulur këmbëkryq, duke pamundësuar konkurrencën dhe investimet e përnjëmendta.
Premtoi integrim evropian, por tash ka mbetur që nuk e takon askush kur shkon të hapë ekspozitat me lulet e tij, që i hanë veç gomerët.
Premtoi investime në ekonomi e jo në asfalt, mirëpo ja që edhe ky paratë e buxhetit po i çon në asfalt, i cili po del shumë më i shtrenjtë se në kohët kur ky akuzonte për vjedhje.
Po tenton te fuse ne menyre negative hundet tek punet e brendshme te Kosoves, dhe problemi nuk eshte se po don me ndihmuar Kosoven por Serbine…Me fjale don me ndihmuar kosoven me vepra po ndihmon serbine…
Unë s’mund të mbështes dot PD e as LSI. Por ky dhe tarafi i tij, s’është aspak më i mirë se ta.
Shqiperia ka qe ne nentor qe po vlon nen protesta, njerezit nuk po ja dalin me sepse ajo qe i mungon eshte “shpresa”…nje popull i yni qe nuk ka shprese per te ardhmen…
Politikat e qeverise Rama bejne uje kudo… A duhet te rrije ne pushtet nje kryeminister qe ka falimentuar jo vetem ne premtimet e tij por edhe ne rimekembjen e Shqiperise?.. Fakti qe njerezit po vazdhojne te ikin sepse Shqiperia nuk ka kushte jetese dinjitoze eshte nje fakt konkret i falimentimit te politikave te Edi Rames.
Edi Rama njesoj si Sali Berisha ka bere vetem nje gje, ka liberalizuar ne forme te shfrenuar çdo gje qe ishte e shtetit…pjeserisht ky liberalizim , kjo shitje pa fre e gjese publike na ka prure deri ketu…
Ka 30 vjet qe nuk arrestohet nje politikan, nje qe te jete nje! Si ka mundesi? Qeveria Rama eshte nje qeveri e falimentuar, ndenja ne jete e saj kam frike se vetem do te perkesoje vendin dhe pakenaqesite mund te kthehen ne revolta ekstreme…

P.S. Pa dashur te bej polemike, pa dashur se qeni avokat i djallit, pa dashur te bej dizinformacion, eliminova foton e meparshme sepse e sinjalizuan si foto fake, dhe ne fakt ishte foto fake. Po vendos nje foto qe i perket protestes se djeshme. Foto eshte marre nga nje video me dron e xhiruar nga Vizion Plus…

Pergjigjia eshte e thjeshte. Merr peshore dhe vur ne nje ane edi ramen dhe anen tjeter sali bash ilir moniken!
Nga te anon peshorja? Nqs nga sbim-ja shih mos ke ndonje damar qe mbaron me viç ose pule

PD dhe mbeshtetesit e sai e kane dhe ne me kohe verdiktin ne zgjedhje .problemi eshte se sta qe jane pro jane me te shumte. Protesta po drejtohet nga ata qe jane hajfute per vete .

llotot i mbylli, shendetsia eshte mjaft here me falas se me pare, aq falas sa dhe mjeket ikin nga frika. Arsimi eshte mjaft me mire sesa liberalizimi i friksshem ne kohen e sales ku ne universitetet me lehte blije nje diplome apo master e doktorature, sesa blije nje panine ne dyqan, ku konkurset ushin fiktive, pagat minimale u rriten duke ndikuar disi pabarazine dhe zbutur papunesine. U kontrollua territori duke ndaluar xhvatjen dhe baterdine e pronave e ndertimeve.
Te rrime shtremt e te flasim drejte. Rama ka mjaft mekate te drejtimit neoliberal qe i dha vendit, koncesione, etj por kur nuk ja kerkove dorheqjen Berishes ne kohen e tij nuk mund tia kerkosh Rames.
Sigurisht mund te protestohet per kauza te duhura, por jo per te ngrit Ramen nga karrigia e per te ul Kanakarin e Sales, do ishte xhirrim ne vend.

3 Likes

Leo hiq fotografine se eshte photoshop e demaskuar tashme. Na turperuat. Edi Rama me gjithe problemet e pafundme qe aktualisht ka qendron shume me lart ne ate post se konkurentet e opozitaret e tij. populli foli e shkoni boni cicin per analiza.
e keni pa ate videon e Mones se para dy diteve ku deklaronte se nese Edvini do ishte ne pushtet ne 17 shkurt ajo dhe Basha largohej. Le te presim nje premtim te mbajtur nga klasa jone e dashur politike.
Bravo Gjigandi Lleshaj, Respect. I cmontoji halabaket me dy duar, nje me pompe prapa dere e nje qe leshonte karamele tymuese nga tarraca.
Nejse urime i here se KERPYDHA RA!

I modh je, po crendesi ka se ke vune, para atyre hajduteve e burokrateve parazite qe popullonin ministrite dhe kali i kaligules do ishte Lule. Kaq e varfer eshte kritika juaj sa cdo kritike e keni mbi emra te vecante dhe jo mbi qasje ideore apo programore, pasi oferta juaj programore dhe ideore thjesht nuk ejziston, ju intereson vetem pushteti.

