Foto e ditës: Zjarret vazhdojnë

IMG_7551

Lura, Voskopoja, Thethi në foto, dhe shumë vende të tjerë vijojnë të digjen këtë muaj për shkak të zjarrvënieve të qëllimshme dhe impotencës së plotë shtetërore për t’i shuar ato. Pamja e zakonshme e Dajtit ka ndryshuar e në ditë pas netësh me shi, kur ajri është pastruar nga smogu, mund të shohësh plagët e zjarreve të kësaj vere arsoniste.

E vetmja zgjidhje është kapja e 5-10 zjarrvënësve, lidhja e tyre në atë kovën e helikopterit për fikjen e zjarrit, dhe pastaj hedhja e tyre në zjarrin që ata vetë e vunë. Kjo siguron 10 vjet pa asnjë zjarr. Shtetasit shqiptarë që urrejnë atdheun, nuk guxojnë të marrin frymë para ndëshkimit.
Metodë më efikase është bërja e një turre drush në sheshin Skëndërbej, dhe djegia e tyre ashtu siç e dogjën pylli. Me këtë rast me një gur vret dy zogj, shpëton pyjet, dhe pastron dhe racën nga gjenet barbare.

1 Like

Nuk eshte arrestuar asnje person lidhur me zjarret e kesaj vere.Dikur ndertonin rruge per te vjedhur me fonde ndersa sot djegin vendin. Hajde progres hajde.

Refugjatet e deshtuar i vene fkaken vendit .

Lere mos e ngacmo m…, se bie ere. Kush duron bresheri videosh me flake nga pyjet e Portugalise dhe Amazones.

2 Likes

Ja shiko, te gjithe ata qe qenkan kapur paskan emra sabotatoresh greke.

1 Like

Sa pyje paskerkeshim patur dhe ne. Zjarre veres, prerje dimrit e prape keto lajme nuk ndalen. Duhet ndonje program informues me keta cobanet (sepse kjo eshte tradite bujqesore) qe t’ju shpjegohet se anet negative ua kalojne aneve pozitive.

tradite bujqesore ka qene prej kohesh. arat gjithmone digjeshin, e mbaj mend qe i vogel qe dilnim me makine jashte qyteti ne vere dhe shihja ara ne flake. Por duhet te fillojne t’i detyrojne qe te njoftojne paraprakisht. Sepse u del flaka jashte kontrolli prej eres dhe vapes. Duhet te njoftojne autoritet se kur do ta bejne djegien e pasdtaj ta bejne, nese u jepet leje. Po keshtu si jane copetuar tokat tani, me nga pak. Eshte e veshtire t’i kontrollosh.

Dmth ti thua te legalizojme (qe te kontrollojme) djegien. Kjo nuk funksionon se nuk luhet me zjarrin, plus bujqesia ka ndryshuar. Nuk vazhdohet me me praktika te kohes se Gjin Bue Shpates.
P.s. nuk digjen arat. Digjen pyjet/shkurrtoret qe te krijohen ara te reja.

1 Like

po nuk e ndalon dot lehte, se shqiperia ka shume zona te thella. Keto zjarre s’kane ndodhur buze autostrade. Une kam pare ara te digjen ne vere. Gjithandej. KOrrin c’kane per te korrur, pastaj i vene flaken. Ndoshta behet vetem me jonxhen, ndoshta vetem me dicka tjeter. Kete s’e di.

Jo vetem shkurret. Digjen edhe kullotat, ose fushat e mbjella pas korrjes, supozohet qe te rinovohen kur digjen. Vete s’e kam marre vesh ndonjehere si e rinon djegia e kashtes fushen, por kam pare qe digjen. Ndoshta ngaqe eshte me kollaj e me lire sesa t’i futesh zetorin dhe frezen.

Eshte metode e vjeter. Praktikoheshe edhe dikur nga evropianet dhe indianet e Amerikes Veriore.

Kryeministri i fasadave

image

1 Like

Duhet te ashpersohet denimi penal ne rastet e djegjeve te qellimeshme te pyjeve, ndoshta te shkohet ne denime nga 20 deri 30 vjet, aq sa do ti duhej nje peme te “burrerohej”. Gjithashtu, te ndalohet me ligj prodhimi i qymyrit te drurit perderisa shteti nuk eshte i zoti ta menaxhoje pasurine kombetare. Nese do te me pyesnit mua se kush eshte me rendesishem/dobishem nje njeri apo nje peme, do te perzgjidhja te dyten.

Dhe sefundmi: meqe forcat e armatosura te RSH jane perdorur (jashte cdo kriteri dhe regulli) per te bere lloj lloj punesh qe nuk kane lidhje me to, do te ishte mire qe pergjate veres dhe thatesirave te tejzgjatura forca e armatosura te mernin persiper mbrojtjen e pyjeve., dhe jo te stermundohen duke shuar zjarret mbasi gjema eshte bere.

2 Likes

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017

te gjitha duhen, edhe edukimi, edhe ruajtja, edhe ligji, edhe … une ti ai/ajo ne ju ata/ato ne perfshirje.
Te rrish duarmbledhur ose te levizesh sa per te treguar me gisht nga shteti, ashtu s’ka as ketej nga bota e madhe dhe pse shtetet jane te medhenj dhe makineri shume me te fuqishme.

4 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017