Diskutim i lirë - shtator 2017

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Perse nuk vendosni tek temat kryesore perdhunimin e statujes se Gjergjit te Madh nga Bashkia e Tiranes ne bashkepunim me injorantet e “fese se paqes”?

këta janë prodhimet e një shteti të shkombëtarizuar si shqipëria! lënia e institucioneve fetare nën mëshirën e arabo-greko-filipinezëve,patjeter do të krijojë mostra antishqiptare. ky tipi ka të njëjtën mëndësi me krahun e supozuar të kundërt të mut nano-line! ky konsideron armik kombëtarizmin ashtu si e konsiderojnë edhe janullatistët edhe lubonjistët. p-ër momentin ,kjo aleancë e panyrshme në pamje të parë,kërkon të largojë nga mesi edhe atë pak identitet kombëtar të ngelur që përfaqson skënderbeu. haxhiqamilizëm i hapur i cili ,tinëzisht quan nacionalistë vangjel dulen dhe sorrosistët e tiranës! kjo mungesë alarmante e kombëtarizmit po ju jep krahë monstrave të errësirrës të marrin guxim dhe të dalin hapur kundër ekzistencës së kombit shqiptar. skënderbeu armik i lubonjës,imamëve dhe mitropolitëve grekë!

1 Like

Une personalisht jam kunder cfare thote ky mjekercjapi. Por me duket e cuditshme qe ti je kunder si dashnor i flakte i “free speech” qe hiqesh.

Une jam kunder Bashkise se Tiranes.
Mjekercjapi ka te drejten e fjales por kjo nuk do te thote qe te jem dakort me te.
Mjekercjapi le te flase cte doje…Gjergji i Madh
edhe sot I verbon mostrat qe ti I perkrah me zell dhe i justifikon sa here qe te bie rasti.

Fjalet e fundit te Skenderbeut…
**Kujdesuni qe Kombi juaj te rritet nepermjet fese katolike, por mos persekutoni asnjeri qe ta ndjeke ate me detyrim.

Dielli, qe eshte shembellimi i Perendise, shkelqen pa dallim per turkun ashtu si per shqiptarin.

Kushdo qe keshillon per e luftuar per hir te Perendise eshte nje mashtrues i cili desheron te sakrifikoje te verteten per interesat e tij.

Mbyllini qe ne origjine mosmarreveshjet e teologeve dhe hipokriteve, te cilet jane me te rrezikshmet per lumturine e nje shteti. Kemi pare perandorite me te lulezuara te percahen dhe te tronditen nga keta fanatike.

Mos harroni se politika turke eshte per te mbjelle percarje mes princave te krishtere…
…kur prifti do te dije me shume sesa mekatet tuaja, kthejeni ne vendin e tij, dhe denojeni si te tille, qe te sherbeje si shembull per pasardhesin e tij.
…ne qofte se Papa perpiqet te rrise numrin e prifterinjve dhe murgjerve per te nxjerre para nga krahinat tuaja…ose ju nxit te hapni luftera ne emer te zotit, rrufeja qellofte mbi ju dhe pasardhesit tuaj ne rast pranimi.
Nese Papa kundershton, bindeni ate me butesi, dhe vetem ne qofte se eshte e nevojshme perdorni shpaten…

http://gazetavatra.com/fjalet-e-fundit-te-gjergj-kastriotit/

“Fjalet e fundit” te Skenderbeut jane shkruar 2-3-4-5-6-7-8-9 here nga persona te ndryshem, me kombesi te ndryshme, ne kohera te ndryshme.

:albania: :rofl:

E mundshme si ne cdo fjale te fundit por ti anashkalon frymen, mesazhin e filozofine e jetes para 400 -300-200 vjetesh…

Vertete e anashkaloj?

Dokumenta , doreshkrime , leterkembime vetem ne Vatikan mund te kete kopje origjinale.

Edhe pse mund te mos jene fjalet e tij te fundit por interpretimi i autorit eshte sa i vertete , fisnik dhe i dhimbshem po te shohim ku kemi perfunduar sot.

