Demografia historike e shqiptarëve jashtë fetarizimit dhe letrarizimit


#21

Pse ç’te keqe ka? Kjo eshte magjia e anonimatit, qe edhe kur prishet eshte akoma me magjike, alkimike.

Shiko si vjen puna: tema eshte alkimia e trasformimit nga arber ne shqiptar (sublimimi final ne pellazg), i dor muhabeti Peshkut bohet: si mund te trasformojme materialin e degraduar nigredo ne ar, ne flori? Me çfar lloj alkimie?

Alkimia e anonimati e ben kete, çdo gje mund te transformohet ne tjeter gje nigredo albedo rubedo, pa problem fare.


#22


#23

Kjo shpjegon faktin se ndersa Pjeri eshte zakonisht tolerant ndaj sulmeve kritkave e sugjerimeve karl marksin e therriste gjithmone te dilte ne shesh Te mejdanit .sibling rivalry I thone kauret :smile:


#24

Thegreatcoursesplus.com ka leksione interesante ne cdo subjekt.ne nje leksion per gjuhet lektori vuri ne dukje se fjala shqipe “nuse” qenka fjale me origjine indoeuropiane e cila origjinalisht kishte kuptimin kunate ,ne armenisht ekziston si nu,ne sllavisht e latinisht me shqiptime Te peraferta .


#25

Ka ndonje mundesi se greket e lashte rrenjet e mitologjise se tyre I kane larg qofte ne qyteterimin e lashte egjiptian fenikas persian e jo ne pellazget ?:smile:


#26

jo, shif ktu, edhe Akropoli i Athines eshte mbeshtetur mbi nje mur pellasgjik ose quajtur ciklopik:

https://www.google.it/search?q=wall+pelasgico&safe=active&hl=en&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRipKJiePSAhXHDZAKHdFBATYQ_AUIBigB&biw=1280&bih=633#safe=active&hl=en&tbm=isch&q=wall+pelasgic&*&imgrc=_


#27

me kod google ne italisht del me teper informacion, dhe fotografi me teper dhe me te mira:
https://www.google.it/search?q=wall+pelasgico&safe=active&hl=en&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRipKJiePSAhXHDZAKHdFBATYQ_AUIBigB&biw=1280&bih=633#safe=active&hl=en&tbm=isch&q=mura+pelasgiche&*&imgrc=_

Come fare per identificare questa civiltà? Un modo è di scavare nella letteratura antica. Vi sono molte strade che conducono a un unico nome: i Pelasgi che orbitavano intorno al Mar Egeo. Ma chi erano questi Pelasgi?
Secondo Virgilio essi furono i primi abitatori della nostra penisola e per Strabone furono i fondatori di Caere, di cui abbiamo parlato a proposito di Pyrgi. Per Erodoto erano gli abitanti della Grecia prima dell’arrivo dei popoli di lingua ellenica,quando la regione si chiamava “Pelasgia”;successivamente,nel periodo classico,essi abitavano Lemno. Stranamente però una loro più precisa ubicazione è diversa per autori diversi. Nell’Odissea sono chiamati anche i “popoli di Creta”, intendendo ovviamente coloro che abitavano quest’isola prima dell’arrivo degli Achei, mentre nell’Iliade sono ubicati tra Tracia ed Ellesponto, ma poi la loro capitale viene considerata Larissa in Tessaglia, mentre nell’Epiro, a Dodona, si trovava un tempio dedicato allo Zeus pelasgico. Per Tucidide l’origine di Atene è pelasgica.
Per giustificare tali diversità possiamo supporre che la civiltà che si serviva dei muri poligonali per difendere le proprie città abbia avuto un periodo di grande compattezza ed unità. Poi verso il 3000 o 2500 a.C. -solo per dare delle date indicative –questa unità si è persa, e ampie regioni si sono rese autonome: la Tessaglia, la Tracia, Creta e altre ancora. Tutti erano Pelasgi ma non c’era più il senso di una patria o un governo comune. Così, chi li voleva identificare si riferiva a popolazioni che forse rispecchiavano maggiormente il carattere antico dei Pelasgi o che l’autore, direttamente o indirettamente, conosceva meglio. È probabile che con la denominazione “popoli del mare” ci si riferisse a popoli che discendevano dai Pelasgi e che ne conservavano ancora le antiche abilità marinare.


#28Kur vete greket flasin per keto gjera kunder vetes apo historise se tyre,ne shqiptaret akoma nuk jemi te ndergjegjshem per historine tone. te tjeret nuk kane histori po na e vjedhin dhe e shesin si te tyren, ne e kemi dhe e peshtyjme apo e persendyjme pa te keq…


#29

Pupu sa te ligj I kemi fqinjet vjedhajdute ,por populli ine nje nga thesaret me te medhaja te njerezimit me mencurine e tij shume te felle ka mbijetuar kondra armiqve te egjer e barbare te cilet nuk kane gje tjater me se te merren por te vjedhin historine e shkelqier te shqiptareve.


