Botës në krizë i nevojiten etër dhe nënë të reja (Pjesë e VI)

interesante, por nje gje nuk kuptoj une plaku, a eshte perkthim qe i modhi i ka bo, apo eshte punim i tij

Pjer, kurse un kuptoj shum mire se perse dyshon qe nuk eshte punim im, megjithse kam shume vite qe shkruaj vazhdimisht ne Peshk me te njejtin stil e nivel, dhe e dyta qe kur kam perkthyer, gjithnje kam vene emrin e autorit. Dmth nuk mund te dyshohem kollaj per vjedhhajdut kulturor.

Perseja e ketij dyshimi tend: lepri eshte mçef ketu me sa poshte vijon:

1 Like

Ky teknikisht s’eshte as artikull as perkthim. Ky lloj shkrimi eshte nje patchwork referencash interneti me nje fill lidhes. Prova me e thjeshte eshte qe po te ulesh me keto tipa ne studio, nuk mbajne mend as 1/10 e autoreve qe iu referofen e le me referencat, vec ne qofshin autiste. Dhe fakti qe askush nuk komenton tregin qe dhe nga menyra e te shkruarit, mbledhesi nuk arrin te terheqe asnje, pavaresisht nga emrat e medhenj qe i terheq zvarre ne shkrim. Megjathate edhe keto tipa egzibicioniste kane vleren e tyre se jane gati te punojne gjithe jeten si urithi thjesht per te cuditur dike. Mua sidoqofte me ka ndihmua me ca autore qe nuk i kisha lexuar e qe iu lexova ca libra. Tung.

Mirserdhe katror, shyqyr qe e prure koken qe un te shkruaj nje koment, i cili ka vlere me teper se sa shkrimi.
Siç ti ke zbuluar me spiunlleqe lart e poshte, un punoj traktorist ne Frosinone, pra egzibicionizmi im arrin kulmin, nuk ka shembell ne histori te kultures qe nje traktorist shkruan per tema providenciale-kulturale si une. Ka vetem ca kokrra qe shkruajne romane.

Te them diçka akoma me egzibicioniste: mburrja ime e vertete, nuk jane shkrimet, por puna si traktorist, mburrem qe jam puntor, sepse figura e puntorit eshte e veçante ne historine e botes. Puntori eshte figura providenciale me me vlere, sepse vete Zoti eshte puntori i pare. Kurse figura e intelektualit eshte e stisur, e sajur, si figure duket ne fund te historise, ne fillese te historise moderne (fillon e nxjerr krye ne Rilindje, me dukshem me iluministet franceze etj etj). E kam fjalen intelektual si zanat qe paguhesh per te dhene mend, ke me shume mend se te tjeret, e per kete te paguajne. Si pune e kurves, ke shale te mira se te tjerat, atehere ne e jep, e ne te paguajme per prestacionin. Dmth nese te qenurit kurve eshte zanati me i lashti ne bote (si rendom quajtur), intelektuali eshte zanati me modern ne bote.
Pra un e fitoj buken e gojes si traktorist (me pallojne si traktorist), prandaj jam i lire te shkruaj si amator, prandaj shkruaj pa pare ne Peshk. Dhe prandaj ti nuk shkruan ne Peshk sepse eshte pune e papaguar (siç vete ke thene), sepse ti je intektual qe pallohesh me pare, e ke per zanat te qenurit intelektual. Di te lush mire n’car, prandaj gjen gabime teknike kamasutra intelektuale tek amatoret. Prandaj ti gabon rende kur flet per nje zone qe nuk i ke idene, e as nuk mund t’i kesh idene, e te ndalohet te kesh idene. Ca zona jane te ndaluara per kurvat.

Me pas mund te shkruaj akoma, se tani me duhet me dale.

kurva nuk asht aty per shalet ma te bukura se te tjerat, asht se ka deshtu kryekput ne jete, dhe ofron trupin e vet ne treg, per te fitu jetesen. oggi per oggi, persa kohe barierat e moralit jane shkermoq, kurvlliku asht kthy edhe si nje zgjedhje per nje zgjidhje me leverdi.

nuk e kam fjalen te tregoj se perse filan kurve ushtron profesionin, perse nena e Kozetes behet kurve, apo pse kurveron Zonja me Kamelie, po sqaroja zanatin e kurves te bere per interes paresh. Ne kete kuptim zanati i kurves eshte analog me zanatin e intelektualit. Pra shihet problemi ne pergjithsi si esence, pastaj pse e ben njeri apo tjetri, si e qysh e tek ne nje epoke dhe si e qysh e tek ne nje epoke tjeter, duhet pare kontesti per çdonjerin.

Perveç problemit te interesit ekonomik, kurvlliku ka edhe nje esence tjeter pse behet (sigurisht edhe intelektuali i Marlonit). Po nuk jam fut aq thelle se Katrori eshte koqe si zanat intelektual prosti, nuk kupton te cektat, pa le te thellat.

Pastaj ç’te kuptoje kurva (dhe intelektuali)? Po te kuptoje kurva (dhe intelektuali), atehere i bi te mos beje me kurven (dhe intelektualin)!

100 here e kam thene qe proçesi i te kuptuarit eshte i interesuar, nese nuk te leverdis, nuk kupton. Prandaj kuptimi i te rese vertet revolucionare eshte nje akt vetemohimi, dmth heroizmi. Prandaj ne plan te fundit nuk ka budallej, nuk ka koqe, ka vetem maskarej, ose thene me eufemizem, ka vetem te njerez te dobet, rob pa koqe.

ja erdhi Katrori, te shohim se çfar intelektualizmash (kurvlliqesh) do na sjelle kesaj rradhe.

Mirserdhe katror, shyqyr qe e prure koken qe un te shkruaj nje koment"
Hahaha, deshperim i madh. Shyqyr qe kishin plasur ujrat e zeza mpreme ne lagje tha evgjiti, se me kete sebep lame dhe kembet.

o intelektual i modh, gjithe kete kohe qe ke munguar dhe jevgu ka lare kembet ne kanalet e ujrave te zezaq, ke studjuar libra per te gjetur se si perkthehet titulli i instalacionit te pare ne bote? Se heret e fundit qe ke komentuar e perktheve “arke me shishe birre”? Pranej s’je dukur me kendej pari, prej turpit sepse kaqe gje e dine edhe jevgjit, e jo me intelektualet e mdhej qe perkthejne Jungun.

“Arka e shisheve” :rofl::rofl::rofl:

Katror, çuditu me kete citim egzibicionist:

Intelektualet nuk jane, si zakonisht degjohet te thuhet, njerez qe mendojne: jane ata qe e kane per zanat te menduarit dhe qe marrin nje rroge aristokratike per arsye te fisnikerise se ketij profesioni - George Sorel

Katror, nuk e di nese e ke lexuar kete liber egzibicionist:

Besoj se shumë nga ata që po akuzoj këtu për dështim në shërbesen e tyre shpirtërore, në aktivitetin e painteresuar që ata shpallin kur bëhen historianë, psikologë, moralistë, do të më përgjigjen se këto rrëfime nuk e shkatërrojne besueshmërine e tyre: “Ne nuk jemi aspak në shërbim të fuqise shpirtërore; ne jemi në shërbim të fuqisë së kesaj bote, të një partie politike, të një kombi. Vetem se në vend që t’u shërbejmë me shpatë, u shërbejmë atyre me shkrime. Ne jemi milicia shpirtërore e fuqisë së kesaj bote”.

Morali percakton politiken - Platoni

Politika nuk ka asnje raport me moralin - Makiaveli

Politika percakton moralin - Maurras

Vari hejbet * te gjitheve - i Modhi :smiley:
(*) bolet duale te Marlonit

Eshte per te qesh e per te qa njekohesisht, numri i shikimeve ne temat qe kam hequr shkrimet eshte dyfishuar, menjehere sapo hequr. Çar leshin shofin un nuk e di. Shofin hiçin. Tregues qe njerzit e epokes ngambrapa kane me per shpirt shkatrrimin, se ndertimin. Epoka e atentateve. Dhiti ne te edhe shkrimit.

apo jo @Katror dhe @varik? operativi i katunit vazhdon veprimtarine ne terren?