Kriza e Britanisë, burimi i të gjitha problemeve |

artikulli me pelqeu e do te shtoja se britania do te krreje ate qe mbolli, une kam hallin e kufirit te irlandes me irlanden e veriut, qe gjer me tani eshte i lire, si do behet me vone,

1 Like

Thereza ne Bruksel, te shohim se ç’do qullosin, te gjithe ne tension.

Pjer, kush o kjo Thereza? Osht gjo si femer? Se po qe nai gjo, te tensionohen ene un! Mos ta lem te na hiki rasti kot!

s’ke faj i modho, qe nuk e njeh kryeministren e britanise, se ta ka morr kohen dhe jeten kultura :grinning:

jo kultura me ka treguar se nuk ja vlen ne kete kohe te humbesh kohen me kulture politike. Ti ndoshta nuk me beson, por un vertet nuk di kush eshte Thereza, biles nuk ja kam haberin as qeverise italiane çar leshin osht tu bo se televizor nuk mbaj ne shtepi. Nga qeveria shqiptare di kush eshte vetem Rama meqe dore e vjeter, me te hik edhe ky nga politika, injoranca ime do jete absolute.
Eshte e vetmja ijnorance me te cilen mburrem. Tamom si dikur ne epoken komuniste, nuk i kisha haberin fare politikes sa pa fillu punen 23 vjeç. Kur “dola ne jete” u bona edhe une koqe “si gjithe te tjeret”, fillova te kuptoj ndryshimin midis postit te kryetarit te komitetit dhe sekretarit te pare. Po te paktet atehere te detyronin te dije ne politike, po tani ne me lazem!?

:grinning: politika tek mu, eshte futur ne gjak qysh ne kohe te pare kur nigjonim zonin e amerikes, e me vjen keq qe kultura dhe shume artikuj qe ti sjell, mezi i pertyp, e me keq akoma, disa prej tyre mezi i kuptoj, sa nuk di se ç’mendim te jap.

Artikujt e mij jane shume te thjeshte, se ke idene sa te thjeshte jane, por veshtirsia e tyre eshte se eshte e veshtire te pranohen si ide, pranej duken te veshtire.

Ja psh shkrimi i pare i imi tek kendi i kultures eshte elementar si forme, gjithsejt 3 citime dhe nje koment lidhes ne mes. Tjeterkund osht mçef lepri.

Biles ne shkrim flas pikerisht per kete çeshtje, arsyen pse nuk kupton shkrimet e mija Pjeri dhe Frojdi: :laughing:

Ti gjene mire qe thu se nuk kupto, por ka dhe nje kategori tjeter qe ndryshe nga ty kupto aq shume sa do gjithmone gjera te komplikuara per te kuptuar; sipas tyre gjerat jane detyrimisht te komplikuara, jane misterioze. Kto jane raca e zgjedhur e intelektualeve te medhenj, qe kur i shpjegon nje menyre logjike dhe univoke nje gje, te thone:

-Pse kaq thjeshte qenkerka shpjegimi? Kte e kuptojne dhe injorantet!

E pikerisht kjo eshte e verteta, e thjeshte qe ta kuptojne edhe katunaret. Kriteri i te vertetes eshte thjeshtesia.

hala me Frojdin mirresh ti, qe ka vdekur me kohe.
une me mire merrem me ate esseistin e madh italian, Umberton (ne mos gaboj per emrin) se sa me psiko-analistin e çmendur Frojd.

edhe Umberto ka vdek, gjalle eshte vetem Kadareja dhe autori i VQ.

1 Like

Kadareja osht i pavdekshem

1 Like

Injoranca e artikullit fillon qe nga perdorimi i gjuhes shqipe. Vijojne denglat e pafundme me te cilat eshte mbushur shkrimi. Kulmi arrin te pika ku votuesit qe mbeshteten daljen nga BE paraqiten si “te genjyer nga Balli”. Dhe vazhdon me vullnetin e popullit.

Titulli me fjalen kriza eshte kapaku.

pse e mohon ti qe shume britanike jane zhgenjyer nga vota per daljen jashte EU.

Si mund te jene zhgenjyer kur e votuan dhe nuk kane pare pasojat/perfitimet e kesaj vote?Akoma vazhdon e beson sondazhet dhe perrallat e teknokrateve te Brukselit?

Brukseli te behet gati se mos i ike Italia,se Britania e Madhe iku dhe nuk vjen me.

Italia s’ka ku te ike se e ikur eshte me gjithsejt!
Ndersa Britania e Madhe historikisht iken gjithmone si kurve qe eshte, kurva eshte gjithnje ne ikje e siper edhe nga gjerat qe ka krijuar vete. Kurva nuk ka bese sepse eshte ne natyren e kurves te mos kete bese, e te mos i kihet bese.
Aleancen e Shenjte kurva plake e krijoi dhe propozoi e para mbas Napoleonit, por ishte e para qe e braktisi duke e quajtur nje çmenduri (ministri i jashtem englez). Po njesoj me Evropen e Bashkuar mbas Hitlerit, kurva e krijoi dhe nxiti si projekt e para, dhe kurva e Breksit e braktisi e para me breke neper kembe mbasi u pallu mir e mire me Brukselin per 40 vjet me radhe.

Kurva eshte pallu mir e mire edhe me te majten shqiptare tvls edhe me te djathten shqiptare acdc, e ka dredh mire kurva me te dyja felet sepse kurva e ka krijuar Shqiperine duke lon delten pa dhom.

Po ti nga e di qe jane zhgenjyer? E nxjerrin sondazhet e mirenjohura por te zhvleresuara katerciperisht? Mbase jane zhgenjyer me kryeministren e tyre, e cila zvarritet qe tu mbushe mendjen Tuskut, Junkerit, Barnierit (me pak fjale, kukllave te M & M) te cilet duhen te lene hapesire minimale jetike ne menyre qe ajo te kaloje marreveshjen e turpshme ne parlament.

sta ka fajin kurva se ti je debil! kur të tjerët qinin dhe i bënin qefin , ne i binim me dorë! megjithatë nje gjë i do njohur merita që shikon interesin e saj,jo si ne që merakosemi më shumë për be-në sesa për shqiptarinë. ku janë këta anglosakonët tanë që çirreshin nga mëngjezi në darkë! anglosaksonët na qënkan nacionalistë ! i kemi që i kemi bythqira, të paktën të shikojnë kurvën si sillet!

ne radhe te pare faji eshte kopil, nuk i njifet baba, i njifet vetem nena, dmth njihet vetem kurva! Plus qe tani eshte koha qe asnjeri nuk do me ja dijte per baben, as Evropa. Kte kam dy muaj qe po shkruaj, e qe nuk e kupton as Pjeri qe ka vizione.

e dyta, nese ekziston kurva, atehere ekziston edhe debili, kjo eshte dialektike - kan pas thone veteranet marksiste.

Evropen e Bashkuar Kadareja e ka pas quajtur “familja e kombeve”, por na doli qe eshte familja e kurves (dhe debilit). Hajde me gjej nje arsye ti mu pse po grinden Franca dhe Italia sikur me qene ne vitin 1860. Nuk e gjen dot sepse nuk ka arsye pse grinden debilet. E vetmja arsye qe pse grinden eshte sepse jane debile.