Diskutime te lira - Qershor 2021

Ne vitin 1972 Enver Hoxha hartoj planin e mbrojtes edhe ideoi konceptin e bunkerve. Motivi ishte mbrojtja e ndonje sulmi te jashtem nga “bandat”.
Viti 2021 i mothi harton plane edhe konspiracione mes anetareve te peshkut. Motivi te kete gjithmon nje armik edhe pse ishulli nuk eshte edhe aq pro ideve te tij.

Armiku apo ideja e tij I perbashkon njerezit .Psh bumja e vendosur nga FSB e Putin por qe fajesuan cecenet bashkoi ruset e percare nga ekonomia e dobet e korrupsioni I kohes se Jeltcinit .Gjithmone duhet nje armik I perbashket ne menyre qe te jemi te bashkuar ,nese s’e kemi ta shpikim perndryshe do I kthehemi njeri tjatrit.

i modhi ka dale ne rruge i bere tape duke festuar fitoren e Italise :grinning:

r.v., pse ngaterron punet moj vajze? E pare e punes armiqte nuk i shpiku shoku Enver sepse nuk ishte kaq i zoti qe te ndante planetin ne 2 kampe armiq, ai luajti bukur me te dy bolet planetare te Marlonit. E dyta, jeni ju ne Peshk qe i tundni vazhdimisht dy bolet e marlonit, kushedi sa here te kam thene qe une kam neveri totale per diskutimet e juaja armiqsore kunder njerit apo tjetrit grupim politik, grekut me syze apo serbit pa poture, por ti huk ha pyke nga ajo ane, nga nje vesh te hyn e nga tjetri te del, sepse e ke mendjen tek bolet e marlonit, nga njera ane hyn bolja e nga tjetra te del. Une po perpiqem t’ju unifikoj nepermjet mamave tuaja qe kane hipur ne maje te piramides se pushtetit e jane tu bo qef t’modh tu u ferku me majen e pushtetit, e kane ngul majen tek ai vendi, e nuk ka zot qe jua heq prej atij vendit.

Po,po. Gjithcka eshte komplotizem.

Nuk eshte as problem vetem amerikan.

Yeriho,
un tashme e di mire qe ne Peshk dhe per tej Peshkut gjasme diskutohet, por ne fakt flitet perçart me vete. Megjithate shpresa vdes e fundit, po e provoj edhe nje here. Une nuk kam fol fare per Teori Komploti, kam fol vetem per urrejtjen qe kane njerzit ne themel te jetes dhe ekzistences tyre promoteike, dhe kjo urrejtje e njejte si esence, shprehet ne konteste te ndryshme historike ne menyre te ndryshme ne perputhje me kontestin. Psh ishte kjo urrejtje per pushtetaret e vjeter te korruptuar sherbetore te Italise dhe feudalizmit tribal turk bejlere dhe agallare qe e beri te parakaloje ne 45-sen Enver djalin ne sheshin Skenderbe dhe vajzat t’i hidhnin lule si shpresa e ardhmes. Po kjo urrejtje morri formen “kriminelet ne litar” ne gjyqin bere Kadri Azbiut dhe Beqir Ballukut. Po njesoj kur u rrezua Busti i enveri kriminelit ne 89-ten. Une nuk mund te bej listen, po ti si trokellites i boleve te marlonit e di mire se si ne keto 30 vjet Berisha, Nano, Rama e shume te tjere te ngjashem, nga shpresa e te ardhmes se pa korruptuar, kane perfunduar ne te kunderten si kriminele te korruptuar qe duhet te futen ne burg. Ky mekanizem bjelle manivele, nuk ka te mbaruar kurre levizjen automatike me koqe si puna jote qe gerthisni kunder kriminelit te korruptuar duke presupozuar te pakorruptuarin e rradhes me virtute te ralla. Kjo eshte dialektika e kriminel-virtytit, dhe nga kjo pikpamje krimineli zanafillor eshte vete kokloqja qe nuk kontrollon veten dhe situaten, dhe materiali me te cilen vetekrijohet Teoria e Komplotit. Kokloqja Promethe jeton me iluzionin e rrezikshem se duke demaskuar te keqen, automatikisht vete behet burri i mirre.


ne videon tende shume me teper e neveritshme se bemat e Bezos, ishte kjo jevga e dhjamosur. Dikur revolucionaret ishin elegante.

1 Like

yeriko, shpjegoja plakut pak, çfar ndodhi me kete loqen, ç’a thote ky minimafioz,

Me mire “hi,hi,hi” dhe “ha,ha,ha” se ia futi dikush me shpulle Makronit dhe te mahnitesh me moshen e gruas se tij apo kete te fundit me peshen e nje gruaje. Tani do te evitoj te linkoj video me femra te shendoshta sepse qenke delikat.