#30

Alba, vjen vetvehtiu pyetja; ç’e shtyn nje vella te shprehet ashtu per vellain tjeter.


#31

Do te kete ngjare nga kauret Pjer se vlonjatet nuk ia bejne keshtu vellait .:grinning:ndoshta kur keni qene Te vegjel ti e ke rrahur me shpulla shpesh,per ta bere njeri me te mire kuptohet e ai nashi po merr hak​:smile:


#32

Pjer, ndoshta i ka mbetur hatri qe i more kosin nga frigoriferi dhe nje luge ja jepje nenes e nje e haje vete.


#33

Edhe ky lloj pershkrimi I vellait mund Te kete ndikuar:
U nisem, une ne timon e çuni si pasagjer ngaqe po hante. Vendin e dites po e zinte nata. Humbem kot se koti 2-3 ore. Kur u nisem ne 3 e ca masdite nga Antwerpeni, GPS shenonte se ne 8 e gjysem do ishim ne Hamburg. Ne 12 te nates ishim ne shtepine e vellait. Rruges ishim marre vesh ne telefon qe sapo te mbrrija te mos i bija ziles se deres se flinin kalamajte dhe komshinjte, por telefonit, dhe ashtu bera. U hap dera dhe vura re nje gjerman pak te thinjur, si i merzitur nga jeta, me fytyr sikur me thoshte; ç’ne ne Gjermani ti pis emigranti.

  • Pse kaq vone - foli shqip ai, - çfar beri vaki.

Kapsita syte, e vura re se ishte vellai.

  • Po ti ç’je katandisur keshtu si pensionist, çfar ka bere vaki - hyra brenda. Paspak u duk silueta e nje njeriu tjeter. Nga drita e dobet po me dukej si nje kufome.

  • Po ndizi dritat a derzi.

  • Shshsh, - me ktheu pergjigje vellai, - se flejne femijet.


#34

Të paktën dy gjëra zhbiriluam tamëm, nën dritën e shkrimit të hershëm të Pjerit:

  1. me tërë këto drona, aviona, damixhona dhe apartamona, hollandezi fluturues Pjer ka shkarë drejt borgjezisë së kamur. Si pasojë, binjaku i tij gjermon fytyre vrerosur dhe à priori i skamur, vendosi t’i përkushtohet kauzës së proletariatit. Hapi i parë i tij ishte të vetëquhej Karl Marks, me shpresë se revolucioni i ardhshëm proletar do t’i zgjidhë të gjitha padrejtësitë familjare.

  2. Meqënëse borgjezi ynë Pjer, pasi shkoqiti një herë e mirë problemet e ekonomisë shqiptare me veprën e tij VQ, ka vendosur të englendiset me tregime me tema familjare, ku “koka e turkut” është pikërisht binjaku, Karli ynë vendosi të shkruajë për probleme të filozofisë për t’ja matur atij kokën në mos me metër, të paktën me kut.

Përfundim: pa asnjë sekondë vonesë, si moderator që më kanë bërë, po nxjerr në mejdanin e PPU dy shkrime të Karlit që prej ditësh presin në garazh, thjesht për të ilustruar këndvështrimin e tij të thukur filozofik.


#35

fakti qe Pjeri eshte I kamur nuk do te thote domosdoshmerisht se ka rreshqitur drejt burgjezise por ka ndjekur shembullin e Engelsit e eshte bere me punetorine megjithese I kamur .:grinning:


#36

Fort e vërtetë ky shembulli i Engelsit.
Por ama, Engelsi nuk ishte binjaku i Marksit…


#37

xixe, me shaka pa shaka, por here here shakaja eshte akoma me teper se gjysma e te vertetes, eshte e verteta tamom.

Tani duke fol seriozisht, origjina e konfliktit, edhe atij politik, eshte familjare. Historite e hershme te mërive familjare te ndare ne balliste dhe partizane, qe u falsifikuan pergjate komunizmit ne autobiografi per zyra kuadri, u rifreskuan dhe u riperseriten ngambrapa revolucionit mikroborgjez te vitit 89-te ne ndarje PD-PS.

Kete e konstatova me mire ketu duke ngrene makarona kualiteti. Vazhdimisht kur takoja te majte radikale, nga ata qe thonin qe Vatikani duhet zhduk nga faqja e dheut, me pas ne intimitet ne menyre fatale tregonin gjithnje histori me mami-babi pidhi-kari qe vellai ishte dorezuar prift, dava legeni me i fjale vllai im, perchè la mia mamma quando lui … perchè il mio papa non ha voluto che … . Me vone kuptova qe ishte pothuaj si pune rregulli, sidomos me familjet tradicionale te hershme te angazhuara ne politike, sapo degjoja muhabetin standard Dalema-Berluskoni, po po pirdh se lirohesh, jepi, jepi, deri sa te vijme tek thelbi i problemit, atehere flasim tamom per histori pidhi-kari.

Gjithçka qe ndodh ne bote vertitet rreth pidhi-kari! - i Modhi :grinning: