Dhunë dhe vdekje në Charlottesville

Charlottesville

Një miting i nacionalistëve të bardhë nën logon “Unite the Right” në Charlottesville, Virginia ka shkaktuar përplasje të dhunshme midis tyre dhe kundërprotestuesve. Një grua 32 vjeçare humbi jetën kur një mjet u lëshua mbi grupin e protestuesve. Brenda mjetit, James Alex Fields Jr., 20 vjeç, nga Ohio. Sipas CNN Fields Jr i kishte thënë së ëmës se do merrte pjesë në mitingjet e “Alt-Right” por bindjet e tij politike nuk dihen ende.

Charlottesville, Virginia është qyteti i Thomas Jefferson-it, me 47 mijë banorë dhe i majtë. 80% të votave në zgjedhjet e fundit ishin për Hillary Clinton. Por nacionalistët dhe anëtarë të Ku Klux Klanit janë të zemëruar nga tendenca e qytetit për të hequr simbolet e konfederatës, palës humbëse në luftën civile, ndër to edhe monumenti i gjeneralit konfederativ Robert Lee.

cv1

Të premten mbrëma nacionalistët marshuan me pishtarë brenda kampusit të Universitetit të Virxhinias ku u përplasën edhe me policinë pasi grumbullimi ishte pa leje. Përplasjet me kundërprotestuesit nisën që të premten dhe kulmuan mëngjesin e të shtunës me makinën që u lëshua mbi njerëzit me shpejtësi të lartë. Presidenti Trump i ka dënuar të dyja palët në Twitter dhe ka bërë thirrje për t’u bashkuar si një.

cv2

Keshtu do te ndodhe edhe ne Europe pas 20 vjetesh kur muslimanet tashme shumice do ti heqin skulpturat e Mikelanxhelos te ndalojne muziken klasike dhe moderne dhe te detyrojne pjesen tjeter te popullsise te ndjekin ligjin e Sheriatit.

Sa per ngjarjen e mesiperme idiotet e Alt Right ju kane dhene liberaleve material per 20 vjetet e ardhme.
Dmth per 20 vjet do te kemi nga 3-4 ne vit LA riots dhe sulmuesve ska per tu hyre gjemb ne kembe sic ndodhi edhe atehere ne LA.
Kete te djeshmen e majta e quajti “terrorizem” sic ishte ne fakt ne te vertete,por ngjarjet ne LA nuk i quan terrorizem kur u vrane dhjetra koreane pronare dyqanesh.

Cuditerisht policia eshte te gatshme te nderhyje ne nje miting pa leje te Alt-Right por nuk nderhyn kur protestat pa leje I ben e majta sic ndodhi ne Berkeley CA.

Kete lajm e dhane edhe mediat europiane kendej dhe ishte vertet nje perleshje pa kuptim. Kam pershypjen se amerikanet dhe Amerika, ka tendence per degradim dhe jo permisim, dhe kjo gje jo per faj te Trumpit, se sa per shkak te problemeve te akumuluara me vite.

2 Likes

2 Likes

Nazizmin e provuam nje here si ideologji. Pastaj na u desh t’i ekzekutonim nazistet per krime lufte.

1 Like

Jane shtuar shume Uncle Tom-at ne mesin e te bardheve…

Te bardhet e alt right jane njerez Te ndyre .por hasell hasell Kane te drejten e protestes sipas kushtetutes .nese kane marre leje per mbledhje nuk duhen ngacmuar .pasi kemi thene kete racistet Kane marre zemer me ardhjen e trumpit ne pushtet .monumentet e konfederates per popullsine me ngjyre Jane si statujat e dulle djegesit per dike qe ka qene I burgosur ne spac .

Jashtqitja e shoqerive te emancipuara. Individe te frustruar dhe te nevrikosur ku lekura e bardhe eshte e vetmja gje qe u ka mbetur per tu ndjere te gjalle e krenare per diçka. Kryesisht njerez te deshtuar prej disa brezash dhe te destinuar te tkurren si demografi deri sa te mbarojne. Zakonisht te udhehequr nga ideologe skicofrene dhe te perdorur nga politikane te destinuar te deshtojne. Normalisht nuk luftojne se jane te dhjere e skane takat e as zemer. Me Trump dhe Steve Banon kane marre nga nje bombul oksigjen por edhe ajo duket se do u mbarojne dhe do e gjene veten prap te traileri i tyre, ku kraku dhe heroina, mllefi qe u mbush shpirtin dhe inati, do i grryej.
Sa per Europen mbas njezet vjeteve qe do e vene perpara muslymont, harrojeni.!! Europianet (perfshi amerikanet) jane popullsia me e afte ne bote per tu organizuar ne banda te medha dhe te strukturuara. Ne sistem kane perfshire gjeresisht gjinine femerore dhe kjo i ben te kene me shume fuqi truri. Kush ka gra te emancipuara do bej hajer. Vetem nese kthehemi ne kohen e shpatave, myslimont mund ta kene nje shanc te vogel. Do kete konflike me myslymont ne Europe se prandaj po i fusin. Qe te behet pak sherr dhe te zgjohen europianet e te pjellin europiane te tjere. Po qe myslymont te shkulin kullen e Parisit apo Koloseun ska gjasa.