Nderhyrja e Stalker ishte domethenese sepse ne vend qe te flitet per gjera qe realisht kane impakt ne ekonomite e vendeve ku jetojme, flitet per shpullen ndaj Macronit.

Por ti vazhdo merru me ceshtje te revistave feminile.

As mos u merr hic me ca thote, pij dhe ha dhe rri qete sepse je brez me fat. Ke pune luksi ne te kunderten e te rinjve qe punesohen nga keto kompani. Kur s’jane ne gjendje thone disa, ta lene punen. Problemi tyre.

1 Like

ha ha hi hi je ti e Stalker dhe koqe te tjere qe nuk jeni ne gjendje te kuptoni qe nje shpulle e dhene Makronit ka lidhje me lajmin e Stalker Vudi Halese dhe me heqjen e Metes, te gjitha lidhen me Teorine e Komplotit Koronavirus.

u bo bytha jote te me akuzoje qe un jam ha ha ha e hi hi hi. Pa te shofim bythen tate serioze te na shkruj ndonje shkrim si ç’kam shkrujt un me vite ne peshk. Apo ti ke shume pune serioze dhe vjen ne Peshk per tu relaksu me ha ha ha e hi hi hi me dy gisht lajm te Stalker vudi halese ne revista feminile.

Jo, jo nuk i hyj duelit. Lavdia e jotja eshte, nuk ta merr kush. Mos u komplekso.

yeriho, lajmin e dhane dhe ketu, por ne ate kohe isha i zene me diçka tjeter, dhe nuk e morra vesh mire,
çfar ndodhi me kete mavri,

1 Like

ti ne duel je duke hyre, por meqe je pa bythe, del fitimtar duke shkrujte komente me dy fraza e gjysem qe nuk denjon te hysh ne dyel. Kjo eshte nje menyre e poshter per te fituar duelin, nderkohe qe as e kam ndermend te hyj ne duel me ty, se nuk kam per ç’te luftoj e fitoj kunder nje koqje qe ka shume pune dhe komenton me dy rreshta vetem dy rreshtat e fundit te komentit tim, qe ishte sa nje çarçaf. Kete koment duhet te komentoje ti, koment qe nxjerr kriminale revolucionaret po aq sa padronet, qe bota fillon nga ty e jo nga Bezo. Por ti nuk ke bythe as per nje koment, jo per nje shkrim.

Jo, kam gjera me te rendesishme te bej. Si psh te pergatis shtratin per te bere gjume te mire.

gjume t’omel, beji t’fala marlonit ne shtrat dopio obez feminil.

a ha, qenke bo dhe ti si i modhi, egoist dhe qe sheh vetem interesin e sumes tate,

jo jo Pjer un jam egoist qe shof interesin e sumes time, Yeriho eshte altruist se shef interesin e boleve te marlonit.

Ed Rama duhet te kete lexuar te modhin tek se "vrava baben tim politik thote per Tos nanon .Tosi nga ana tjater ia kthen :ma fute po une prape te kam xhan(ka frike se mo i hap ndonje pune me vetingun).G Ruci jep doreheqjen .Mire ben po pse pasi zgjedhesit i japin mandat ai dorehiqet.A nuk e dinte kur bente fushate se ishte gati 70 vjec?!!nderrim brezash te PS ,nga eterit tek bijte e bijat…

Let the word go forth from this time and place, to friend and foe alike, that the torch has been passed to a new generation

Edi Rama ka lexu Frojdin ashtu si e kam lexuar une. Po te me lexonte mu nuk duhet te vriste baben si Frojdi, sepse ka me te medhej se Frojdi dhe te vertete me te madhe se frojdiste, qe biri duhet te kete nje meshire te tille birnore (pietas filiale) qe baba te sakrifikoje veten (te vdese) me kenaqesi per te birin. Mbas kesaj sakrifice ata ringjallen dhe mbeten gjalle dhe te pavdekshem ne jete te jeteve, ndryshe jane kerma, pluhur rruge, fryn era dhe i merr, shume shume era i fut ne nje liber historie qe eshte nje lloj tjeter pluhuri, pluhur i divanit te sinjora Bertinit.

me burra maskarenj nuk bohet, hyp se t’vrava, zbrit se t’vrava. Ben shkrime dhe komente me pretendime, te thone: “çfar je duke na bere, filozofira te shekujve te kaluar na ben ne blog ku njerzit vijne per relax e per te kaluar kohen e lire para se te flejme gjume?”; bej komente me shakara, te thote i njejti lapanjoz: “çfar ben, po na ben ha ha ha e hi hi hi kur neve gjithe diten na ka shkerdhy padroni e s’na ze gjumi?”.