Buletini i Peshkut 26/06/17

Rezultatet e deritanishme flasin për fitoren e PS
Tanime qe rreth gjysma e votave jane numeruar mund te themi me bindje se Partia Socialiste ka shenuar nje fitore elektorale ne keto zgjedhje. PS luhatet midis 73 dhe 74 mandateve, siç janë gjerat tani ndersa PD ka 44 dhe LSI 18 e PDIU 4. Zgjedhjet paten pjesemarrje te ulet ne krahasim me heren e fundit, 45%, nderkohe qe ne 2013 ishte 53%. Megjithe fitoren PS nuk ka nisur ende festen, ne numer votash ndryshimi me 2013 eshte i vogel, por PS kap kesaj rradhe 74 mandate, per shkak se me pak njerez kane votuar ne total. Veliaj ka bere nje status shume te permbajtur per fitoren.

Demokratet pergatiten per te perballuar humbjen
Elektorati demokrat ndihet i lodhur sonte pas nje tjeter disfate ne votime. PD ka deri tani 6 deputete me pak nga c’kishte ne vitin 2013 dhe Republika e Re nuk dha fitoren e premtuar. Kritiket kane ngritur zerin fort sot duke i bere akuza te shumta Bashes dhe duke kerkuar largimin e tij. Por ka patur edhe nga ata qe jane cuar per ta mbrojtur kryetarin ne keto momente te veshtira. Te dytet, mes tyre edhe lobisti Henri Çili, kane argumentuar se Basha duhet te mbese ne krye te PD-se.

PD permbys PS-ne ne Shkoder
Njera ga dirtat e pakta per demokratet sot ka ardhur nga Shkodra ku gjate numerimit ka ndodhur nje permbysje e rezultatit, duke e kaluar PD-ne ne avantazh ndaj PS-se, duke u dhene demokrateve 5 mandate ne Shkoder me leximin e deritanishem te votave te qarkut Shkoder. Numerimi i Pukes (ku PS del mire) para Shkodres, ndoshta krijoi iluzionin se qarku verior dodminohej nga socialistet.

Ka ca sherre dhe bllokime
Ne Kavaje dhe e disa qytete te tjera ka patur sherre te vogla sportadike midis vezhguesish te LSI-se dhe PS-se. Vonesat kane qene me teper nga lodhja qe duket se i kap ca numerues cdo nje ore e gjysme. Vonesat e procesit te numerimeve jane nje manover e njohur e partive politike per te zvarritur dhe manipuluar situatat.

Dulja humbet Himarën
Partia Socialiste me 4465 vota ka dalë fituese në Himarë duke thyer bastionin e Vangjel Dules, kryetarit të PBDNJ-së. Kreu i partisë minoritare synonte që së bashku me votat e Partisë Demokratike të dilte forcë e parë në këtë bashki, por ka marrë vetëm 1844 vota. Kështu, pas përfundimit të numërimit në të 39 kutitë e Bashkisë Himarë, PS-ja ka dalë forcë e parë në Himarë 59.7%, ndërsa PD me 24.6% e treat LSI me 11.5%. - Shqiptarja.com

1 Like

Demokratet pergatiten per t’u perballur me humbjen? Basha ishte i pergatitur per humbje qe diten qe mori partine. Nuk ishte pergatitur per fitore.

Rama u be kryeminister zyrtarisht ne shtator 2013. Ne nentor 2013 Basha kerkoi protesta ne shesh kunder vjedhjes se votes ne zgjedhjet e ardhshme. Pra pergatiten terrenin per humbje.

Ne Shkurt 2014, prape dolen ne protesta. Edhe para zgjedhjeve, me tenden ne 2017, nuk donin te futeshin ne zgjedhje fare, sepse e dinin qe do te poshteroheshin keshtu. E pane pisk pastaj sepse te huajt i njohen zgjedhjet dhe pa ata, pa u kenaqen me keto pislleqe.

Une nuk shkrova “Basha pergatitet per t’u perballur me humbjen”, (??) kam shkruar per elektoratin demokrat, jo per Bashen.

No shkoi 72 ne keto momente.

I varen, po nuk i bien, o Maksi!

Po e pashe, ndryshoi perseri. Lavdi Partise

Po dy partite e reja, LIBRA dhe Sfida, si paraqiten, uroj qe keto te perfaqesohen ne parlament.

nuk perfaqesohen

4 Likes

Nese nuk perfaqesohen, athere ai parlament do jete limonade, e me keq akoma.

O patriot, si te duket aleanca me Dulen?

Blendo shto dhe shenjat qe i ka lene Mona ne fytyre Vasilit.

Perse Parlament limonade?
Nuk eshte faji i partive parlamentare qe Sfida,FRD dhe Libra nuk marrin dot 5 mije vota ne nje qark…

Pjer…Blushi eshte afer Deputetllikut ne tirane… ka mbledh deri tani 5600 vota, e veshtire por e Mundur, ndonese per mua Blushi eshte deshtim. Mund te shtoje batutat ne Parlament kurse Sfida fatkeqesisht nuk ka sy per qabe…

Me duket tradheti.

https://durreslajm.al/politike/ps-firmos-me-pbdnj-koalicionin-aleanca-për-shqipërinë-europiane

Po ndonje me shitje deti nuk ke?

Me pyete, t’u pergjigja.

Kur jane me ps ti u lepihesh dules e metes, sapo dalin, papritur behen e keqja e madhe.

Po, 300 leke ora per nje barke me motorr

E ke problem te pergjigjesh dy here?

Deri tani ska ndodhur asgje e papritur. Keto jane pak a shume shifra te parashikueshme. Balancat e vjetra po prishen dhe skena politike shqipetare po perjeton nje transformim qe lajmeron fundin e tranzicionit te stermundueshem dhe, le te shpresojme, traumen qe pesuam me te.
Sa per PD s’besoj se pesoi ndonje disfate te madhe duke konsideruar qe ne kater vitet e fundit nuk eshte se u perpoq per me shume. Ç’do te enjte u be estrade me Berishen ne parlament kurse Ristanin dhe Paloken askush e nuk mban mend se per ç’fare folen apo luftuan. Luli me çadren i vuri kapakun nje kazani qe u mbush me bajga per kater vjet. Mund te ishin riformuar me emra dhe ide te reja por vendosen ti drejtohen shqiptareve sikur te ishte '97, pa kuptuar ose pa dashur te kuptojne qe ne jemi ftilluar dhe emancipuar.

2 Likes