Diskutim i lirë - Mars 2018

Nga 3 te 8 mungojne 4 radhe qe mund te hedhin drite me shume persa i perket pattern. Keshtu sic eshte prezantuar pattern eshte te shumezimi i numrave paraardhes.

Ha…ha…ha… i modh , ja ca jane Shqiptaret , jane si ai miku thote .

@Kthupi nisje e mire. He, shtoja radhet munguese se kur i sheh syri i sheh dhe mendja. Ka vetem mbledhje.

Kthupi ka preferu ta zgjidhe me shumezim, tip
1x(4+1)
2×(5+1)
3x(6+1) etj deri ke
8x (11+1)

Ndonje tjeter mund ta zgjidhte
1+4=5
2+5+5=12
3+6+12=21 etj deri ke
8+11+ shumen e barazimit paraardhes=96

Ok, great.

Deputeti shqiptar merr prej Kukesi 4 apartamente familjarisht ne Sarande per vellezer e motra si te pastrehe ndonese ca prej tyre jetojne jashte vendit. Hajdute te paskrupullt

Ose, ose:
1+ 1x4 = 5
2 + 2x5 = 12

8 + 8x11 = 96

C.d.v.

1 Like

Nga tornot marr vesh se jam inxhinjer aerospacial. Tornot e asaj kohe i kisha parë se kishim disa në Krutje ku bëra gjimnazin. Pa frikë mund të them se Krutja ishte fshati më i përkëdhelur ne Shqipëri. S’ishin aq keq sa thua ti. Kam parë torno të pakompjuterizuara dhe në Itali kur vajta. Tornoja në departamentin e inxhinjerisë mekanike në University of Central Florida e pakompjuterizuar është dhe sot.

Diplomën shqiptare në Itali ma njohën pa naze fare. Tani s’e njohin se dinë që bëhen shumë dallavere. Puna është se në Itali s’gjeta dot punë profesionale as me doktorat nga Universiteti i Pizës, numri 42 më i miri në botë në atë kohë. Si profesionistë asokohe s’ishim aq plehra sa na bën ti, përfshirë dhe shqiptarët, megjithëse ishim inferiorë karshi evropianëve.

Më kujtohet nga ato ngjarjet e dhjetorit 1990. Studentët e tjerë thoshin “vetëm fruthat po e bëjnë të gjithë rrëmujën.” Ishte e vërtetë. Ndoshta ne s’ishim bërë akoma aq individualistë sa më të rriturit. Madje tani mendoj se ka dhe një arsye tjetër. Ne ishim brezi i parë ku kishte shumë me biografi të keqe.

E thotë një shoku im kosovar nga Fieri. Vitet 1990-1997 ishin një periudhë ku të gjithë e treguan fytyrën e tyre të vërtetë.

Madje tani kur disa të afërm bëjnë si heronj që s’janë, u tregoj se ç’më bënë asokohe. S’u vjen mirë. Madje sillen kaq mirë si heronj që më kanë shpëtuar jetën se mund t’u hyj në punë për gjë.

Dhe Parisin e kanë pushtuar arabët myslimanë dhe zezeq, kështu Korça që mbetet prapë Parisi i Shqipërisë, dhe tani që Parisi është bërë si Kinshasa.

1 Like

http://www.gazetadita.al/faktet-2010-versus-2018-si-e-shkaktoi-pd-permbytjen-e-famshme-te-nenshkodres/

Nuk po them se ishin te keqia per se ,bile torno si ato Te bazes prodhuese Te shkolles tone kam pare edhe ne shkollat e mesme ne amerike dhe per riparime Te vogla punen e bejne por per mass production scarciteti eshte I madh .tjetra eshte se nese fabrikat e uzinat jane jo fitimprurese sado te mira veglat e prodhimit praktikisht behen Te pavlera e shiten per nje fraksion Te cmimit Te tyre fillestar ,pennies on the dollar.shiko uzinat e celikut ne Midwest Te cilat kane perfunduar per scrap .

Ata inxhinjerë që shitën tornot për metal i dënoi zoti. Ngelën të gjithë pa gjë. E dinin se do blenin tornot e kompjuterizuara nga $40,000. Tani bëjnë punë çfarëdo në Shqipëri për të ushqyer familjet. Mund dhe t’i përdornin vetë ato torno. Aq treg sa të punësojë një inxhinjer me një torno ka në Shqipëri. Përveç kësaj, ata mund të hapnin ofiçina të plota me pajisjet që morën gjatë privatizimit. Përsëri, s’do ishin kompetitivë me Krup, do ishin shumë kompetitivë në tregun mekanik të gjërave të vogla dhe riparimeve në Shqipëri.

Hindsight eshte gjithmone 20/20. Atmosfera e asaj kohe ishte revolucionare e tipit “nga germadhat e botes se vjeter do ngreme boten e re prandaj o burra ti veme flaken “ .nese perpiqeshe te llogjikoje me njerezit Te mos prishnin ate pak katandi kombetare qe kishim rrezikoje te haje nje Te rrahur te mire.hala se kam kuptuar mekanizmin magjik qe I hedh miletit trute e gomarit en masse .

1 Like

6 mije ha Te permbytur ,PS 5 vjet ne pushtet sa argjinatura e stacione pompe ka ndertuar?

1 Like

Siç e thashë dhe unë në artikull, s’ma preu mendja KURRË se Shqipëria do binte aq poshtë. Po të mos binte poshtë, mirë isha dhe në Shqipëri. Meqë ra dhe vazhdon të bjerë, jam më mirë në USA dhe e kam mbyllur përfundimisht me Shqipërinë. Për këtë arsye u pendova që s’ika rrefugjat me tragete.

Kujdes se po dha pergjigje te sakte, kerkon shperblim kurreshkari, si per shembull dergimin e fotos se ndonje pjese pikante te trupit te skanuar. Sa here jam matur t’i dergoj nje foto te pjeses pikante te trupit tim kur kam lexuar mesazhet e tij gjeniale, po e kam mbajtur veten.

3 Likes

Nuk ka problem. Lexova dicka per dishepuj, prandaj (sipas informacioneve te fundit paska nje klecke edhe kjo (lexo arbanin)).

(a x b) + a

1 Like