E anashkalon …Perderisa fokusohesh tek fakti, me te drejte, i nderhyrjes ne tekst nga kronikanet. Fjala ka qene frymezues dhe e vecante per kohen e si pasoje ka frymezuar nderhyrje e interpretime… por esenca mbetet shume e besueshme po te kemi parasysh historite mbi Skenderbeun…si edhe frymen e kohes

Edhe kopja origjinale nuk eshte origjinale perderisa kalon nga dora e goja e kronikanit…por eshte me afer origjines a origjinalitetit. Interesante eshte se e kan parashikuar daljen e Suniteve Arab ne 2017…aka Brucaj e Krasniqra

shof qe Skenderbeu nuk ka thene asgje per punen e pallimit, qe eshte çeshtje shum e rendesishme kombetare, dhe nuk ka bere asnje profeci per pallimin ngambrapa qe eshte shum ne mode sot.

Interesante eshte , tregon sa ka ndryshuar njeriu , dhe atehere egzistonin tundimet e te pasuruarit duke i sherbyer portes se perandorise osmane , por tradhtaret i priste shpata , sot vetem fjale , gjithsecili sipas interesit personal , s’ka burra :face_with_monocle:

Mbyllini qe ne origjine mosmarreveshjet e teologeve dhe hipokriteve, te cilet jane me te rrezikshmet per lumturine e nje shteti. Kemi pare perandorite me te lulezuara te percahen dhe te tronditen nga keta fanatike…Shihni Perandorine e Konstantinit te rrenuar nga Muhamedi, dhe Princin Gjon Paleologu, i shkelur nga kuajt e Arabeve. Ai ishte supersticioz, prifterinjte e tij ambicioz dhe injorante, oborrtaret e tij te rreme dhe te shthurrur nga luksi, dhe tani princi, prifterinjte dhe oborrtaret kane vdekur dhe po vdesin ne skllaveri.

Tradhetaret e te korruptuarit i priste shpata vetem kur ndertohej shteti i bazuar ne Drejtesi, por kur jetohej ne nje perandori me qender disa muaj udhetim larg …sundonte grabitja e pa-drejtesia…
Denimi nga Porta e larte zor se vinte brenda vitit ndersa Skenderbeu sic kritikohet nga revizionistet e vendoste drejtesine per hir te shtetit aty ne vend te krimit me dore te hekurt.

E kisha fjalen per tradhtaret qe pas vdekjes se Kastriotit nuk e ndoqen kete rruge , por u percane e u servilosen per interesa personale ndaj pashallareve e perandorise , per 2 qypa florinj me shume.
Mjerim historik …edhe pyesim pse eshte keshtu Shqiperia sot, e kane ne gjak tradhtine dhe servilin, tani t’vejn edhe kapuc perce e burka me sum perpjete e mirupafshim Perendim.

Humbem Luften dhe u goditem nga Largimi popullsise ne Itali. Ne prandaj nderojme Skenderbeun se ndryshe do kishim nderuar Prijesit e tjere qe humben luften ose do na kishin Sulmuar Hoxhallaret figura te tjera frymezuese. Ne laj thaj Skenderbeun nxorrem.
Nejse, Skenderbeu kur vdiq la Arberi te drobitur e djegur nga lufterat. Kur ra Rumania e Serbia do binte edhe Arberia. Largimi i popullsise si dhe ardhja e nepunesve otoman ne arberi per 500 vjet do lere gjurme ne popullate.

1 Like

asgje s’ka ndryshuar, vetem aksi orientimit. Tani paret dhe qypat me florinj jane ne drejtim te Perendimit, pranej t’gjith bejne perendimorin dhe lepijne sumen perendimit duke shit edhe nenen e tyre. Edhe sumen nuk e ngrejne me perpjete, e mbajne ne drejtim horizontal qe eshte nje orientim shum me praktik dhe pragmatik si teknologji bielle manivele.