Best movies for 2017


#43

oh, kjo eshte nje Ngjarje per tu shenuar!


#44

Shume faleminderit Stalker, po nuk e di pse kaq te rende. Une e kisha fjalen per ndonje komedi, si tip Vitiriu qe eshte.


#45

Stalker eshte rende se parjen e filmit e ka detyre partie nga Zhizhek Kokoshka.

Nese do komedi, “film te lehte me kalu kohen”, kjo eshte nje nga me te medhate, ndoshta me e modhja komedi ekzistuse, dhe tragjedite nuk i vijne as tek maja e themres. Film for ever, dhe eshte bere me kete ambicje, te jete pergjithmone, dhe ja ka arritur qellimit. Nuk e di sa here e kam pare, e megjithate vazhdoj ta shoh. Ka nje dashuri per Francen qe sublimohet ne dashuri per driten mesdhetare, nga mjegullnaja e hirte angleze.

Eshte detyre me e pa kete film, jo per tu bo i moth, por as i vogelth nuk je nese se ke pare akoma.


#46

Vive la Présidente !


#47

Rrofsh, e kam pare dy here. Kjo eshte per pushime vere ne fakt. Si per rastesi, pashe nje film tjeter te Mr. Bean-it, qe ne fakt e kam pare edhe ate nja dy here, are Jonny English. Pashe edhe nja dy komedi romantike me marken e ku di une cfare quhet te “Hallmark”


#48

ne kete sekuence eshte tallja me e madhe qe i eshte bere ndonjehere regjizorit te filmit autorial, siç e quan korriksja.

I’m nothing, nothing, nothing, nothing, nothing, nothing, nothing…NOTHING :rofl:


#49

Po te luash me ‘metal gear solid’ do shikosh titrat me ‘Hideo Kojima’ pak a shume si te ky filmi


#52

ti e pelqeje kete si aktore, mos gaboj


#53

nuk ka film autor per vit te ri, eshte feste konsumi si krishtindja, por mund te shohesh kete per vit te ri, mtv like movie. nuk eshte si filmat me siper por besoj si ato qe kerkon, "te lehte per tu pare"


#54

Edhe te lehte, edhe në YouTube, edhe gjel deti, edhe … edhe …

:joy:

ps: mos e humb “To live and die in L.A” ! Pa më të voglin dyshim, filmi më i mirë i Friedkin (ose te pakten baraz me “Sorcerer” ose “Cruising”)


#55

friedkin i killer joe dhe exorcist, pse jo, qenka dhe ne youtube. megjithate nuk do preferoja ta shifja nje film ne ekran kompjuteri


#56

ne vend qe te shofim Ngjarjen, shofim Filmin, nuk ke pulen, ha sorren! (Sorrosin)


#57

jo ush, po gomor :smiley:


#58

:smile: ahahahaha je i modh, e more edhe ti me ne fund titullin i Modh :grinning:


#59

hah, e refuzoj me miresjellje titullin.

por shtoj dhe qe ndermjet subjektit dhe ngjarjes ka domosdo nje film. (per me teper gugllo phantasy)


#60

nuk e kuptova, por gugllimi neser, tani duhet me bo nani, teper vone. Naten!


#62

tani, ne freskine e panjolle te mengjezit, me duket se e kuptova pa gugllu se çfar deshe me thon.

ne parim kjo eshte e vertete, por ne realitetin e epokes ngambrapa nuk eshte me keshtu, ose me sakte i behet yzmet qe te mos jete keshtu me çdo kusht. Arti modern (brenda edhe filmi) ka vene ne dyshim kete trinitet te nderlidhur (subjekt, phantasy, ngjarje), nuk ka subjekt, me efekt domino nuk ka fantazi (film), nuk ka ngjarje si qellim final, te zhduket Ngjarja. Motivacioni: aman na lini rehat ne qelbsinllekun tone!

Kte ve re, megjithse ne menyre konfuze kamuniste dhe ne fushe te politikes demokratike, edhe shkrimi i temes se alban-oidit, ku kam komentuar vetem une, albanoidi komenton vetem per phantasy me “idet” e tjere:

Pamundësia e ngjarjeve përballë gjendjes së pashpresë

Nga pikpamja providenciale - per te cilen tani nuk pjerdh njeri si obskurantiste fetare, megjithse eshte e vetmja qe gozhdon problemet - te mos kete ngjarje do te thote te mos kete Ardhje te Dyte. E per kete qellim jane mobilitzuar te gjitha forcat pa qene nevoja per Teori Komploti me Sorros e çfare tjeter e ketij lloji vari hejbet, te cilat nuk eshte se nuk ekzistojne, por ne pilaf jane edhe gjasme kundeshtaret e tyre, kush prej budallallekut, kush prej snobizmit e kush prej interesit. Por edhe hero dhe i zgjute me qene, s’ke nga lu, me shejtonte ne te njejten barke je, je ene ti shejton.

Meqe jemi ne temen e filmit, nje prej shejtonve me te hidhur, ki parasysh qe ishte edhe i krishtere (aq sa mund te jesh ne kete kohe), ishte Felini qe e kishte kuptuar mire kete. Filmi i tij i fundit “Intervista” donte te lajmeronte Fundin e Filmit, dmth fundin e Ngjarjes per nje regjizor. Nuk besoj se e ke pare.

Ja nje sekuence e modhe nga ky film i modh, qe ilustron muhabetin njekohesisht me epoken ngambrapa, duke fut ne muhabet literalisht edhe culon ngambrapa, va fa in culo.


#63

Hidhe në ekran TV


#64

Good Times jep efektin edhe sot pese dite me pas gjithnje permes mbylljes se tij.
Benny Safdie luan mrekullueshem por pertej lojes se tij merita qendron tek ideja.
Krahasoja me lart me Cassavetes, por shoh gjtihashtu aferi (tematike) me Coppola-n e 1969es -The Rain People me teme dashurine & gjendjen jo shendoshe menderisht.
Mbase jo e sakte por dalloj nje si fryme te '60-'70es ne filmat e vellezerve Safdie, frymen kathartike (katharsis) te periudhes.
Ne kete menyre paralelja me After hours te Scorsese shkon jo vetem per strukturen e intriges, por edhe _kohen_si epoke realizuese.
ps. Dimer i shtrenguar mjaft keto jave ketej si zymtesia aktuale politike e vendit


#65

Ka 3 mjeshtra qe ‘vigjelojne’ mbi «Good Time » : Cassavetes, Scorsese dhe Sidney Lumet