Gjenial! (“Jeannette, fëmijëria e Zhan D’Arkës” – film francez me regji të Bruno Dumont)

2 Likes

Me pelqeu paragrafi i fundit i cahiers mbi ate se sa me banale behen kohet, aq me fort shperthejne gjenialiete te tilla.

Moi aussi !

Stalker, une i lexoj gjithmone prurjet e tua ketu, mirpo s’kam ç’te them, mos u merzit i dashur.

Film qe duhet pare per fenomenin qe eshte

shqiperimi i rrjedhshem me merak per fjalen dhe shprehjen

ka te drejte kur thote se Gjenialiteti lidhet me superimin e kontradiktave. Ne kte film, ne njeren ane rri hyjnorja, ne tjetren rri njeriu mekatar; nga njera ane paqja e natyres pastorale, nga tjetra debati i vazhdueshem i luftes; nga nje ane atmosfera brutale e luftes, nga tjetra jane vajzat, te vetmet pjesemarrese ne debatet e luftes; nga nje ane fabula mesjetare nga tjetra realiteti i kohes postmoderne i perfaqesuar ne musical me elementet e tij; shenjtet, lutjet; krishterimit, zotit i kendohet permes destruktivitetit te muzikes hard-rock dhe elementeve te tij si valevitja e e flokeve te kokes (head banging).

Por gjithcka eshte teper e frymezuar ndonese absolutisht e papersosur, ne gjendje “raw” (sic angl.)
Papersosmeria e frymezuar e Dumont sikur thote une kete film e bej per ju, iu a kushtoj juve o njerez. Nuk kam shume para, filmin vetem kam, dhe ate e bej per ju, me cfare kam mundesi.
Gje qe eshte pikerisht ajo c’ka neve na mungon.

1 Like

çfar lloj race komentesh jane kto? edhe ne temat e tjera berrnut fare.

korrikse, jam i lumtur deri ne gjenialitet qe per efekt te komenti tim ankese per komente kot me kot dhe hermetike abrakadabra, e paske ndryshu komentin tend ne cilesi dhe sasi. Po e ndryshoj edhe une me nje shtese qe te mos duket ankesa ime pa kuptim per shkak te komentit tend cilesor dyfelor … nga njera ane … nga ana tjeter …

do te isha akoma me i lumtur te tregoje gjenialitetin tend per pershkrimin e figures se Zhan D’Arkes si figure fashiste e adhuruar nga e djathta ekstreme franceze (dhe familja Le Pen), dhe me sa shof tani e adhuruar edhe nga komunistet franceze te Monpeljese.

Bravo Franca, i superoi kontradiktat, perfshire edhe kryekontradikten midis hyjnores dhe mekatares. (te pakten neper filma autorial)

Komenti yt vlen po aq sa editoriali ne fjale. Keni pare te njejtin film!

1 Like
1 Like

thx.

Pyetje kam, pse eshte ekscentrizem ky film (dhe paraardhesi i tij) i Dumont…

ps. Albano po deshe mund ta le adresen e sitit te filmit ne pm box.

per ekscentrizmin: po ti biem nga Kina, dalim ketu
Pastaj, eshte wiki

1 Like

ok thnx, po ndoshta do perpiqem ta shof keto dite, se ka qene ne liste.Nje program exodus qe perdorja une per filmat eshte prishur, nuk mund te kerkohet dhe nk jam bere mbare te gjej nje tjeter.

nga e mbaje mend kete manifestin e ekscentrikut, ka vite qe ka dale :grinning:
dalje e vemenddjes nga vetja, antiteza e ndividualizmit

Leart i dashur, çfar substance ke perdor keshtu :laughing:

Jo se, si ti, dhe editoriali, permendnit kete gje (ti ca me shume, tek Ma Loute)

@Albano-id sot ne darke /neser do e kesh info-n ne pm.

C’behet keshtu, socialistet vjedhin filma? ncnc u prish bota.

nga kenveshtrimi juaj quhet vjedhje, kur e merr nga rrjeti, nga ne quhet drejtesi sociale, kontribut per rishperndarje te kapitalit kulturor.

:joy::joy: Si ishte kjo? drejtesi sociale? ymer ymer! Sa bukur flisni ju socialistet.

a sort of,
sidoqofte ne nuk shohim filma qe nuk duan te shihen gjembo, si tha ai lulet(filmat e mire) ne kohet e sotme shkojne dem, nuk shiten, ndaj dhe eshte me e veshtire per ti pare, por dhe nje promocion falas ua bejm me kete rast
Ps interneti ka me teper tipare komuniste :wink:

Eshte shkrimi me i mirë, ever, qe ka shkruar Arber Zaimi