Diskutime te lira - Shkurt 2020

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

http://www.gazetadita.al/enveri-sipas-kunatit-tre-burra-darkojne-dhe-flasin-per-enver-hoxhen-ndersa-motra-e-tij-u-sherben/

ti do ta mbyllesh kete teme te Diskutimeve te lira pasi te me japesh xhevapin sic di ti pa lene mundesi replike
megjithate, Sa lexova rreshtat e pare per prove cfare malli eshte, po pergjigjen Auron Yares per zhgarravinat qe servir e ke ne komentet:

O Tare qe te duket vetja si James O’ Donnell, merru me shkence dhe jome llogje pijanecesh qe na I servir si te verteta historike pas mbi 70 vjetesh. Njeriu kur nuk eshte i afte qe te merret me studime serioze, e ka me te lehte qe te spekulloje dhe te kapet në shkrime pa vlere, sikurse eshte ky i fashistit Kadri Cakrani. Në rast se nuk ke aftesi shkencore eshte me mire te mbyllesh në mediokrivitetin tend dhe te mos hedhesh pacavure si kjo.

korriku, nuk thua shyqyr qe ka njerez kurajoz si tarja yne, qe hulumtojne ne skutat e historise, per te pare edhe anen tjeter te medaljes,
admino, sikur ka filluar shkurti, ç’ne janari tani,

2 Likes

po po shyqyr qe tani ka njerez qe shohin jo vetem Ngapara Histerise, por edhe Ngambrapa Histerise. Bjeri jo vetem ngapara, por edhe ngambrapa! Xhiroje ngambrapa si pllake gramafoni!

Urdhero fol sa te duash.

1 Like

thank you gjembi

hokej gjembi, megjithse llafet pa pare jane, Sorosi na pagu 1 dollar per çdo 100 fjale dhe 200 dollare per çdo teme te re.
Por qe te ndrrohet vetem titulli i temes, sa dollar jep Sorosi, se s’dikam gjo un?

ollrajt gjembi, se duhet me dit i gjo, ndryshe flitet per Mamaqin ose per VQ ne janar e ndryshe ne shkurt. Pa le pastaj sikur te jete shkurt, e te behet muhabeti sikur te ishte janar! Nuk merret vesh asigjo!

eniuej, comon beijbi, u pa puna po fitoj edhe une ca pare do hap nje teme me vjershen “Me fajde” te Ezra Pound ku trajtohet problemi i nderlidhjes midis ekonomise dhe artit. Sigurisht shkrimin e kom vjedh ne internet, kom vjedh edhe nga libri i nje ekonomisti t’modh qe quhet “Vizione te Qarta”, i cili ka parashiku krizen e vitit 2008 nisur nga fenomenet artistike te artit modern te kohes.
Ku ka art t’modh pa tun paret me jau! Vetem Stalker dhe Pound mendojne ndryshe se jane fry n’mythe!

shyqyr me kaq
rruget malore te skraparit jane te veshtira
autobuzet qenkan jo keq marshalla

http://www.gazetadita.al/autobusi-me-pasagjere-i-linjes-skrapar-tirane-perfundon-ne-kanal/

Screenshot_4-3-905x395


http://www.gazetadita.al/guximi-leksi-amerikes-me-vizitoni-mua-te-parin-sa-tu-dale-turpi-policeve/
Untitled-1000x700


lajm i mire per shqiptaret e italise se veriut,
ka filluar firma me kosto te lire wizzair, bergamo-tirana, 50 euro vajtje-ardhje,
dhe ne 1 gusht fillon treviso-tirana, 50 euro vajtje-ardhje,

1 Like

amerika dashka me ja fut evropes! dashka me ja penetru longun!

e futmja ne kete rast i modho , eshte me pak dhimbje per palet e biznesit, por e kenaqeshme per konsumatorin :grin:
sepse kur ka konkurrence, ulen çmimet

e di, e di Pjer kur behet bordell penetrues e gjithe bota, ta do mendja qe, jo do te ulet çmimi i ducit, por do jete pa lek fare, mer duc e ha me lug florini.

http://www.gazetadita.al/shqiptaret-e-madherishem-telenovela-jone-qe-nuk-mbaron-kurre/


thuhet se Demokracia brenda partive determinon demokracine elektorale, e per rrjedhoje demokracine e sistemit.


http://www.gazetadita.al/70-te-denuar-ne-burgun-e-recit-nisin-greven-e-urise-duam-mjek-as-mates-tensioni-nuk-kemi/

burgjet e shqiperise si burgjet e meksikes:

Mosha e atyre që janë në grevë është nga 25-60 vjeç. Drejtori nuk duam të vijë, pasi është arrogant, i burgosuri me nivelin më të ulët flet më mirë se ai. Dyqanin këtu e ka kushëriri i Paulin Sterkajt dhe nuk mundesh me folur me negociuar për çmimin. Kur ta jep faturën sikur ke blerë dicka ta jep sikur ke blerë karta telefoni. Një kg oriz këtu bën 2500 lekë”