Emigracioni

eshte kthyer edhe Pjeri, eshte kthyer, eshte kthyer ne Peshk, i cili zevendeson atdheun si surrogato.
Itaka eshte Peshku per emigrantet. Problemi eshte se kena ngel edhe pa Peshk. Kena vetem linkime me atdheun, linko o mergimtar, linko, nostalgjia te bren si tenja.

Kane ikur te gjithe .delta pa dhembe ka mbetur vetem me leskovik I varfri

un s’kam hallin e Shqiperise, kam hallin e Peshkut qe ka ngel shkrete, kan hik te gjith.

1 Like

çdo e keqe ka dhe të mirën e saj. mbase shpëtojmë nga jevgjit,

e dashur, po te kem nje pune ne shqiperi me gjysmen e rroges se ketushme, kthehem, biles edhe me pak se gjysma, se rroga ketu me eshte rritur,

dashuria per atdheun = me pak se gjysem rroge.

1 Like

pse vetem ceshtje monetare qenkerka?

po te kesh Vizione te Qarta, atehere sheh qe çdo gje konvertohet ne vlere monetare.
Perderisa prostitucioni konverton dashnine ne vlere monetare, çfar tjeter nuk mund te mos konvertohet?

jevgjit thone te njejten gje me shenje te kundert: mbase shpetojme nga kombetaristet!

(ne fakt shpetuar prej tyre jemi gjithmone, sepse kombetaristet qe ne krijim te Shqiperise i ke jashte shtetit, ndersa jevgjit i ke mrena shtetit)

A thua ben pune monetarja me Shqiperi? A thua femijet i edukon monetarja ne Shqiperi ashtu siç duhet?

jane te medhejte pa edukate ne pergjithsi dhe edukate monetare ne veçanti, e ç’te presesh prej femijve te tyre?

pastaj per kte muhabet, si shume te tjere te ngjashem, as futet ne hesap Shqiperija, sepse edukata i vjen nga jashte shtetit (dhe ngambrapa individit "i paguhet prurësit me të parë).

pikerisht, se nuk eshte çeshtje monetare, pranoj (dhe e kam per kenaqesi) te punoj edhe me nje page me e vogel se gjysma e rroges se ketushme,
mirpo kjo eshte ajo qe shume shqiptare nuk kuptojne mesazhet e mia,

Pjer, ne shqiptaret nuk kuptojme mesazhin se pse ti le Shqiperine per Belgjiken.
Pastaj nuk kuptojme llojin e matematikes qe po te pjestosh rrogen belge per dy, del prape 3-4 here me e modhe se paga mesatare shqiptare.

Pjero, te ka ardh kurbeti ne maj te hundes, e shkreta une. Dhe do ta paraqisesh, me sa i kuptoj une mesazhet e tuja, sikur po te qan zemra per memedhe e don t’i besh nje nder. Po kur te ndrrohet shefi i modh dhe te te qesin nga puna per sume, e do prap ate punen qe ke tani me rroge te plote ?:joy::joy:
Ishte edhe nji tjeter ketu qe te vriste per shalgjatin dhe ia arriti e kapi i ven pllumash ne atdhe dhe na erdhi para se te nisej e na mushi breket me : " T’a ndihmojme atdheun, o Cim " . Kur ne kry te vitit e hoqen per bythe, na osht bo militant i flakte i LSI dhe eDrama nuk osht burre aq i mire anymore …

Plus qe me c’kom nigju Belgjika oshte shteti me bamires ne Europe per problemet sociale, kshu qe me lon punen Pjeri do mori shume me teper se gjysma rroges qe merr tani, plus rrogen ne Shqiperi dhe del me Vizione te qirta Pjerini, me demek te rrofsha p*** llen…:rofl:

i/e dashur, per mu nuk ka rendesi kush drejton shqiprine, kush esht shefi i modh, Palloshi apo Buall Mavria, apo Sozia, apo Kone Miushi, apo Uriahipi, une thjesh do ta kisha per nder dhe deshire te jepja kontributin tim ne te mire te ekonomise shqiptare dhe shoqerise se saj.
rroga ka pak rendesi, por nese punon, mendoj se duhet te marresh te pakten nje rroge ku te kesh te paguash dritat, ujtin, taksat, ushqimin dhe pirjen,