Diskutime te lira - Janar 2019

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

http://evenwallshaveears.org/

E si te mos jesh dakord me te. Vetem Karenti mund te jete kunder.

Kam nja 6 muaj qe kam levizur ne nje pallat. 22 kate, nga 15 apartamente per kat. S’kisha pare asnjerin ne palester…deri sot. Te gjitha pajisjet ishin te zena.

Po zgjati me shume se nje muaj ky muhabet mos me thencin Kthupi.

New year’s resolution :blush:

kur dekada afrohet fundit vitet qe nderrohen sikur s’duken te jene te rinj por vite te plakur :confounded:

E pra si ato misset qe thone vit per vit “All I want is peace on Earth” edhe keta vit per vit i njejti avaz. Ishte bere nje studim dhe ky ishte nr.1 resolution- to lose weight. Pastaj e shikojne qe s’duken si Herkuli ose si Miss Bumbum pas nje muaji dhe i varin torben.

I fort je per zotin. Se imagjinoj se do mund te jetoj me ne ndonje shtepi pa nja 2 dylym toke minimumi verdalle.

Ashtu isha po ngs halli tani. Koha eshte flori, me duhej vend afer punes, s’kisha nerva te rrija ne trafik 2 ore. Ja dhe 6 muaj sa te mbaroje kontrata pastaj kercita ika.

A ka ndonje emigrant deshtak ketu te Peshku apo jo? Se te gjithe po dilni me suburb houses. Te pakrahasueshme sidoqofte me nje apartament te “Komuna”.

Jane benefitet e te qenit emigrant parazit. “Komuna” pastaj eshte tjeter gje. Imagjino te kesh nja $200k e te hapesh nje kafene atje. Ti thuash hallit ik pirdhu.
Shakate menjane, ato pallatet atje maje kodres, te ndertuara ne rere, nuk e di se si qendrojne akoma.

2 Likes

Une ate thashe, 200k i kam bere dhe do kthehem perfundimisht e te blej nje shtepi aty.Po ndonje afer shtepise se Shkabes, te ndertuar ne shkemb.

1 Like

Une nuk kam shtepi suburb me 2 dynym. Nuk po dal dot nga burgu i pjatalarjes :frowning:

Nuk i kemi te blera, qeraxhinj jemi. Te pakten une. Deshtak akoma domethene.

U eksitua ndonje prej jush nga foto e KM ne dush?

Akoma bejne buje keto? Ai ka dale cullak e s’e gjeti gje, prape i fitoi zgjedhjet.

Per ne nga fshati bejne pak.

Prej nesh jo po Derrick in the back looks very excited …

image

interesante
http://pamfleti.net/pyetja-1-milion-dollareshe-per-edi-ramen/gjergji/

" E vetmja pyetje e sinqertë që kemi për ju nëse dënjoni, është të na shpjegosh se si është e mundur, që një tip kaq rastësor sa ju, krejtësisht në kontekst negativ, arriti të superojë barrierat e ngritura nga një nivel i lartë intelektual, në një parti me profesorë ekonomie e shkencash dhe e uli nivelin e saj deri këtu, dhe jo vetëm të Partisë Socialiste, por të kryeministrisë e parlamentit? / Stafi i Pamfletit. "

e forte dhe pikante :grinning:

Sot fillon pune kongresi i ri amerikan.
Kemi perpara nje vit jashtzakonisht interesant.
Lajmet do jene komedi dhe komedite do prodhojne lajme.
Komediani i te majtes ekstreme Bill Maher beri lajm kur tha se : Ekonomia amerikane duhet zhytur ne reçesion qe te mund te rrezojme Trumpin.Natyrisht ky lloj komediani dhe ata qe e mesojne ate te flasi ne kete menyre nuk kane asnje problem.
Ata i kane milionat e tyre dhe as qe ju ben pershtypje qe ekonomia amerikane prek njerezit e thjeshte jo vetem ne amerike por krijon pasoja edhe ne gjithe boten.
Kanalet televizive CNN dhe MSNBC vazhdojne me moton e Muç Nanos : Te mblidhen gjithe qelbesirat e amerikes te rrezojme Trumpin.
Qelbesirat e amerikes jane kudo ne establishmentin majtas dhe djathtas , jane ne Holliwood , jane ne media, jane ne organizatat e Sorosit etj etj.
Ngjalat amerikane jane shume me te sofistikuara se kudo tjeter ne bote.
Goditja do vazhdoje ne disa drejtime.
E para, te bardhet do vazhdojne te jene ne shenjester.Mirepo problemi eshte se ata s’kane çfare te bejme ne kete pike.Se ndryshojne dot lekuren.
A mund te nxihen? Jo, se bejne dot kete gje.E shumta grate e bardha mund te nxine floket nga bjonde ne brune te theksuara.
Te bardhet nuk mund te krijojne organizata per mbrojtjen e tyre sepse te quajne direkt racist dhe sulmohesh fizikisht po nga te bardhet, ca te bardhe trushplare qe sulmojne dhe urrejne racen e tyre.
Organizata ka me mijera ne Amerike qe mbrojne çdo lloj race, kulture dhe feje ,por s’ka asnje organizate qe te mbroje te bardhet.
E dyta burrat e kane edhe me keq. Ti kesh te dyja dhe burre dhe i bardhe je shume me keq psh se grate e bardha. Keto te fundit e kane nje gjysem zgjidhje, zhvishen lakuriq dhe dalin e protestojne per mungese te drejtash.
Imagjino te protestosh lakuriq dhe te thuash qe mua me shkelen te drejtat.
Çfare te drejte tjeter do me shume nga nje vend ku te lene te protestosh lakuriq ne mes te rruges.
Rasti me i keq pastaj eshte kur je dhe pak i kaluar ne moshe. Atehere te quajne “old white man”.
Keta te fundit konsiderohen si problemi i botes sot dhe kunder tyre ka nje propagande skandaloze ta degjosh.
Veçse me perjashtim te “old white man” te New Yorkut dhe Kalifornise. Ata nuk i ngacmon njeri se jane me shumice demokratikas.
Nuk eshte as shaka dhe as ka ndonje ekzagjerim ketu.
Eshte realitet ne Amerike.
Shume njerez e kuptojne se kjo lloj kategori njerezish qe permenda me siper jane ne shumice votues te Trump, prandaj kerkojne t’i intimidojne me lloj lloj menyrash nonsense.
Fitorja e Trump ne 2020 do te ishte fundi i establishmentit te Washingtonit, i korruptuar deri ne ate shkalle, ku as qe mund ta mendonim.U desh nje Trump qe te kuptonim se deri ku arrin korrupsioni ne Amerike.
Mjafton te kujtojme ketu se me çfare terbimi i eshte versulur se fundmi establishmenti Trumpit pse ai kerkon terheqjen e trupave nga Siria.
Shembulli i Sirise tregon qarte shume gjera.
Obama mori çmim Nobel per paqen dhe e ben Sirine dhe Lindjen e Mesme lume gjaku, kurse Trump sulmohet nga te gjithe per faktin se ai nuk do lufterat.
Ka thene se mbas Sirise do terheqi trupat dhe nga Afganistani ku ka 17 vjet qe luftohet pa asnje rezultat.
Dhe gjithe analistet e CNN do perserisin 24/7 ate qe thone prej 2 vjetesh ndersa komunistet Alexandria Ocasio-Cortez,Elizabeth Warren me shoqe do te vazhdojne te jene yjet te ketyre rrjeteve televizive.
Gezuar 2019!