Jo ush, po gomor! Të thuash pothuaj të njëjtën gjë

Tori, meqe me vure ne shenjester denigruese per dijet e mija shume mikroskopike ne krahasim me te mothin persa i perket letersise, fese, shkences, perkthimit, gjuhezimit, etj. etj. po bej nje perpjekje Dantes-ke per te nderruar pak, megjithese me mungon abati i moth Faria. Por s’duhet te harroj te them, perseri, qe kam respekt per te mothin si nje nga te vetmit qe vazhdon e sjelle shkrime origjinale ne peshk.

Me kane mesuar qe nje shkrim duhet te kete 3 pjese: hyrja, zberthimi i temes dhe mbyllja (konkluzioni). Hyrja ben te njohur lexuesin cfare merr persiper autori te shtjelloje. Zberthimi i temes eshte i vetekuptueshem: detajet e autorit qe mbeshtesin idene e tij dhe mbyllja eshte mendimi i fundit permbledhes.

S’arrij ta kuptoj teresisht thelbin e shkrimit. Diku nga trecereku i shkrimit mesojme qe autori i moth po na perkthen nje sinteze te nje parathenje ku Donzelli zbuloi per lexuesin italjan qe perkthimi origjinal anonim i Kontit te Monte Kristos qenka i gabuar dhe ka mangesi hileqare Dhe kaq. Perfundim shkrimi s’ka, eshte i cunguar. Duket sikur duhet te kete nje nga te famshmet e te Mothit pjesa X por s’ka. Pra nje tjerrje e gjate per te na treguar qe i mothi ka lexuar Donzelli qe ka cjerre masken e perkthimit anonim te Kontit te Monte Kristos.

Une as kam guxim te te jap mend por te isha une do e beja keshtu: do merrja kete shembull keq-perkthimi (do ishte hyrja) dhe do vazhdoja shkrimin me idene time per kualitetin ne pergjithesi te perkthimeve, apo nese duhet te jene fjale per fjale, etj.

harxho ca energji per te na thene ndonje gje per dallimin midis Hakmarrjes dhe Drejtesise

Shkrimi jot nuk merr persiper te analizoje kete dallim ose te analizoje vepren Konti i Montekristos. Po kerkon te hapesh teme tjeter? Apo e tipit “meqe ra fjala tek Konti…”?

1 Like

Kaq ishte Tiku , e ngreni dhe gjembi kokrren e ullinit , vazhdo tani :joy:

1 Like

Kishe ndonje gje per temen ti brad? Po ben Hakmarrje apo Drejtesi per kokrren e ullirit? :smiley:

Jo , une jam akoma ne mendim e siper per cfare do te shkruaj , nuk ja lejoj vetes qe te shkruaj pa u menduar mire ne temat e Tikut :slight_smile:

Tori style

gjembi, ky shkrim eshte ndryshe nga shkrimet e mi te zakonshem, sepse pershkruan nje histori reale, dhe realiteti nuk i pergjigjet struktures se shkrimit te melejezyshes, me hyrje, zberthim i temes dhe mbyllje, por ka nje logjike te veten, me te veshtire per tu kap se shkrimet fiction. Keshtu perpiqu pak me teper per ta kuptuar, dhe ndrysho stilin e leximit, lexo realitetin sipas logjikes se realitetit, sepse realiteti logjikon ndryshe, ne pamje konfuze dhe absurde, ndersa shkrimi fiction logjikon ndryshe.

thelbin e shkrimit ja kam sqaruar Pjerit, eshte ky:

Ti nuk kupton sepse nuk te leverdis te kuptosh.

ja do ta kuptosh tani qe dasara is replying per dosjet.

Po mos e vrit mendjen se si do me shkrujt do te te kundershtoi ahahaha …Po te pati mik do te te kundershtoj pak me me lezet …me ca furçe je dhe ti i modh si mu …po ketu ke gabu …lol
Po e ke kundershtu ndonjehere dhe i je antipatik …none zeze ne goje kujt do futesh …7 gabele se kalojne dot ahahaha .

Nji shif tani kur te kapet me mu …me fis , rronje e dege lol

1 Like

Dosjet i kan hap ,rregullu,shqyrtu …
e kan bo m…deri n’gju …

dasara, un nuk kapem me femna qe nuk i vijne më ato, dhe nga deshperimi merren me art, dmth vizitojne muzera neper bote.

dhe nuk merrem as me mutin e dosjeve!

