Bebi Kristidhi mbush 80 vjeç

mkristidhi

Margarita Kristidhi, e njohur ndryshe si Bebi Krisitidhi është një ndër pjanistet e para të nivelit të lartë në vendin tonë. Kristidhi studioi muzikë që e vogël. Margarita disa herë tentoi t’i vazhdonte studimet në Moskë por nuk iu dha e drejta të shkojë. Më vonë kreu një specializim në Paris. Karriera e saj artistike kapi majat midis viteve 60 dhe 80, duke e arritur një nivel shumë të lartë interpretimi si pianiste. Më vonë Margarita shërbeu si pedagoge për shumë nga brezat e mëvonshëm të pianistëve shqiptarë. Ajo lindi në Tiranë më 7 Shtator 1937. Bebi Kristidhi është bashkëshortja e regjisorit Pirro Milkani.

http://opusalb.com/sq/nje-portret-per-zonjen-e-pianos/![mkristidhi|386x445

1 Like

edhe 100 !

shif shif Bebi, e kisha harru fare. Kur Bebi ishte e re, ka qene kampione bukurie sexi. Kur kalonte Bebi bjondina ne rruge, krijohej nje heshtje qe rrinte pezull mbi turmen ngjyre gri, ngrinin nofllat e varura te handikapateve te brengosur qe veshtronin me goje hap dhe sy te zgurdulluar prej katunari te babezitur.

1 Like

Bebi ka qene Zonje Grua e gjithe Klas e rridhte nga Familje e Fisme. Une se mbaj mend ndonjehere te Re por Burrin e mori ashtu …te RI…

Bebe rexha e koheve te sotme,
P,d: hera e pare qe po e degjoj kete emer, edhe 100 Bebi.

-ai thoshte shpesh ; oh Bebi, sa e lehte je ti Bebi.:joy:

1 Like

Blendo, interviste me Bebin e solle ketu, dhe kjo eshte gjo e mire, po interviste me ata qe i kan dhone Peshkut, kur do besh dhe do sjellesh.

3 Likes

Tiku qeka brez me Idrizin. :grinning:

Bebi no more se eshte 80 vjec tani. S’e dija qe ishte gruaja e Milkanit. Te rroje sa te doje, po deshi mbi 100 le te veje, kush do ta ndaloje?

Ka qene fuks pes leksh pra mo.

O Pjer, iku koha e disidentave, e kane marre prap kamunistat, per ça te te intervistojne ty?!

1 Like

un jam me i lashte se Idrizi dhe shoqerisht me i rendesishem se Idrizi qe ka punuar ne ushtri ne sektorin e nozullimeve, kurse un kam punuar ne policine sekrete ne sektorin e artit, ndiqja ngambrapa artistet e mdhej disidente.:stuck_out_tongue:

he jepi tani kapo trimi antikomi, tu dha rasti perseri te tregosh veten ngambrapa!

1 Like

Bebi e ka pas Plakun Mjek me Fame dhe Zengjin. Meshkujt e Tirones e gjunin se kishin shume Florinj dhe jo thjesht se ishte Bjonde.
Bebi rrezatonte kulture dhe sqime e stononte me zonjat e para fshatare e provinciale te Parise Komuniste.
Jetonte ne boten e saj me art e aq lluks sa mund te shijonte ne ate kohe e rrethuar ne respekt te heshtur dhe nuk pyeste shume se cmendonin njerezit e moralit te shendetshem prandaj morri ene burrin qe desh.

Po juve c’flisni sikur keni qene moshatare me Bebin, ka qene keshtu e ashtu? Nga e dini ju, apo me te thene?

1 Like

ne kena kopetenca edhe per pjeshken e nones se Skenderbeut, jo me per Beb Kristidhin!

Se harrova, edhe per motren e Gjergj Elez Alise, per Doruntinen, Even, ejha sa t’zot jemi ne fuksat!

E ke pa ene ti ne koncert a tv se i binte Pianos po nuk e mban mend a sbo lidhjen.

po po ti po e bo lidhjen, gjysma e grave katunare te Parise Komuniste kishin mbarue Insitutin Femnuer Nana Mbretereshe. Edhe Vito Kapo qe ke qef ti me acid urik ne dore.

E nxorre Viton per te shpetuar shurruthllat qe u bon ene ministre ene anetare Biroje politike. Ishte ndryshe te mbaroje institutin Nana mbretneshe e te merrje Malin e te boheshe ene terroriste guerrilse e ndryshe te rriteshe ne Familjen Kristidhi. Ai instituti Nana Mbretneshe nuk i ndihmoji te mos vidhnin orendite e pasanikeve e me vone fondet publike me ne krye Nexhmije Xhunglinin.
Kurse Bebi jetoji pa i shtri doren askujt nen hijen e Babait te saj te rrespektuar e shume te pasur, por duke u marr me art e duke u kulturuar duke injoruar veprat e vyera te Enverit.

ka pas qene nji grava, grava te versioni i vjeter i ppu-se. Ai kish per borxh me njoft edhe baben e perandorit japonez dhe i dilte garant per cdo virtyt qe diskutohej. Tani kto qytetet tona t’vogla kane qene; edhe robt me llafe merreshin se ca tjeter do boje neper radha ku t’ikte gjysma e jetes? po mas 30 vjetesh? fukin hell, sa t’veshtire e kane me ndyshu shqipot!

6 Likes

Ah se harrova … pa xhelozira…se njerezit kane pas ene hyrje dalje ne ato kohe e kan honger noji gjo ene nga duart e ktyre grave te nderume.