Kina, emër i gjinisë femërore («Ash is purest white» – film kinez me regji te Jia Zhang-ke

1 Like

rrofsh, me kembe te mbare vera !
nice list of top20, na kish marre malli per to.
Disa ishin tituj te rinj disa klasike (milestones in cinema).

i ka vera keto (listat) :slight_smile:

ps: ben dot nje liste te shpejte me numra te atyre qe ke pare tashme?

1 Like

nuk kam pare 6 tituj dhe nja dy tituj pare heret e duan rishikuar u vune nga fundi

 1. Alexandra
 2. Lola
 3. The effect of gama rays on the man-on-the-moon marigold
 4. Jean Dielman
 5. The queen
 6. Vivre sa vie
 7. Opening night
 8. On the beach at night alone
 9. Nje diell i bukur i brendshem
 10. The purple rose of Cairo
 11. Jackie
 12. Elle
 13. The circle
 14. A gentle woman
 15. Aquarius
 16. A woman under influence

mori pak kohe, lista te detyrojne t’u rikthehesh me mendje c’ke pare :), por per disa eshte e lehte disa te tjere e veshtire te vendosesh.

1 Like

Uou ! Pothuaj te gjithe !!
Une ne fakt te ‘kerkova’ nje renditje te thjeshte te atyre qe kishe pare por ti ke bere nje liste te vertete. Rrofsh !

Ne fakt, ti nuk ke pare vetem filmat e Fassbinderit dhe kaq. Nuk e mendoja se ke pare me shume se 3/4 !!

Por dhe renditja ime mund te ishte ajo e jotja. Psh, e adhuroj «Alexandra » dhe fare mire mund te ishte i pari ne liste.
The effect of gama po ashtu eshte nje mrekulli e vertete

Ps: uhhh, po kujtohem : kam harru Lola Montes (e Ophuls) !! Nje perle po ashtu

1 Like

Ah po, nuk e paske pare ndonjehere «La Strada » të Fellinit, nje klasik goxha i njohur. Film hatashmerisht prekes edhe sot e kesaj dite (qofte dhe sipas teorise débile «film i vjeter»).

1 Like

aq i bie 3/4 e 22 afersisht sa c’llogarite ti… Nuk duhet te jete shume, jo sa per t’u habitur, gati gjysma jane klasike tashme andaj nje ‘must see’…
Me vjen keq se Aquarius nuk e pelqeva sa ti atehere dhe s’e pashe dot se dyti. Ndersa The queen mund te shtyhej pak me poshte por it’s ok.
Jo nuk i jam vene Fassbinderit, po behet e veshtire te ndjek nje kineast tashti ne krahasim me me pare, s’e di pse
Heren e fundit desha te ndiqja De Palmen dhe ende s’kam filluar, ne vend tim e ndoqi albano.

A mendon se mund te shkoje me gjate kjo liste… Ndoshta po, Ndoshto jo aq psh. Jeune femme, 2018 mund te hynte… Lola Montes ka pas qene ne plan-listen time, s’e kam pare

1 Like

kam shit pak mend me listen time vertikale

Pooooo ! J’adore «Jeune femme » !! Por ja qe e kisha harruar !!

1 Like

ha ha … mbase u ka dash te vecohet ne teme me vete kjo pune se ka mundesi dalin te tjere tituj rruges

S’ka gje po he, “sport” eshte kjo puna e listave si dhe nje sebep i shkelqyer per te motivuar veten per të pare a ripare filma
:wink::blush:

DHe mundohu ta gjesh filmin kinez ne fjale (e them kete se besoj se nuk eshte sh sh e veshtire me e gjet ne rrjet: vura ré qe traileri ne YouTube ishte pare nga 2 miljone sy, jo keq per nje’ film autorial)

1 Like

well e ke sh. drejte se ky ‘sporti’ i te ndjekurit te kinemase deri tani, vetem permes listave vleresohet… :slightly_smiling_face: s’ka menyre tjeter

1 Like

patjeter,
kerko e do gjesh i thone nje fjale, apo e ngaterroj

meqe ra llafi kerkova per Joon-ho Boon, ne vend te Parasite u gjet Mother e ndonje tjeter andaj ne mos egzakt ate cfare deshiroj une, mund te gjej te tjere te Jia Zkang Ke

Une bera para pak ditesh nje kurë “Antonioni” (ripashe disa filma te tij). Uhhhh, c’art !! Si ka mundesi qe ka qene aq elegant, aq gracious, aq… aq… ai regjizor ??
Ai ka dy MARGARITARE : L’avventura dhe L’eclisse (Eklipsi), por sidmos i pari eshte… une nuk gjej fjale.
Ndofta L’avvetura mund te jete edhe filmi me i bukur në bote (per me teper qe ai flet per temen kryesore te qenies njerezore, dmth dashurine pra, ploteson deri dhe kushtin “kryesor” (si e thuash). Po si ka filmuar me aq class ai regjizor ?? Po si nuk bie një, po nje sekonde te vetme ne banalitet ?? (gjithe duke évituar borgjezizmin e filmit). Hatà !

Shto qe Antonioni nuk i ka borxh askujt (artistikisht). Eshte dhe Godard, por Godard u detyrohet disi Rosselinit, psh. Antonioni ?? Askujt !!

Antonioni ka dicka prej themeluesi. Besoj se eshte ai qe ka shpikur kinemane moderne (pak a shume si romani modern i shek XX). Dakort, qe kur Godard beri Breathless (1959), kineastet filluan te xhirojne ndryshe (më lehtshem, më sprotivçe, etj etj) por L’Avventura ka shume (po shume mundesi ama !) qe ta kete futur kinemane ne brazdat e modernitetit. C’elegance permban ai film!! Sa elegant qe eshte! Si ka mundesi ??? Enigme !!

Jam I sigurt per dicka gati te rendit mistik : Michelangelo Antonioni eshte i te njejtes ‘rracë’ me Michelangelo di Lodovico Buonarrotin. S’ka mundesi ndryshe

1 Like

I hate “Mother”. Eshte humbje kohe…

ma more pyetjen nga (goja) tastiera, ja flm sh per kete rekomandim. Dmth s’e kam pare ende…

ky osht film i modh, tregon thelbin e gruas socialiste, gruas se emancishpuar:

kam pershtypjen ti e kupton sh. mire Antonionin sepse e kupton vetvetiu edhe modernitetin… Jo te gjithe e kuptojne modernitetin paleme ta nuhasin.
Ndersa eleganca dhe artistry jane nga magjia e perjetshme italiane besoj une.

Mahnitja jote me Antonionin me solli nder mend eksperiencen qe pata se fundmi me nje film te Pasolinit por le te mos nderroj teme.

Edhe une kam nevoje ta rishoh L’Avventura dhe L’eclisse.
Te faleminderit shume per cfare shkrove mesiper :heart:

1 Like