1 Like

Ku e di ti qe s’me vine ?
Ja qe po te te zhgenjej …me vine more me vine …qe me lenshin sa me shpejt …
se jane shume te besdisshme neper kome …
Po dhe kur te me lejne ,nuk do e kem problem fare …
Nje femer eshte femer deri diten e fundit qe mbyll syte …
ti e ke me keq punen ne andropauz ,qe duhet te kete vite qe te ka ardhur lol
mbaje se te duhet per te shurruar ahahaha

po po te vijne, je gati te thuash qe edhe te ngrefet, shum me teper se kamionistet.

Ty te ngrefet me teper se mu, por vetem se nuk do vete. Njesoj si me shkrimet, ti shkru me mire se mu, por nuk do vete me shkru, se po te shkrujshe ti si familje modhe nacionaliste qe i ke sherby Princ Vidit dhe shok Enver, ta shifsha un qe jam familje jevgu ne breg te lumit.

Ato i thu ti mo …e ke zanat qe nga perpilimi i dosjeve …
puna ime eshte te tall menderin me fuksat e dikurshem …qe bejne si te kenduar e zografisur …
Nuk me duhet shume per te ç’ekulibruar
je gjysem i gatshem lol
òdo njeri tregon edukaten e vet …
ti ate te bregut t’lumit ahaha

Ja ka lezet si i ben emisionet Blendi …kupton robi ,mson …jo roma pertoma si disa …

he gjemb te thash qe do e kuptosh punen e hakmarrjes dhe drejtesise mbasi dasara is replying djathtas duke lujt llapen me lepirje majtas?

Ti tori na thuaj te pakten qe ne te vertete nuk do qe te tjeret te diskutojne ne shkrimet e tua qe mos te harxhojme kot kohen.

gjembi, kshu si kan ardhe punet ne realitet, edhe du, edhe s’du (dy fela). Du te vendoset Drejtesia, por s’du te harboje Hakmarrja e kamionisteve qe ju ngrefet sepse ju ka ardhe menopauza.

Thene pa sakazem: sigurisht qe du te komentohet ne temat e mija, deshire normale per çdo autor, por njekohesisht eshte deshire normale per çdo autor te behen komente dashamires, ose te pakten neutrale, e jo te motivuar nga keqdashja, ose hakmarrja.

Ti je e mirepritur, sidoqofte te komentosh per vete poziten qe ke ne blog. E kjo jo per servilizem, por ne parim duhet te nderohet ai qe ka nje pozite me te larte, dmth nje pergjegjsi me te larte. Kushdoqofte, perveç ndonje rasti, psh tip Hitleri, qe nuk eshte rasti jot.

Per sqarim deri ne fund te situates: komentimi yt ne kete teme, qe me te parin koment gomor/gamor, me thene te drejten nuk jam i sigurte per motivacionet e tua. Dyshoj se jane te motivuara (pak rendesi ka ne menyre te ndergjegjshme apo te pandergjegjshme) nga nje diskutim i fundit qe ke bere me Arbanin, e ku kam marr pjese edhe une, lidhur me poziten tende politike.

(diskutimi vazhdon i gjate me shum komente me poshte)

Kurse nuk dyshoj fare se ti nuk ke kuptuar thelbin e shkrimit tim pikerisht per te njejten arsye, sepse shkrimim im demaskon pikerisht gjendjen ambige te pozites tende politike qe eshte standard i intelektualit te djathte te sotem, qe shkon djathtas duke i rene majtas (pak a shume pozite standard i intelektualit post-komunist, dmth intelektualit ngambrapa). Komenti yt eshte nje reagim kunder kesaj akuze, eshte standard edhe stili yt i komentimit qe e paraqit konfuz shkrimin duke qene per vete konfuz. Eshte sakte stili dhe reagimi i dasares, e te djathtes qe i bi majtas, e cila jo rastesisht u rihodh ne sulm si e akuzuar per te njejten gje. Jo rastesisht sherri me dasaren ne origjine ka filluar per te njejten gje, kur une i kam vene ne dukje se nje djathte radikale si dasara e dosjeve, nuk mund te lavderoje Dritero Agollin si burre zamoni 40 karat, ose t’i qaje hallin te vobekteve, etj etj, vari hejbet, kush rri e merret me urinimet uthullore te vazhdushme ne blog te te djathtes sallake nacional-socialiste.

Ka rrezik te mos kuptosh edhe kete koment timin (sepse nuk te leverdis), por te them se thelbi i thelbit te shkrimit eshte nje akuze kunder intelektualit ngambrapa i çdo lloj kallepi, trasformimin pervers te “abatit Faria” ne “shkencetarin Faria”, i cili trasformim lidhet edhe me problemin e Drejtesise dhe Hakmarrjes, qe ty te duket pa lidhje.

Citoj nga shkrimi, per te thene diçka me teper si sqarim:

Jo vetem kaq, rikujtoj nje hollesi shum te rendesishme pak te vene re ne liber. Eshte ate Faria qe e nxiti Dantesin ne zbatim te Drejtesise (jo Hakmarrjes) duke zbuluar nepermjet nje hetimi jashtezakonisht inteligjent dhe te vertete se cilet ishin shkaktaret e tragjedise se tij qe shkrujten letren anonime. Pa dituar asgje per jeten e tij, i kerkoi te dhena biografike nese kishte nje pozite shoqerore dhe ndokush kerkonte t’ja merrte (Danglari), nese kishte te dashur dhe ndokush kerkonte t’ja merrte (Ferdinandi), se dinte nje sekret dhe ndokush kerkonte t’ja merrte (Vilefori). Pra ne fillim zbulohen motivacionet shpirterore, pastaj çfar ndodh ne realitet. Mrekullia e romanit policor fillon kur jane shkruar keto rreshta te librit.

Po i bi shkurt, se edhe gjate s’ke per te kuptu gje (jo se nuk je inteligjente):

Drejtesine e vendos abati, ndersa Hakmarrjen e ben shkencetari, qe ne kuptim me te gjere do te thote Drejtesine e vendos Krishterimi, ndersa Marksizmi ben Hakmarrjen, dmth ben dosjet, pra ben edhe mutin e madh te dosjeve qe permend me siper dasara, te cilin mut dasara eshte duke e ngrene per 28 vjet me radhe me shum qef sepse eshte muti i saj.:slightly_smiling_face:

Thene me shkurt dhe ne menyren me thelbesore te mundur:

Drejtesine e vendos Zoti, ndersa Hakmarrjen e ben njeriu duke bere nje mut t’moth qe e ha vete me shum deshire sepse eshte muti i tij - i Modhi :grinning:

Perdoren te dyja, edhe ‘gamor’ edhe ‘gomor’ por ne momente te ndryshme. Psh tek shprehja ‘jo ush po gomor’ gjithmone eshte perdorur gomor dhe jo gamor. Rasti gamor perdoret me teper per te cilesuar dike, si psh filani eshte gamor (ne kete rast gomor nuk perdoret). Jane dallime te tilla vokale qe fiksohen vetem nga pervoja e te jetuarit ne nje vend te caktuar, dhe eshte pikerisht vendasi qe i perdor sakte, automatikisht sic i vijne ne kujtese, pa e pasur mendjen tek ndryshimi i zanoreve. Por duhet te kesh lind te te jesh rrit aty qe te vesh re se kur thua " jo ush po gamor" ka dicka qe nuk shkon, a-ja duhet bere o. :slightly_smiling_face:

P.S: shkrimin do e lexoj neser me vemendje se sot me lane baterite.

1 Like

Me shume mbi hakmarrjen dhe drejtesine:

http://klankosova.tv/hakmarrja-per-drejtesi-shpallet-e-pafajshme/

sakte!
ne nje rast tjeter ndryshimi instiktiv eshte me i sterholle: thuhet per nje person “dava gamori!” dhe “osht gomor fare!”.

Shkrimi me pelqeu shuume, sa interesant dialogu dhe sa kendshem i pershkruar. Procesi i shkembimit te dijes na befason me detaje te cilat, kur ishim vete ne poziten e nxenesit nuk mund t’i kapnim dot.

Lidhur me hakmarrjen dhe drejtesine, me kujtohet nje true story qe ka ndodhur dikur, e qe eshte permendur vazhdimisht ne rrethin tim, per shkak te nje rastesie “te cuditshme” le te themi ose te pazakonte. Nje zonje qe ishte pronare e nje toke, detyrohet e le fshatin dhe heq dore nga pronesia e tokes se saj per shkak se nje skuader prej 13 personash e kercenojne me jete ate dhe te birin, me qellim qe t’i uzurponin pronen. Duke u larguar kjo mallkon me gjithe zemer “O Toke ma merr hakun”. Nuk kalojne shume kohe dhe kta vdesin te trembedhjete, gjysmat ngaqe u rane semundje, gjysmat u vrane me njeri-tjetrin, habia eshte qe as edhe njeri nuk mbijetoi.

1 Like