Çfarë fshihet pas Lëvizjes për Universitetin?

CESHTJA E MIRELES… ne Shqiperi eshte me e komplikuar …duke u akuzuar ne shume drejtime , si nga morale ashtu e akuzuar si organizate idelogjike marksiste, bolshevike… trockiste…por ne te vertete kemi te bejme dhe me DISKRIMINIM GJINOR…( te nenkuptuar ) nese vendin e Mireles do ishte nje mashkull …reagimet do ishin shume me te ndryshme …Po te shikoni me kujdes stema e Levizjes per Universitin ( grushtit vetem sa i eshte shtuar nje laps ) eshte identik me levizjen feministe “”“Redstockings of the Women’s Liberation Movement”"" te viteve 1969…dhe ne fakt EVOLUCIONIN SHOQEROR NE SHQIPERI E BEJNE FEMRAT shume me shume se meshkujt…!!! Edhe po shikosh pjesa me e madhe e anetarve te Levizjes per Universitetin jane femra…pikerisht per kete fakt qe jane femra ka edhe me shume popullaritet …PRANDAJ QEVERIA I TREMBET AKOMA ME SHUME MIRELES…

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Po ti shkaba ketu fle?
Eshte shume kollaj qe te flasesh per dike kur ke emer dhe mbiemer dhe sidomos kur ke kulturen e demaskimit publik te armiqve te shtetit! Po nxirre ti njehere emrin e deftesen e me radhe fotot me ke i ke bere e ku.
Levizja per Universitetin eshte e ndare nga Organizata Politike qe drejton A.Q. Ajo qe eshte e rendesishme nuk eshte me se merren keta, por vemendja qe arriten te terheqin mbi veten , mbi ate qe quajne kauze te tyren. Se si do ta shfrytezojn e a do arrijne te bindin te tjere kjo do duket ne vazhdim, sa te zote jane.
Organizime politike komuniste dhe fashiste ka nder studentet gjithandej ne Europe. Eshte normale, qe te ndjekin nje ideal, te kene besimet e tyre. I thone liri mendimi! Je dakort ti apo jo, eshte komplet gje tjeter, ti mbro kauzen tende nese ke nje, pervec spiunimit dhe vezhgimit online.
Ajo qe nuk eshte normale dhe qe ndodh ne Shqiperi eshte rekrutimi i te rinjve neper parti duke i kthyer ne materialiste, duke u dhene shpresa per nje vend pune, pa i lene te formojne mendimet, besimet dhe te luftojne per ate qe mendojne se eshte e drejte.
Une seriozisht nuk e kuptoj pse jeni kunder ketyre qe jane komuniste, ju Partine Komuniste e keni ne aleance, ringjallet gjithe festat komuniste. Apo nuk ju vjen e keqja nga pleqte e saj te matufepsur dhe keni frike nga te rinj idealiste?

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Une nuk e quaj problem qe jane marksiste. Dua qe njerezit te kthejne vemendjen nga universiteti. Nese e bejne marksistet apo fashistet nuk me intereson. Mbase pikerisht te qenit radikale, apo te qenit pa probleme per tu shfaqur e per te folur (ndryshe nga shumica e atyre qe jane te kercenuar e nuk ua mban), eshte plusi i tyre i madh.
Spiunimi jot qendron te fakti qe ti nuk flet konkretisht per universitetin po shkon e germon ku fle e si fle A.Q.e gjithe pasuesit e tij.
Keshtu qe, per universitetin cfare mendimi ke? Nese ke. Si mendon qe u beka duke ndenjur ndryshimi kur 25 vjete kane rrenuar krejt sistemin e edukimit. Shiko shqipen e folur dhe te shkruar. Shiko nje ministre matematiciene qe nuk di te te sqaroje nje formule.
Patjeter qe nuk do kesh kalamaj ti. Po kur te kesh, se nje dite u vjen te gjitheve deshira per te lene trashegimtare, mos kujto se do e shpetojne shkollat private,se dhe atje mesuesit e kalbur qe po prodhon ky sistem do kesh.
Paskemi qene nje race egoiste e pashoqe!
Do te dish cfare bejne keshillat studentore? Festa dhe marrin pjese sa per te thene qe ishin prezent aty ku u kerkohet! Se asnje nuk i lejon te bejne me shume.

Dhe sa per A.Q. apo cdo pedagog qe eshte ne te folur ne ane te studenteve, personalisht s’kam asnje simpati. Se pedagoge qe nuk denoncojne kalbjen e universitetit duke u ndare pike se pari nga koleget e tyre qe ngelen duke dale neper tv e ngelen duke bere jete luksi ne kurriz te studenteve, nuk meritojne te quhen pedagoge. Te gjithe i dine, te gjithe i njohin, te gjithe bejne sikur nuk shohin gje.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Whitesnake, çfare e ke kete mani te çosh se s’ben dem syte e atyre qe te lexojne? Nuk mund ta perfundosh nje fjali pa tre pika? Perveç te tjerave qe s’eshte nevoja t’i permend.

Sa shume ndryshim sjellin pak ore: pasi u ezaurua dhe karakteri i Mireles si teme, e ka radhen Arlind Qorri. Kushedi me ke tjeter a me çfare tjeter do te merren ne vijim, por eshte e qarte qe nje debat per reformen s’do te kete siç edhe nuk ka pasur.

P.S. Nuk eshte çudi qe studentet idealizojne levizje te kaluara politike; eshte pjese e formimit. Ne universitete dominojne simbole si Che Guevara, e te tjere te se njejtes fryme e rryme historike; kjo nuk ben dhe as nuk çben kauzen e tyre.

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Meqe e ditke qe keshtu ka qene e keshtu do te jete, atehere te pakten ka momente qe je me i kthjellet.
Keta te rinj jane nje e mire per cdo vend qe ka nevoje per ndryshime. E nese ngrihen per nje kauze, atehere nuk ka asnje kuptim ti shikosh nga veshja e nga floket apo simbolet, por nese nuk perkrah kauzen te pakten te perkrahesh guximin.
Nese ne nuk kemi te rinj qe lidhen me zinxhire para kryeministrise, kjo eshte fatkeqesi per ne. Edhe kauzat ambientaliste apo feministe, apo LGBTI-iste , dhe “arritjet” respektive, na jane imponuar dhe financuar nga te tjere dhe nuk jane zotesi e atyre qe shpallin veten si aktiviste.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Edhe partia komuniste ne koalicionin tuaj del me foton e enverit! Madje ka nje ndryshim te madh nga te rinjte!Sigurimi I shtetit ka mare ne qafe plot femije, kurse keta te rinj nuk kane vrare njeri!

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

eshte menyra me cinike te merresh me biografine e personit apo te pergojosh organizaten kur ne thelb nuk ke c’thua kunder tyre. Arlind Qorri kur u pyet ne tv, nese ishte marksist apo jo, tha qe arsim falas ka dhe ne Gjermani. E ben kjo Merkelin marksiste? po ca t’u thuash ktyre qeveritaruceve si shkaba kur vete km (idhulli) deklaron jo mes miqsh por hapur ne rai se ne shqiperi investitoret italiane do jene te mirpritur dhe se s’do kene as telashe meqe nuk ka sindikata. Henri Cili e krahasoi Levizjen per Univ. me Brigate Rosse. Dallohet njeriu i leçitur, ske c’thua

1 Like

Arlind Qorri e te tjere mund kete si pasion marksizmin rebelimin thjesht si pasion per qef te vet por eshte shume larg me marksistet komunistet e shekullit te kaluar qofte nga inteletkti qofta nga kapaciteti per te udhehequr nje levizje sepse ska kane idene se si mund te ndertojne dhe qysh, nje sitem vlerash apo ndryshe nga so siremi qe kaluam.dmth Arlindi dhe te tjeret jane thjesht trouble makers, kaq jane pa program te qarte se fare do te shembin dhe cfare do te ndertojne dhe me ke do ta ndertojne ne qoftese do ti bien njerzeve me salce si do ta ndertojne ate qe ata mendojne se do te jete me mire.Me nje fjale keta "“koka” jane pa Koke! Bosh fare. Dy simbolet grushti dhe lapsi jane shume kontradiktore me njeri tjerin pa lidhje. Ai lapsi duket si thike ne nje grusht te mbledhur ashtu sic shikohen ,po te ishte laps do te mbahej ne gisht! Keta jane te cmendur per tu dukur ne media Vetem kaq!

1 Like

Perse duhet kategorizuar patjeter nje grupim, ne menyre qe arsyetimi ti nenshtrohet paragjykimit, ideve fikse per kenaqjen e superegos( ma ka thene baba mue), dhe ne kete menyre ti shmangesh argumentave te tjetrit.
Pavarsisht rrymave te ndryshme qe mund te frymezojne ato te rinj, fakt mbetet qe aty gelojne rryma te ndryshme, te majta. Por fakt eshte qe pertej dashurise se tyre per teorine politike, aktivizmin, kerkesat e tyre mbeten te thjeshta social demojratike per nje arsim publik falas dhe qe perpara 30 vitesh perqafoheshin edhe nga forca konservatore te djathta ne evrope. Sot ne nje shqiperi ne kuader neoliberal, me derregullim privatizim gjithandej keto tingellokan ekstremiste.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Ou ou … Mh… Z.këshilltar, org një takim me kompetentët për ta debatuar këtë problem face to face e jo nga fb meqë i mbroke kaq bindshëm idetë e tua…
Se deri tani skam parë ndonjë nga ministria të ofrojë platforma debati për Reformën. Apo mos kanë që si ‘dëgjesa publike’ e stadiumit ku nuk lejoheshe të merrje pjesë??
Ti më rrit taksat mua si student, i kanalizon at a drejt privatit (me dashje), tregohesh arrogant cinik dhe me trajta fashiste dhe thua ‘calm down’? Who the f are u?? Do ta tundim ore që çke me të, derisa ti zhdukim këto thra$h-politikanët që luajnë me të ardhmen. Ti ndiq linjën tënde të lëpirjes si mjaftist qè je, mos na bëj si guru blogu se s’ngele shkrim pa fut gishtat e tu të ndyrë të propagandës!

1 Like

fshihet Bledi Salaj. -ky…ky i meson keta marksitet te qellojne autoritetin me produkte ushqimore krudo.:joy:

2 Likes

s’kam pas kohe te ndjek gjithe temat e mireles se salces (te cilat ne shumice sherbejne per te percare e difuzuar llogjiken sapo ajo stabilizohet mbi debatin), por thuaji albanos se eshte ai qe ben arsyetim mbi arsyetimin, gjithe duke u vetepresupozuar objektiv.