Emigracioni

Pershendetje
Jam nje i ri 18 vjec dhe dua te emigroj ne gjermani
Synimi im eshte nenshtetsia gjermane dhe nuk di nga tja filloj.

Ka ndonjeri info se cila eshte rruga me e shpejte?

Thuj noj plake gjermane “ich liebe dich”’pastaj blej unazen,ulu ne gjunj e dhe me syte t’u te ba xixa shqipto “Heirate mich!”.
Psraj fillojne ca letra, po pune e kollajt.
Me te nigjume e kam, dru s’asht e vertete.

rruga me e shkurter eshte ajo me e gjata (sipas nenshtetasve shqiptare: bjeri gjate, se i bi shkurt!), qe ne kete rast eshte rruga konceptuale:

mos syno te jesh nen shtetin, por syno te jesh mbi shtetin!

Keine Idee! Ndoshta mund te gjesh edhe ndonje anetar te komunitetit Gay qe te ndihmon te martohesh me te.

This is the first time Ismet_Qokthi has posted — let’s welcome them to our community!

welcome to our community atehere. Rregjistruar dje dhe ka harxhuar 1min per te lexuar ppu deri tani. i bie qe vetem sa ka shkruar pyetjen.

per pasoje nuk meriton pergjigje/ndihme.
ne s’jam gabim te ppu e vjeter antari pyetes duhet te kish marre pjese me disa postime / dhenie mendimesh para se te konsiderohej per t’u ndihmuar.

te drejte e ke korrikse, para se te jete nenshtetas, duhet te jete nenpeshkas!

Kerko ne fb per rob me emrin marlon ose nexhmije, qe jetojne ne dojçland. Futu ne muhabet, te tjerat vijne vete.

OK robi 18 vjec, mbase i papjekur etj. po cne kjo pritja me kembet e para? Ku shkoi bujaria dhe mikpritja shqiptare? :joy: Thjesht i thoni s’te ndihmojme dot e lereni te kullose tjeterkund qe te gjeje ndihme

Ke gjet blogun e gabuar per keto gjera Ismet. Po deshe muhabet politike, marloni, sinema, muzike dhe vizione te qarta, ka plot. Per muhabete dokumentash njeri qe i dinte keto pune ka vdekur.

ku mund te kulloset tjeter ne virtualitet perveç se ne Peshk? Pranej edhe Ismeti ka bere pyetjen ketu.

E po ta shofesh holle e ka marre pergjigjen ne kuptimin me te thelle te fjales: 80% te keshillave jane me Marlon. Njerzit keshillojne tjetrin sipas vetes.

dmth pyetja ne thelb eshte:

si mund te synoj nënmarlonësinë?

Pergjigja:

nuk mund te synohet nje gje qe tashme e ke!

bleje shtetesine Ismet . ( me shpejte se kaq ska ku shkon , por nuk po kuptoj cfare te duhet shteteisia e huaj , se ? )
diku ne virtalitet ke listen e cmimeve te cdo shteti qe duhet te deponoj individi ne shtetin perkates qe te fitoj shtetesine e vendit qe perzgjedhe.

çfar ka per te kuptuar ktu? Treçereku i katunit te Ismetit eshte ne Gjermani, dhe Ismeti normal qe do edhe ai te shkoje. Keshtu behen punet, sheh rrushi rrushin, e piqet. Taman si dikur katuni nisej per nizam ne Turqi, ose hynte ne kooperative, ose denonte strategjine ushtarake popullore te Beqir Ballukut.

Pastaj pare qe ti keshillon Ismetin te bleje nenshtesisine, dhe meqe monedha eshte libido e materializuar, edhe keshilla jote eshte marloneske.

Cinizmi eshte fryma e epokes ngambrapa, kishte per te thene i Mothi. Sigurisht pa harruar te shtoje ndonje gje lidhur me ate te Marlonit.

mire thene por kurr nuk e kuptova ke personifikon marloni , se ?

p.s. te me ndjesh , jemi rritur ne sisteme te ndryshme e jo gjithmone duhet ti njohim gjithe personazhet

Ore Ismet po 18 vjec edhe u merzite ti ne Shqiperi?

Me e shpejta? Me Lufthansen.

ishalla te realizohet ondrra ismeto, se jam i sigurte se pas 2-3 vjetesh do merzitesh e do kerkosh te kthehesh, e kur te kthehesh, do kerkosh perseri te dalesh jashte, se keq mrena e keq jashte :grimacing:

1 Like

Kurbeti shoke kurbeti
Kush vate e nuk mbeti :grinning:
Aty tek komuna e parisit eshte nje specialist emigracioni :grinning:

Ti Pjero pse nuk je kthyer?