Diskutim i lire - Janar 2018

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë javë. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

2 Likes

Ndrysho vitin gjembi :slight_smile:

E ka fajin festa :slight_smile: E ndryshova, faleminderit.

1 Like

dasara, me siguri qe te pelqen arti klasik, meqe je nacionaliste e djathte:

1 Like

Ky eshte art kontemporan … vazhdimsia e bukuris femerore nga antikitet deri ne kohet moderne …ti ke me shume kohe se mua per te ndenjur ketu…pastaj je i veshtire ne dialog …e kam provu …te te zbus …po nuk del nga linja e shqiptarit …rrit ne komunizem …
Eshte nje piktor shqiptar qe ndjek pak kete linje …por jo 100 %
mendoj jo per mos zotesin e tij se eshte shume kreativ …por nuk ka mundesi …

pse ku je rrit ti dasara? ne kapitalizem kontemporan qe pallon femren ne vazhdim nga antikiteti deri ne kohet moderne? Te ka rrit Sgarbi kapitalist i djathte kontemporan?

Ja dole ne fis …
femrat shqiptare jane me te emancipuara dhe te edukuara nga meshkujt …
e pergjithshmja …
pastaj natyrisht qe ka raste te kunderta te asaj qe thash me siper …
kshu çfare vlere ka me disku me rob qe lexojne ,po nuk kane edukate e nuk dine me respektu femrat e dialogun …
nuk rrine dot keto lloj tipash pa e banalizu muhabetin …se ata jane meshkuj …jane superior ne te gjitha …

ti kerkon edukate, por per vete komentet i ben si kamionist.

perveç se kupton nje lesh (na fal per shprehjen pa edukate) nga arti. Te gjitha keto performanca dhe instalacione jane parodi e artit klasik, dhe kerkojne ta denigrojne femren ne nivelin e kamionistit.

I bej me qellim per te te eduku …nuk i duroj dot meshkujt arrogant …
te nje femer edhe e fal tek nje mashkull jo …
pastaj nuk ngacmoj asnjehere e para …
e bej me shume pak …kur mbushet kupa…
pastaj injoroj …
nuk behet me te gjithe e gjithe kohes
terr terr terr

nje pambuk kupto ti …
femra eshte orgjina e botes …
pa te nuk do te egzistonte bota …
te gjithe nga nje femer kane dale …
denigrohet mamaja ,motra ,vajza ,gruaja ?
une e mbylla ketu
shume te kushtova vemendje …lol

ti mbylle ketu, por e hap atje ajo femna frenge, motra, vajza, gruaja tek muzeu i Orsay para artit t’modh te kuadrit te Courbet qe ke pa tina kur ke qen ne Paris me pushime verore.

Rruga per integrim e Shqiperise Sali Berishes dhe Edi Rames 1990-2018

ku eshte kjo ura Tirondon .

Ura e 3dvin kristaqit. Urat e sales zogjit dhe enverit sjan shemb akoma