Coronavirus prek Shqiperine

https://lapsi.al/2020/03/05/cudia-e-koronavirusit-pse-ka-prekur-gjithe-fqinjet-dhe-jo-shqiperine/

Ndoshta nuk bie rrufeja ne hale ,megjithese me termetin e fundit kjo teze bie .shyqyr the good lord is giving us a break.

Ju doli huq mllefi, të kishit duruar dhe pak.

image

i teston dogana ne kufi, te gjithe te testuarit negative.
ky pozitiv dhe i patestuar, hyre qe me 26 shkurt.
me gjithe komente http://www.gazetadita.al/muriqan-i-riu-qe-importoi-koronavirusin-nga-firence-nuk-u-kontrollua-ne-dogane/

ky eshte nje rast per tu studiuar dhe hulumtuar me tej,
se me 5 mij pasagjere ne dite, siç thote artikulli,
veshtire te besohet se nuk ndodhet ndonje emigrant i prekur,
ose sa shkojne ne shqiperi, ia fusin me raki e qepe+hudhra,

po grate e femijet qe nuk pijne raki, si ia bojne :grinning:

1 Like

Kësaj sëmundje i shpëton vetëm Korea e Veriut sepse i ka kufijtë e mbyllur. Të gjitha masat që janë ndërmarrë kudo në vendet e tjera (dogana/kontrolle/aeroporte), janë qesharake sepse janë gjithmonë 3 hapa pas situatës reale, periudhës gjatë së cilës virusi është në organizëm, në inkubacion, por akoma nuk është shfaqur me shenja të dukshme.

Së paku një të mirë ky virus e ka. Do vdesë globalizmi (ai i kapitaleve dhe rrjedhimisht dhe njerëzor).

Omnis humana cogitatio in fundamentis
Putrefactionis conditur, quam ecclesia Domini
Nostri ei praeposuit

Ndërrojeni këtë titullin “etj etj nuk begenis albanistanin” sepse është në pozicion jashtëloje. Ashtu sikundër dhe dy komentet e shakaxhinjëve fillestarë.

masa me e mire eshte te veprohet siç veprohet kendej ne europen veriore,
1- pasagjeret qe vijne nga italia e veriut, kontrrollohen nje me nje, e per ata qe dyshohen, futen direkt ne karantine,
2- nderpriten fluturimet me italine e veriut, pjeserisht, dhe nga zonat e kuqe, plotesisht;

kjo menyre e zvoglon infektimin nga korona virus,

po ashtu eshte Pjer ekonomisti qe vetem pjerdh ekonomikisht, por ekonomia e Italise se Veriut ne pith te somes, e meqe jetojme globalisht, ne pith te semes edhe ekonomia belge e jugut, bile edhe ne sume te babes ekonomia belge e veriut.

veq corona arriti ta nderpres cordonin Albani- toka e shejt Itali …!!
mu kujtua dhe nje detal , e ka lezetin e vet edhe kjo pune , gjithmon ka tingellu romantike thenja dashuri ne kohe kolere , nga neser do filloj te shkruaj copza tregimi me titull … dashuri ne kohe coronavirusi …

2 Likes

U doli rakia e hudhrat shokve? Mendoj se masat qe mori qeveria shqiptare jane te nevojshme !Mendoj, Shqipria duhet te mbylle gjithe levizjet me italine e jo vetem me ate te veriut ! Eshte e qarte qe italia e gjithe eshte nje vater infeksioni ! Duhet te kufizohet levizja e lire e njerzve, vetem ne raste urgjente te lejohet ! Njerzit ne Tirane e gjithe Shqiperine te qendrojne ne shpi , te rrallojne daljet e vendet me shume njerez , e te kene kujdes higjenen personale ! Nuk behet qameti se nuk brodhet e nuk u moret me thashetheme me njeri-tjetrn per 2-3 jave ! E te mos kete njeri frike, nuk do zhdukeni nga korona-virus, nuk do kete skena filmash me zombi as ne tirane e as kudo ne bote ! Por duhet ndalur perhapja e ketij virusi me cdo kusht pasi sa me shume perhapet aq me shume behet e veshtire te perballohet!

1 Like

Lapsi eshte merzitur per faktin qe shqiptaret nuk i ka zene?? Nuk eshte permbushur ndonje kapitull i "integrimit "? Çfare kompleksi poshtesimi eshte ky,zoti laps??? Dmth,e duam shqiperine si evropa, pi uje vetem po te behemi si italia? Te hengert alba o laps,

Per c’fare testim leshi ne doleshat tona flisni? Bejne sikur te vene nje termometer me infrared 10cm larg ballit (pra as matjen e temp nuk e bejne tamam). Dmth as gripin normal nuk kane shanc te dallojne, e jo me Covid19. Ai debili qe bente sikur me maste temp zgerdhihej se i vinte turp nga puna qe paguhej per te bere. Debilja e rradhes tjeter te pyeste a ishe mire me shendet…

Qeveria duhej te kish nderprere gjith fluturimet, tragetet, dhe te ndalonte ne kufi cdo qytetar qe kish ndenjur a kaluar ne Itali, Kine, Iran, Arabi Saudite etc. Perse nuk e bene qe ne krye te heres dihet. Plera.

2 Likes

Vone o shok, vone e pak.

shyqyr qe e festum 8 marsin na dje , edhe shtetrrethimi e ka lezetin e vet , qe psh te behet zemra mal kur shef sa tollovi neper supermarkatet e vendit … ka lezen kur shef konsumatorin me duar plot …

pa panik ,burra…grip hesapi .mua mu anulu udhtimi e rezervimi ne Milano e spo ankohem e ka edhe ma keq ,Wall street paska 7 % renje …
ntm

Ai qe tha se nuk bie rrufeja ne hale ia paska mbytur kot :joy:
Shakate menjane inshallah me kaq se pas termetit e permbytjeve edhe gripin kemi manget.
Ah se harrova dhe opoziten qe ne mes te gjithe ketyre halleve ben thirrje perdite te shkarkohet qeveria .

Korea e Veriut nuk i ka kujfijte e mbyllur me Kinen.