Bjeri t'i bijmë sa majtas djathtas

Ja po ta perkthej nga Wiki me pak a shume.

Prejardhja e fjales arche=origjinale, zanafillor; tipos=model, ekzemplar, marke, tipik

Ne filozofi perdoret per ide paraekztstuese dhe primitive, si psh idete platonike qe ekzistojne si ide ne vetvete., ne psikologji perdoret per te tregu idete instiktive dhe te predeterminuara te inkonshit njerzor etj.

Tani trego qe e kuptove mesimin dhe mundimi im nuk shkoi kot duke na treguar idene arketip te fotos se Belulit. Nuk eshte suma, se e di qe aty e ke menjen, kerkoje ne vend tjeter, pastaj lidhe me sumen po deshe.

xixa, puna eshte se une nuk bej sikur nuk kuptova, ne fakt une bej sikur nuk kuptoj tek puna (magazina) por jo ketu, dhe i modhi u mundua te ma shpjegoje por dukej sikur fliste me vehten e jo me mua qe e nigjoja per here te pare ate koncept,

tani i modho, me sill te lutem shembuj, me nderto fjali me kete fjale qe te arrij te kuptoj se ç’kuptim ka,

psh fraza pedagogjike didaktike:

Se cili eshte arketipi i topit vetem penisi me syze nuk e gjen dot!

hajde pergjigje hajde, tamam pergjigje k…
imagjino te jesh ti para shum studenteve dhe te te pyesin per nje gje, dhe ti pas pergjigjes se pare e te dyte, tu nxjerresh penisin, imagjino se çfar fiasko do jete per tya.

archeopter-
ja po të jap edhe unë një tjetër shembull

po nuk arrite të shohesh se arketipi i kujt është osht ky arkeopteriksi, harram voet e zime qi t’ka dhon nona m’vegjli

bon vaki m’thuj se osht i gjeldetit t’Peqinit

1 Like

i modho, ma nderto dhe nje here shpjegimin e pare, por me shembuj,
mos u merzit se edhe ketu, kur nuk e kuptoj nje fjale, iu them belgjeve te me sjellin sinonimin e asaj fjale dhe shembuj me fjali.

1 Like

hej ç’je tu ju bo belgjve t’magazinës ti mor byrazer, zbor për besë, zbor… me kapterr Pjerin

1 Like

"po nuk arrite te shohesh se arketipi i kujt osht"
ketu me rri, ma nderto dhe nje here fjaline duke sjelle nje fjale tjeter sinonim apo te perafert me te.

Pjer, fakju banana arketip:

qe do te thote …
ketu nis shpjegimi per mua

he Pjer thuje shprehjen qe them un gjithmon, se na vdiqe duke t’pallu me shpjegime!

Belul kape ket lidhur me arketipin e Pjerit:

http://www.panspermia-theory.com/

paskesh te drejte ai kur tha ; ‘‘grimca te ardhura nga kozmosi jemi…, zero absolute jemi !’’.:smiley:

Mos na mbetet me barre dhe shoferi i Teslas!

We live in a world of opposites. Nese s’do kishim te majte e te djathte, atehere gjykimi do t’i takonte vec Zotit, me sakte, njerezit do ta pranonin se gjykimi i takon vec Atij.

aquamarin, ku ke hum? Thash se nuk do te shifshim mo si disa te tjere qe jan zhduk kohet e fundit.

Njerzit pranojne ose mendojne se gjykimi i takon Zotit, por Zoti nuk gjykon, gjykojne Parimet e Tij. Dmth kush del jashte Parimit eshte sikur del rruga dhe bie ne kanal.

1 Like

Pjer kape edhe i her tjeter archetipin:

image

Pak a shume cfare desha te thoja. We either do gjykojme nga mendja jone e bombarduar (e ngaterruar) nga multifrekuenca vibe-sh, or do te admirojme bukurine e pamate te Parimeve te padukshme qe mbrojne levizjen me shpejtesi konstante te gjithckaje ne Gjithesi, te Gjallen qe prehet madherisht ne Univers.

P. S: sa here nis ndonje pune intensive zhdukem nga gjihe social media se ndryshe nuk perqendrohem dot, po e shkela nje dite e te futem n’peshk apo diku tjeter, ngec aty. But yes, edhe mua m’kane munguar shume guret e cmuar virtuale. :slightly_smiling_face: