Historia me avionë

1 Like

çdo lloj firme fluturimi, qe ka pas te beje me Albanien, ka dale me fitim, sepse gjithnje e çdo vit, turistet, emigrantet, jane shtuar dhe kane levizur me shpesh.
keshtu qe dhe kjo firme do kete fitime, kuptohet duke operuar me qytetet apo vendet ku ka me shume shqiptare, si Italia, greqia, gjermania, belgjika, hollanda, suedia, anglia, etj;
mjafton qe fluturimet nga keto vende ti kryeje per fund-jave, si te premten, te shtunen e te djelen.
si fillim i vendos, 1 here ne jave, pastaj duke pare e duke bere.

I nderuar Pjer, po gjate javes cfare te bejne personeli (nga pilotet deri tek mekaniket)? Apo te punojne gjate javes te Gabi dhe ne fundjave fluturime?

Kompanite ajrore falimentojne ne pergjithesi .

e nderuar, ti ke dhe eksperienc perendimore, ketu kur punojne per fund jave, nga 12 ore, iu quhet 16 ore dhe Z4 ore, dhe keshtu qe, gjith javen rrijne ne shtepi.
Le ta vendosi Air Albania psh, ne sitin e saj, per dhjetor e tutje, çdo te shtune, Belgjike-Tirane, bileten jo me shume se 140-150 euro vajtje-ardhje, dhe do e shofesh se si do mbushet avioni.
Nuk eshte e thene te operoje me aeroportin e Brukselit (Zaventem) qe i ka tarifat e shtrenjta, mund te operoje me aeroportin e Ostendes ose te Sharleroit, qe i kane tarifat me te lira.
Tamam siç operojne kompanite e lira si Rainer, wizeir, etj.

Prandaj iku Swissair?

Ato qe jane pjeserisht shteterore tip Olympic apo Alitalia falimentojne. Privati vetem majmet, M&A shikon kudo ne kete industri. Ishalla e punojne me mend ne koke.

Ky artikulli cik si lemsh. Kapitali i kompanise dhe shpenzimet operative jane 2 gjera te ndryshme. Kjo MDN-ja s’e ka te gjate, eshte futur sa per te ngrohur vendin e dikujt tjeter. Pas ndonje viti a dy do duken bathet se kush eshte vertet ortaku me 41%

1 Like

nga iku, dhe kur iku

duket ashiqari që gazetarin e birn-it serb e shqetëson emri dhe flamuri! të shohë njëherë air serbia-n e pastaj ti kthehet albanias. këta i zë alergjia sapo shikojnë që shqiptarët mund të ngrenë kokën dhe për pasojë dinjitetin. i duan të gjithë alba:grinning: po edhe nqs ka probleme kjo shoqëri fluturimesh, çfarë? ta mbyllim që të fluturojnë me air-serbia ?? unë mendoj që atë gjasme privatin vlonjat që kanë futur turqit tja marrë shteti pjesën derisa të fuqizohet air albania. ka goxha klientelë shqiptare që do të parapëlqeje air-albania-n nqs përpiqen seriozisht.

Swissair nuk operon me ne Shqiperi me sa di une.

Swissair nuk operon me asgjekundi. Ka kohe qe ka falimentu. Ska lidhje me shqiperine fare.

po pritsha pergjigjen tate, per te pare se sa ne brendesi te çeshtjes ishe, dhe e pashe qe ishe jashte orbite.
nje fare pergjigje ta dha neuer , dhe per te mesuar se pse swisair falimentoi, meso se pse sabenaair belge falimentoi, firme qe falimentoi para swisair-it

Ty duhet te t’i shpjegosh te gjitha si ne klase te trete. Qe ta sqaroj pyetjen time me lart se ka lidhje me komentin tend per fitimprurjen: E di qe ka falimentuar krejt, po shiko nje cike kur i nderpreu fluturimet ne Tirane dhe kur falimentoi krejt e pastaj fol. Fluturimet ne Tirane nuk ishin fitimprurese, perndryshe nuk do iknin nga te parat. Edhe mos kalo dege me dege qe te tregosh sa shume di, s’me rruhet shume per sabennair, po flisnim per fitimprurjen e linjave me Shqiperine.

Nejse, cfare menuje kane keto fluturimet? Turke apo shqiptare?

Cfare ndryshimi ka?

1 Like

Nese Swiss air nuk nxirrte fitim si do nxjerre kjo kompani me kapital sa per Te blere nje airplane Te mesem?eshte si nje furgon Te konkurroje me nje flote autobuzesh .