Budallenj të të gjitha vendeve, bashkohuni ! (“Mandibles” – komedi franceze

2 Likes

Per ata qe mund te shohin nje dite filmin: mizat nuk kanë mandibles (nofulla). Keshtu qe ato duhen kerkuar tek nje personazh dytesor i filmit (dhëmbet prej floriri që vë një… :wink: )

Thanks stalker pashe pak trailerin.
Duhet te jete film i mire veror, vec te tjerat qe permend
Kam parasysh ndonje blockbuster me subjekt fantashkence e monstra, kur e krahasoj. Por ka mundesi une ja fus kot si shumicen e hereve.

Eshte absolutisht në te njejten venë me te gjithe filmat e deritanishem te Dupieux (ndofta kjo eshte dhe arsyeja qe regjizorë si Allen apo Rohmer apo Hong Sang-soo apo tashme Quentin Dupieux ishin (apo jane) kaq prodhimtarë sepse kane gjetur nje te mesme te perpjesshme midis asaj qe propozojne kinematografikisht (pa a shume “te njejtin film” : në rastin tonë, absurd komik) dhe publikut te tyre (“as i madh as shume i vogel”).
Per mua, kulmin e nje ekuilibri te tille e ka arritur aktuakisht jug-koreani Hong Sang-soo

1 Like

Korrikase, ti ja fut kot edhe per çeshtjen e epidemise. Ka te drejte Stalker negacionisti qe thote se epidemia eshte sajese Teori Komploti e Sorrosit, virusin e ka kriju Sorrosi thote Biden.

:rofl: tamam kjo na duhet ulur ne sinema

Stalkerit i doli fjala mbi origjinen e pandemise, qe virusi u perhap nga laboratori, permes asaj qe ai e quante sequencing dhe qe na paskesh qene eksperimentime Gain of function
Personalisht ne fillim kjo teori me dukej aq larg realitetit te mundshem saqe e konsideroja dashakeqe, konspirative

Flm
Une per anen ekonomike/produksion etc etc, s’para marr vesh ne pergjithesi

Në fakt, askush nuk merr vertet vesh nga produksioni (si funskionon etj etj), por qe te besh nje film (ti e ke vene ré qe kur shpallet filmi fitues Oscar, në skenë ngjitet producenti, dhe jo regjizori!), duhet ta paketosh së pari financiarisht (per ta thjeshtezuar : aktorët duhen paguar para se te dale filmi dhe atyre pak u plas nese ai eshte deshtim apo sukses financiar).
Rohmer pat ngritur Shtepine e tij te Produiksionit (Les Films de Losange) qe per fat i funksionoi si sahat. Por siç thosha me lart, jane shume, amà shume shume te rralle ata regjizorë qe marrin persiper te krijojne Shtepine e tyre te produksionit, sepse garancia e renatbilitetit eshte pothuaj zero (pra, risku, sh sh i madh per te financuar “filmin e rradhës”)

1 Like

Origjina e virusit nuk ka shume rendesi, problemi i Stalkerit eshte se eshte negacionist (qe ti nuk je, prandaj je kunder tij ne kete aspekt), gje qe edhe kjo nuk ka shum rendesi per mu, teorite e negacioniste mund te jene te drejta por edhe mund te mos jene, pa problem, njesoj si historia alternative. Ajo qe ka rendesi per mu eshte se Stalker e politizon problemin, dmth e ben qytrym problemin, e ben veten qytrym dhe kush e mirret me te duke i rrahur shpatullat ose duke e kundeshtuar me dialektika pa fund, tirr lesh pa fund. Konkretisht Stalker revolucionar negacionisti nuk mirret vesh se çfar eshte, i majte apo i djathte. Ai e quan vete te majte se eshte kunder Berishes, dikur kunder Bushit dhe sot kunder Trampit, sigurisht edhe kunder meje qe jam fashist, quajtur edhe fuks nga te tjere qytryme qe jane me Berishen. Pranej une nuk diskutoj me normalisht me te dhe me çdo qytrym tjeter, me qellim shkruaj gjera qytrym ne menyre qe te ruaj mend e krese.

Dhe nje gje tjeter per te kuptuar qe te gjithe jane bere qytrym nga trute. Qe virusi ka dale nga laboratoret e Wuhanit ne fillim fare ka qene teori e Trumpit qe u masakrua per shpifje nga medjat, bllokim llogarisht, etj. Ne del ky qytrymi tjeter, Biden, e thote te njejten gje qe thoshte Trump, por te gjithe e kane harruar sepse duke u marre me qytryma, qytrym behesh. Dmth te gjithe qytryma, perveç meje qe jam fashist dhe fuks njekohesisht.

1 Like

Nuk e dija qe paguhen para (paradhenie si te thuash). Di qe lidhin kontraten (me ke, Kompanine e filmit? Po c’eshte kompania e nje filmi?), dhe kisha peshtypjen qe marrin pjese ne perfitimet e filmit :thinking:

Kompanite e biznesit tipikisht kane jete te gjate, vazhdojne prodhojne (mallra, sherbime etj) deisa nje dite falimentojne ose shkrihen me te tjera, etj.
Ndersa keto te filmit i bie te mbarojne pune shpejt dhe te “vdesin”…
Vec kesaj eshte edhe distribucionin i filmit. Dakord shperndan “mallin” te konsumatori, dmth ben shitjen etj etj. Por si lidhen me komp. e produksionit…?..
Sa per te kuptuar, e gjithe kjo, se shpesh flet ketu per ekonomine ne fatin e nje filmi

Nuk besoj se mjedisi virual eshte i pershtatshem per te debatuar hollesisht e thellesisht. Si mund te realizohet kjo gje, me shkrim, aq me teper ne mjedis komun/te perbashket…

Ateher debatoni ne privat se i zu goja lesh tu permen korriksen🙂

Mamane tende e kam permendur shume here me teper.

“Qytryma te te gjithe vendeve bashkohuni”

faleminderit stalker

faleminderit Stalker qe na bashkove se ishim budallenj veç e veç

bridge

!

imazh