Diskutime te lira - janar 2022

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

2 Likes

#mirseardhe i dashur

immagine

:+1:

0 admin, po pse mer ja çove ne janar, na leje ne dhjetor, dum te jemi pergjithmone ne dhjetorin e demokracise.

https://lapsi.al/2022/01/03/prejardhja-gjenetike-e-shqiptareve/

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Delte pellazgu e ka ADN autoktone,te fisme e te lashte qekurse majmunet xbriten sefte nga pemet :grinning:

E kam moj e kovaçit,e kam!
Po pa majmunë,se me ata merren ardhacakët që sjellin edhe citate anglisht​:grinning::grinning:

Si mundet njerezimi te humbe në kete pike sensin e logjikes dhe te vazhdoje të testohet masivisht per nje virus qe tashme perhapet po aq sa nje rrufë apo grip ??

PCR ose arma e re e Don Kishotit te shek XXI

imazh
imazh

studime te tilla vertetojne (prove right) se konkluzionet nga leximi i zbulimeve arkeologjike gjuhesore etnografike shqipe etj kane qene te sakta

ca duhet me ndreq ne celular i cili videot e sjella nga mediat cfaredo qofte gazete a facebook etj, m’i hap pa ze … Kuptohet celularet jane te ndryshem, ‘settings’ te tyre variojne, por ne teori si te kerkoj…

Ne fakt I vetmi perfundim I sakte eshte se origjina e shqipes dhe shqiptareve nuku dihet me saktesi .”Mendohet se “ eshte togfjaleshi perpara cdo hipoteze te prejardhjes hyjnore te shqiptareve .

@del-ta c’eshte kjo blasfemi qe po qarkullon kwtu ne peshk ne lidhje me shqipot?

Po ça pret nga "antikomunistët e lidl-it!!!
Frutet e inferioritetit këto janë!

gjithesecili nga kendi personal …

kur mesova si u zbulua Amerika , u bera pishman si qeni qe nuk e perjetova ate epoke ta prekja ndjesine e risise
lexova per revolucionin franzes dhe gjelozova ata qe e perjetuan ate .
rane Romanovet dhe prap u mundova te paraftyroj ndjesine e atyre qe preknin ndryshimin .
ndodhi lufta ne Kosove dhe une i degjoja korspodentet nga Grand Hotel si pershkruhej lufta
erdh nje pandemi globale dhe thash me vehte shqyqyr ,preka historine .kam cka tregoj,(hala nuk e provova Covidin ) ne paniken qe tjeret kish prekur me ironizimit i motivoja , asgje e jashtezakonshme , vdek per vdek po qe po , sa vdesim si qeni nder rrush me kry ne jastek bile mbesim per shume gjenerata emer jashte anonimitetit ,qe shembulli ju thonja , kan kaluar 50 vjet prej variolles Vera dhe ende ne rruge mama jeme kur i takon shoqet e saja ne ndarje e siper me ze te vogel me thote , kesaj qe i ka pas vdek vellau nga variolla dhe me thonte emrin e mbiemrin e tij , e une as emrin e shoqes se saj nuk e dinja por te vellaut viktime , po .
sot kur zhvilloj biseda pyetemi mes veti , kur u kry kjo ? paraCovidit apo mbas mbylljes ? Kufirin ne kohe e masim me emrin covid ? Aty eshte poenta po e perjetoj ndrrimin e epokave …
p.s
a doni hala , mendime pozitive per motivim ne kapercim situate …?( nuk duhet gjithcka te shifet vetem nga skalla e hirt , )

1 Like

E keni ndjekur kete situaten me evi kokalarin ?.sikur te mos mjaftojne debilet lokale vjen edhe Kjo na amerika per ti hedhur benzine zjarrit .per te legjitimuar cdo budallallek qe thote e nis me shprehjen:” une si shtetase amerikane “ .

dafne,
kurse une kur lexova madam Bovari dhe me madam Ana Karenina, jame bere pishman si qeni e jam xhelozuar shume qe nuk e provova si ato sensacionin: te shohesh mëçine tende te çaplohet midis rrotes se lokomotives dhe shines se trenit, dhe te kalon tere treni siper duke bere ty-ty-tyyyyyyt.

Nuk e di a doni hala mendime pozitive nga ferri mbi toke.

Discesi dal lettino

son là presso il camino,

grandi occhi estasiati,

i bimbi affaccendati

a metter la calzetta

che invita la vecchietta

a portar chicche e doni

per tutti i bimbi buoni.

Ognun chiudendo gli ochi,

sogna dolci e balocchi;

e Dori, il più piccino,

accosta il suo visino

alla grande vetrata

per veder la sfilata

dei Magi, su nel cielo,

nella notte di gelo.

Quelli passano intanto

nel lor gemmato manto,

e li guida una stella

nel cielo, la più bella.

Che visione incantata,

nella notte stellata!

E la vedono i bimbi,

come vedono i nimbi

agli Angeli festanti

ne’ lor candidi ammanti.

immagine

2022-shi nën shenjen e inflacionit.

Fillojme me Kazakistanin :

image

image

image

#dojadalim

immagine