Ramen veç po e rrezuan vete socialistet se per lulin e monen nuk ka qeder. I beri xheloz me ato konçesionet 1 miliard per 22 km rruge por poplli aha, fle gjume. Le te hane kokat! -thote. A thua po hahen per hallet e poppllit luli me monen dhe ramen.

2 Likes

Mjafton vetem fakti qe sot mbasdite,gjithe kanalet greke gjysmat e lajmeve i kishin me protestat e sales,duke i meshuar faktit qe pakica greke eshte rreshtuar me sali serbin. Greket i ka shqetesuar pa mase vendimi i rames te vere dy ministra nga dardania, ashtu siç edhe leon😁 make albania great again, rama dhe te plasin greket,jevgjit dhe kokcepet

Dyst trunin vllai

image

1 Like

posi jo more, 1000 maloke do vendosin fatin e shqiptareve. sigurisht, sigurisht.
:))

shikoje kete video e me thuaj se sa krimineel eshte sali berisha dhe gjithe derrat qe e mbrojten.
me shkallet hapur maloket sot dhe nuk u futen dot ne kryeministri
sali berisha vrau kater veta qe as do te futeshin dot, dhe ju vemje bertisnit “bene detyren”
shiko sa lehte do te ishin shmangur vrasjet

o ju maloket e tjere qe ju rren mendja
sado te merziten njerezit me hallet e shqiperise, salen nuk e voton njeri
nga cdo 100 komente ne faqen e sales, 99 jane sharje kunder tij, dhe ai prape vazhdon
ai me vota e diq e nuk vjen dot, ndaj ben numra te tilla,
por harron qe po e mori pushtetin me 2000 maloke ne vend te votave, jugu i 10t ne te dhe nuk e njeh si qeveri, nejsoj si ne 1997, se nuk do lejojne qytetet e lashta te shqiptareve t’u caktohet fati nga 1000 shpellare.

po ashtu i treguat shqiptaret qe bashen nuk e pjerdh njeri ne PD. berisha mblidhte njerezit, berisha i organizonte, basha rrinte rpapa e tundte koken si kelysh

kjo eshte e keqja tani, qe sado keq te beje Rama, te shtazet e Berishes nuk ka asnje shqiptar qe te kthehet. ta jap me 100 milione firma.

po me kete protesten e sotme iu vu kapak. jua 10u rama aq bukur.
ju vetem se u afruan protestuest te kangjellat, vrate kater shqiptare me sjelljen me komunizme te mundshme
rama ju la te shfryni kafsherine dhe ju pa gjithe bota cfare majmunesh jeni
edhe beni gam gam, edhe nuk futeni ne kryeministri as me deren hapur
u vertetua me 100% qe ne 21 janar mund te ishte shmangur cdo vrasje nga shtaza
e vetmja gje qe me vjen keq eshte qe shqiperia perfundimisht ka mbetur pa opozite

Populli do paguaje ato pare qe po cojne per lesh rama.mona luli.

Qeveria ne demokraci hiqet me zgjedhje ose me mocion mosbesimi. Per sa kohe qe nga ana tjeter jane Berisha & CO numrat nuk jane dhe skane per te qene. Kshu qe boj gajret deri kur te bohen numrat dhe vazhdo puno me teorine e asistencializmit.

1 Like

A duhet te dorehiqet qeveria Rama?

Pergjigja eshte e thjeshte: JO!

Ik ore jetim i Saliut qe na ben si i pa-anshem…mos na hap barkun me kete pacavure qe ke shkruar ! Te 10-fsha photoshopin !Ne jetojme jashte atij vendi e duhet te shohim ne faqet e para te portaleve e te gazetave "Shqiperia ne Lufte " demek…per nje proteste qe nuk u ngrit as ne nivelin e nje derby futbolli te kategorise se dyte ! E per mua ky eshte misteri …si ka mundesi qe nje proteste qe rezultoi ne nje skele ndertimi, dy dyer e nje veper arti te shkateruar ne nje vend qe peshon nje hic ne arenen evropiane …u be lajm ne evrope sot? Na e sqaro pak ti jetim i Saliut…apo i ka kapitalizmi keto?

Po e the ti, Lulthimja e PDhit dhe Mona e LeShIt,patjeter qe duhet te dorehiqet. Po duhet thene qe PDhi ka bere perparime, ose prapakthime, varet si e sheh:

cila eshte alternativa po e hoqet ?

1 Like

ja, rinia shqiptare qe perkrah opoziten


Taso pse nuku aprovoni ndryshime ne kodin penal nga qeveria qe psh gjykatesit prokuroret qe marrin rryshfete minimumi i denimit te jete burg perjete plus sekuestrim i gjithe pasurise e njejta gje edhe per pulitikanet e nivelit te larte apo policet qe bashkepunojne me kriminelet .per punonjesite e nivelit me te ulet ulet bejeni 35-40 vjet .aprovoni ligje te tilla .beni ca shembuj e do shikoc se per nga ndercmeria shqipot do ia kalojne edhe norvegjise .ne vend qe te lepini bythen e qeverise kerkojini qe te marre masa te tilla.