Aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari, humb jetën në paraburgim

pjesa duhet postuar germe per germe.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka theksuar se vdekja e Astrit Deharit ka tronditur Lëvizjen Vetëvendosje. Kurti ka thënë se Dehari ka pësuar vjekje të dhunshme jo nga vetëvetja në qelinë e tij në Prizren.
“Ishte shumë e rëndë dhe e dhimbshme për të gjithë ne aktivistët dhe për familjen se pas dy vitesh që e humbën Arbonrit e humbën edhe djalin tjetër, Astirit. Ne nuk kemi aktivistë tjetër si Astriti. Ai ishte i kompletuar”, ka thënë .

“Jemi të gjithë në një gjendje shoku. Jemi bashkë familjen. Ka solidaritet të madh të të gjithë shqiptarëve kudo janë, por edhe të ndërkombëtarëve sepse ka ndodhur diçka që nuk ndodh as në regjimet më totalitare kur një i ri vdes në qelinë e tij”, ka thënë më tej Kurti.

Kurti ka kujtuar se njëherë thuhej se bëhet fjalë për vetëvrasje.

“Informatat e fundit që i kemi janë se ai ka përjetuar një vrasje të dhunshme në qelinë e tij, e nuk bëhet fjalë për vetëvrasje. Pas obduksionit, mjekët shkencëtarë, të cilët gjatë tërë kohës e kanë vëzhguar, kanë dhënë konkluzion të përbashkët se shkaktar i vdekjes nuk ka qenë kurrfarë medikamenti, i cili do të mund të thoshte se gjendja e tij psiko-fizike ishte jonormale. Vdekja erdhi nga ngufatja me një mjet të fortë, dhe ky mjet i fortë ishte një shishe e plastikës që është gjetur në fytin e Astritit. Ishte aso shishe e foshnjave, e fortë”, ka thënë Kurti.

“Mjekët kanë thënë se nuk kanë hasur kurrë një rast të tillë të vetëvrasjes. Përveç kësaj, Astriti ka gërvishtje në qafë, në dorë, hemtoma, dhe bri të thyer dhe një plagë në kokë, në ballë. Janë gjetur disa gjësende me gjak. Është gjetur një fije e hollë litari me gjak, brisqe të rrojës të ndara nga makina…”, ka thënë Kurti.

Sipas tij nuk ka logjikë që gjatë gjithë tollovisë që ishte në qelinë e Deharit, të mos dëgjohej asnjë zhurmë. Kurti ka thënë se edhe deklarata e komandantit të Policisë Nexhmi Krasniqi se Dehari është dërguar në spital në gjendje kome pasi kishte marrë medikamente, është skandaloze."

metodat e ministrive te brendshme sllave te eliminimit fizik moren ne qafe sistemin qe shkoi, te lindjes. Gjalle qenkan edhe sot.
Duan t’a bejne Kosoven shtet policor si serbia, maqedonia…
Prej gjuhe t’i varin
s’ka per t’u konfirmuar krimi, mendoj, ka per te mbet pezull.
Nuk ma kish marre mendja deri ketu, mendova vetevrasje me shkak dobesi & gjendje depresive.

Duhet gjet fajtori e fut plumb ballit!

https://www.youtube.com/watch?v=nC3dNjV6J18

https://www.youtube.com/watch?v=yHtmvUyFxLw

https://www.youtube.com/watch?v=TvK2JuXCVHQ

https://www.youtube.com/watch?v=U6Tcu56fe7Y

https://www.youtube.com/watch?v=wAGqEr0vNgE

26 vjec. Te lidhet gjuha e te mpihet truri. Humbje e madhe per familjen, shoqerine dhe per besueshmerine e qeverise kukull te Kosoves.
Na ngel vetem per te shpresuar se do ti vihet gjer ne fund.

mendoj kush ka mundesi, me sa ka mundesi, duhet te kontribuoni dicka per VV, ne keto dite te veshtira per anataret e saj, ne shenje mbeshtetje.

Se fjalet vetem kane fare pak peshe me kete ngjarje te rende dhe me forcat UDB-iste te pranishme ne ingranazhet e shtetit, qe po perballen.

ProCredit Bank Kosova
INICIATIVA QYTETARE LEVIZJA VETEVENDOSJE
Nr. i xhirollogarisë: 1189-001551-0001-36
IBAN: XK051189001551000136
SWIFT CODE: MBKOXKPRXXX

fotografi te femijeve, dy vellezerve Dehari dhe motres se tyre, ne veshje kombetare

https://www.youtube.com/watch?v=qmOtp-upt9E

https://www.youtube.com/watch?v=fa2UtCYqrYM

http://www.gazetatema.net/web/2016/11/12/shteti-vret-ne-menyra-te-ndryshme/

http://megapress.in/index.php/2016/11/08/leter-e-hapur-publike-hashim-thaqit/

… sa malle paskem pasur te lexoj keto fjale.

Kosovare te ppsh…
ju nuk guxoni rastin te hudheni ne harrese ,

1 Like

http://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=115700

Der’ sa t’jet’ e gjallë tradhtia,
N’gojë fishekun e don alltia!

Nuk e di nese nje dite do dali e verteta e kesaj tragjedie. Sidoqofte ky ngelet nje krim shteteror dhe Rexhep Qosja e ksih shpjeguar shume bukur.
Shume emocionues ishte edhe korri i TKZ ne ndeshjen me Izraelin : “UNE JAM ASTRITI”