Diskutime te lira - Shtator 2021

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

image

Sa gjynah qe po perfundojne keshtu.

Sot, i vetmi vend në bote, kryeministrja social-demokrate e te cilit kerkoi falje pas karantines se pranveres 2020 dhe e konsideroi si te panevojshem, hoqi te gjitha masat Covid, duke u kthyer në vendin e parë në bote qe ben nje gje te tille.

Rastesi ? Sigurisht qe jo.

Nderkohe media obskurantiste-oportuniste shqiptare:

Ma dergon nje i aferm dhe meqe e lexoj ne menyre fideleThe Guardian, nuk me kujtohet te kem lexuar artikullin qe citon Syri.net. Bera kerkim per kuriozitet:

Me siguri eshte linkuar me qindra e qindra here ne rrjete sociale. Yuck!

@del-ta he mo do e besh Shqiperine apo jo? Ku ta merrte mendja se Hebreo-Hungarezet dhe Paqsore-Koreanet qenkan me patriota edhe nacionalista se ty qe je pellazg

Syri i Qimit te Shkerdhenit.

Akoma me karlliqe ti?

https://www.npr.org/2021/09/10/1036136246/covid-denmark-eu-restrictions

Po ti,sje pellazge??
Apo je nga ato 9 pakicat jo pellazge!!
Do zhgënjehesha nëse je jevgë si bashkidealistja jote alba!
Unë jam pellazg,sepse kam për gjuhë amtare ,gjuhën që rrjedh drejtpërdrejt nga pellazgët.
Sidoqoftë,ndërkombëtarizmi,shumkulturalizmi,përbotizmi, në evropë konsiderohen të dështuara dhe demode!
Vetëm ndër evgjitëri ka sukses

delta pellazgu qe ha sufllaqe grekofone, si e shpjegon faktin qe arianet e Polonise dhe Hungarise e quajne Evropen jevge?
pastaj edhe faktin qe pellazge shqiptare qe i bien Lahutes se Malesise e quajne Evropen kurve jevge qe i bi dajres ne ahengun demokratik?

O tiku,po thamë që do jesh ministër i çështjeve fetare dhe çrregullimeve gjinore!
Kemi albën për jevgit,lgbt.

gabohesh i dashur, çeshtja jevgore dhe lgbt eshte kryesisht çeshtje fetare, qe ne kohen moderne te sufllaqes degradon ne çeshtje politike, prandaj ka minister qeverie politike per çeshtje fetare.
Kushedi sa here kam thene:

Çeshtja fetare eshte çeshtje politike (dhe anasjelltas), dhe te dyja te lidhura dhe identifikuara bashke permbajne problemin seksual, i cile me tu zgjidhur, do te shenoje Fundin e Fese dhe Fundin e Politikes.

Por ti me shoke shume nuk degjoni nga ai vesh, jeni te preokupuar te beni qef duke ferkuar bolet e Marlonit, dmth jeni te preokupuar te zgjatni ne infinit mjerimin e binomit fe-politike.

Problemin seksual e ka zgjidhur populli pellazg.
Kari në pith,duart në cica.
Feja thotë mos qini,që të qini në parajsë 72 të paçpuarat!
Ndërsa politike i mban anën fesë,po bën si pellazgët

ti pa e kuptuar je duke bere politike, biles dhe politike jevgu liberacioni seksual qe eshte feja e sotme politike. Dmth je duke i ferku dyfish bolet e Marlonit.

Dikur kam shkrujte ne Peshk disa shkrime (nuk linkoj se e di se nuk ka per t’i hap linket asnjeri, sepse i keni duarte zena me bolet e Marlonit) bolet e Marlonit jane mistike, adhurohen si objekt kult fetar, kulti fallik eshte kult pellazg, i njohur ne te gjithe popujt primitive te botes qe adhuronin permendore ne formen e karit. Per te kuptuar kete mafton te besh nje xhiro ne rruget e Romes, pothuajse ne çdo kryqzim rrugesh te famshme ke nje obelisk qe romaket e lashte e kane vjedh neper periferite e perandorise romake dhe e kane instaluar ne Rome. Kur perandoria romake e trasformua ne Perandorine e Shenjte Romake ne maje te obeliskeve, dmth ne maje te karit te Marlonit u vune kryqe. Ky eshte ndryshimi qe solli kristianizmi, dmth fe-politika kristjane. Ndersa ndryshimi i postkrishterimit, dmth ngambrapakrishterimit jevg, eshte se keto çeshtje kapitale shperfillen, por kjo nuk do te thote qe bolet e Marlonit adhurohen, biles adhurohen me teper dhe ferkohen me teper, sepse nuk harxhohen energji per nderim fetar te kultit fallik pellazg. Jo rastesisht obelisket e rrugeve te Romes jane kerkuar legjitimisht dhe juridikisht nga shtet e popujve qe u perkisnin ne origjine, dmth: “romake te nderuar na jepni karin e Marlonit qe na keni vjedh!”, “jo ju, por e kane vjedh stergjysherit tuaj”. Etiopia e ka marre obeliskun vet, dmth karin e Marlonit te vet, dhe e ka heq kryqin ne maje se nuk ekziston me Partia Demokristiane Italiane qe ta ndaloje proçesin. Te tjere kombe presin zhvillimet e çeshtjeve gjyqesore lidhur me pretendimet per karin e Marlonit ne forme obelisku qe u perket ne origjine.
Ne kete prizem duhet pare edhe kerkesa jone legjitime per gjuhen e lashte pellazge, akoma e pa konsideruar dhe e shperfillur nga jevgjit e Evropes.

meqe ti ke ndjenja te zhvilluara kombetare, shiko si lu n’penis (te Marlonit) populli vlla japonez ne nje feste kombetare pellazge:

fallicheskie-simvoli-v-iskusstve-i-religii

Pa ■■■,ska jetë.

fjale e vertete, por jete nuk ka as pa ate tjetren, dhe ne kultin pellazg adhuroheshin te dyja organet gjenitale, mashkullor dhe femeror.
Problemi eshte se tani ne post demokraci felja kombetariste dhe felja jevge ka nxjerre parrullen: “pa fele bytha nuk ka jete!”. Pranej Marloni ben kerdine si mbi felen jevge, ashtu si mbi felen kombetariste qe ha sufllaqe greke dhe i qan zemra per atdheun.

lingam dhe yoni sanskrit, ose palloshi dhe noçka pellazge:

shiva-lingam-tempio-di-pashupatinath-kathmandu-nepal-gmtkhe

391223717_5e6a3fbdfc_b

lingam dhe yoni ne pjacen e Shen Pjetrit ne Vatikan

4YiiObU5-ZrfwrbFStfQG-hIPmunOztugJuXzUNUDP4