Jashte eshte erresire

Jashte erresire. Brenda eshte nje trung I zi me qymyr te zi perreth , dhe me shume femijet , nuk dihet po festojne apo ngrohen. Ne mes te odes , askush nuk e percakton dot , eshte krevat dopio , tryeze me fruta dhe embelsira , apo silueta shumengjyreshe , e cila te kujton festat e Vitit Ri. Jashte edhe Brenda eshte erresire totale. Ndjehet papritmas frymemarrja e gerrvishtur e ndonje femije aty pari. Gjyshi kollitet papushim. Papritmas shperthejne me qindra fishekzjarre qe mbushin qiellin andejmatane. Femijet veshur me batanije leshi lejohen te shohin nga dritaret primitive prej plastmasi. Gezuar Vitin e Ri. Degjohet nje ze I cjerre. Erdhi 2020 o njerez. Gezuar… Jashte eshte erresire po aq sa eshte edhe Brenda ne cader Gezuar , kish deshire te thoshte Mevladi 6 vjacar , por endrrat , I ftohti dhe Babagjyshi e ngatarruan ate keqazi , saqe mendoi me mire qe kte urim tja percillte Vitin e Ri , por ate qe vjen me Pas… Gezuar Shqiptar te Bardhe , te Varfer , Tradhetar , u duk se uroi Mevlani.

Fikni pishtarët. Nuk dua të shikoj asgjë. Nuk dua asgjë të më shikojë. Fikni pishtarët. Fshihni hënën! Fshihni yjet! Le të fshihemi në pallatin tonë. Kam filluar të kem frikë - Fassbinder (tu festu Vitin e Vjeter)

(autorin e njofin mire kinofilet e blogut)

Pak si shkurt i ke ra. Do duhej te pakten edhe nji paragraf tjeter ta merrnim vesh si do shkonte puna e ktij Mevlud-it . Vetem mendimi im …

E drejte , por kujtoja ne ( fshehtesi ) se sejcili do vazhdonte te sillte pjeseza nga tregimi " Jashte Erresire " . Ngaqe cdokush ne nje fare menyre e perjetoi sipas vedit dhimbjen qe na la 26 nendori. Por serish do pres edhe ca , sepse Jo vetem qe e di , por edhe e ndjej se tregimi I’m - calaman- do vazhdoj. E sigurt fare…

Nuk kape gjo plako, leni filozofinat dhe dhimbjen qe na la 26 nendori, po gjeji emrin atij kalamonit, e ka Mevlad apo Mevlan ( se germa D nuk osht as afer me N ne tasiere, jo per gjo ) Hajd te prift e mara …

Personazhi quhet Mevlan. Nderkohe qe sugjerimi I’m I perket asaj pjese qe kishin deshire qe tregimin ta shihnin te plote , duke e plotesuar sipas fantazise qe gjithsejcilit. Ne te kundert do ta sjelle vet krejt origjinalin.

Dyll, dyll …

Un do ta quaja Mevlanin evlat (hë Evlat si je?) qe ta lidhja me Elvanen qe kendoi ne Festival mbasi ra termeti, Festivalin do ta lidhja me Kinostudjon si institucione dikur paralele, dhe prej ketu do hidhesha tek Mevlani i filmit Kinostudjos “I 8-ti ne bronx”. Qe ku u mbyll cikli i evlateve mevlane.

ne qender te ciklit (rrethit) do te vija filmin e CineCitta te Felinit “8 e gjysem” meqe jane dy filma qe kane qe te dy 8-ta, dhe meqe Mevlan ben rime me Mastrojan.
Kjo eshte demokracia, se nuk ka brire de!

duke qene se fjala e fundit eshte ; tradhetar , une do ta vazhdoja duke u fokusuar tek ky personazh, e duke qene se femijet ndikohen nga muhabetet e te medhenjve e nga media e shtypi, ku po flitet shpesh per trathtaret e kombit, femija peson shok-un e dyte, pas termetit,
e ai i sheh te gjithe si trathtar, biles edhe pjestaret e familjes, rritet me kete fryme, fillon e çan ne jete duke iu futur brylin shokeve, gjersa arrin e zgjidhet kryetar partie e me pas kryeminister,
tani lind vetvehtiu pyetja; çfar kryeministri do dali ky ?

do jete kryeminister tradhetar Pjer, dhe prandaj do e heqin tradhetaret e vegjel (vegjelia), dhe do vejne nje kryeminister besnik, qe me kalimin e kohes do te dale e qarte qe edhe ky eshte tradhetar, kur vegjelia tradhetare do te kujtohet te pyese: “Çfar kryeminister do dali ky?”. “Tradhetar do dali si puna jon! Pse kujto ti se nuk i njohim ne tradhetaret? Ne jemi tradhetare per vete, nuk kemi lene gje pa tradhetu, grun, shokun, baben, nonen, ja kena fut te gjitheve qe na kane dale perpara”.

Nese tradheton Gopi, ta do mendja qe te tradhetoje edhe kryeministri qe nga gopi i semes te vegjelise ka dale - i Modhi :smiley:

…Mevlani qendronte hijerende , madje kacurrelat me dredhka I jepnin postit te tij si Kryeprokuror te vendit nje hijeshi apostolike dhe pse Jo si nje arisokrat borgjes , I cili eshte I admirueshem nga te gjithe. Jashte bie debore , dhe nga dritarja e zyres atij befas ju kujtua femijeria , ato mijra ngjyra fishekzjarresh , endrrat , buka e bardhe e ngrohte , tradhetite , pse Jo dhe dashurickat e para , kur masturbonte nen jorgan… Zilja e telefonit ishte tingulli I pare qe e trazoi. Sekretarja e njoftoi se Presidenti I Republikes mberriti…

more xhatan, mos quhet Marlon ky, mos e ke ngaterruar me nje tjeter Mevlanin?

Mevlani qyqi pervec emrit qe e ka mallkim tere jeten, vec me mire do te shikoje ne jete. Tani qe pa qe ed ram barboni nuk eshte santa, do te emigroije, e behet trumist

Do rrojne e do shohim cdo behet me mavrin Mevlanin , pasi kto Jane dy episode mjaft te vockla te krejt tregimit " Jashte eshte erresire ".

xhatano, sille shpejt, pjesen tjeter, se erdhi e shtuna dhe e djela :grin:

Pjer , ti e di qe te kam mik dhe s,mund ta fsheh. E verteta e vazhdimit te tregimit Ka te beje me historike dhe veprimtarine e S.P.A.K ne Shqiperi. Keshtuqe me nje fare menyre gjerat kane formen e zinxhirit ne doren e Mevlanit. Kupton vlla ? …

i dashur xhatani, lexuesi do tregimin, vazhdimin e saj,
SPAK-u mund te vazhdoje me muaj te tere deri sa te filloj mire,
keshtu qe, sille tregimin, qofte edhe me figura krahasuese apo metafora,
ose me nenkuptime apo kode :grin: siç shkruaj une :grimacing:

Krijuesi modern nuk perfundon vepren, e le pa mbaruar, si “Sinfonia e pambaruar” e Shubertit, disa vepra te Kafkes, etj shembuj sa te dush qe e lene vepren te hapur, pa mbyllje…
Kjo pasqyron demokracine qe eshte sistem i hapur, ne udhekryq, nga t’i bi knej apo anej.

Pranej xhatani mos degjo ment e Pjerit qe ka ngel 150 vjet ngambrapa, leri me kaq trimerite e Mevlan ziut, se e prish. Kjo i ben mire fantazise se lexuesve qe fillojne te fantazojne per Mevlanin, dmth behen krijues vete, ashtu si behen kryeministra vete kur komentuesi fantazojne per punet e qeverise.

E drejte. Ashtu them dhe une. Ose ose , po e mbaroj tregimin , dhe si egoist ekzitik qe mund te etiketoje Kritika e ardhshme , do ta mbaj per qefin Tim , vetem per hall do ta nxjerr verdalle. Ja kshu ja.