Artikulli me siper eshte gabim, gabim, gabim.
Protestat marin shkas nga vendimi i bashkise per largimin e statujes se gjeneralit Lee. Nje gjeneral i mirenjohur ne republikat e jugut dhe qe midis te tjerash nenshkroi aktin e kapitullimit. Pa diskutim nje figure e pjese e historise amerikane.
Bashkia vendosi ta largoje statujen mbas 90+ vitesh!!! Pse tani? Ke shqetesonin statujat e Lee’s e Jackson? N.A.A.C.P.,?

Militantet e majte, te zinj apo edhe me gjithe ngjyrat e ylberit, vazhdimisht i detyrojne njerezit ne vathen e tyre qe e konsiderojne “politically correct” dhe habiten pastaj per ngjarje te tilla, apo edhe per zgjedhjen e Trumpit si president for that matter. Sigurisht qe faji gjithmone eshte i pales tjeter… fashistet e djathte, altright, individe e bardhe crackheads…

5 Likes

Aty kishte neo naziste me svastika pishtare sllogane te hitlerit ,KKK etj .keta s’jane aspak burra Te mire .

Ashtu sic ka edhe pantera te zeza tek BLM…

Usa me politikat e saj goxha ndryshe nga BE, gjithe e me shume eshte nje vend i botes se trete.
Vacuum-in e zgjidhjeve te situates po e mbush beteja e ngushte raciale, e cila paqesore sic eshte, eshte raciale ne te dy kahet, te zinjte po aq sa edhe te bardhet (nen ombrellen e Korrektesise Politike).
Elitat (historikisht e dominuar nga te bardhet) duhet t’a vrasin mendjen fort dhe shpejt ne rast se nuk duan qe sisteme qeverisje bazuar ne rotacion rracash (ne rastin me te mire), te zevendesojne demokracine meritokratike te tanishme.
@Patrioti militante pseudo-te majte

Interesant me median.
My akt quhet akt terrorizmi sic eshte ne te vertete.
Ndersa vrasjet ne mase te koreaneve ne LA nga bandat zezake,nuk cilesohen si akte terroriste por justifikohen me te gjitha menyrat.

Sa per dijeni ky qytet ka nxjerre dy presidente amerikane Thomas Jefferson dhe James Monroe…por per arsye qe nuk dihen mediat nuk e thone presidentin tjeter.

Nderkohe qe mediat e majta thone kane vdekur 3 vete kur ne fakt ka vdekur vetem nje grua…

Sic e thashe ky idioti i Alt Right do tju jape liberaleve pretekste per 20 vjetet e ardhme…

1 Grua+2 police =3
Extremistet e majte Jane po aq Te demshem .por KKK neo nazistet presidenti trump qe nuk guxon ti denoncoje …

1 Like

vertet shume e frikshme

Po policet u vrane aksidentalisht nuk eshte se I vrau ai idioti terrorist.
Trump i ka denoncuar me kohe KKK por sic duket CNN dhe mediat e tjera refuzojne ta japin.

Keta nazistet e Amerikes duhet te merren me pak me shume sport se qenkan te dhjamosur. Te mbajne nje cike diete. Ata te Europes duken me mire.:grimacing:

Artikulli me siper eshte gabim, gabim, gabim.
Protestat marin shkas nga vendimi i bashkise per largimin e statujes se gjeneralit Lee.

Nuk e paske lexuar mire artikullin:

Pa diskutim nje figure e pjese e historise amerikane.

E drejte, eshte pjese e historise Amerikane ashtu sic eshte dhe Hitleri pjese e historise gjermane. Por s’sheh statuja te Hitlerit ne Gjermani.

Vertete po krahason gjeneralin e konfederates, Robert Lee, me Mikelanxhelon dhe muzike klasike? Apo do te te na tregosh qe nje racist si Lee ne syte e ty eshte artist si Mikelanxhelo?

Jane kusherinj me ata tuajet .shumica erednekeve ne Kentucky e Tennessee jane meorigjine dushmani :blush: