Ku po shkon Partia Demokratike e Shqipërisë?


#21

nuk kam çfare diskutoj se nuk e kam lexu shkrimin, haj shnet sa i perket autorit te tij. per mu s’ka asnje interes se çfare do te ndodhe me PD, te ndodhe ç’te doje aq me ben.


#22

perveç druvarin gjysopinge, tani po ben edhe skuthin hipokrit qe shtiret sikur nuk lexon kurre asnje shkrim, e vjen ketu me sopate ne dore per te çare dru me pre me komente per te shoku njerzit si superior!


#23

e shoh te veshtire nje transformim te tille ne pd, e cila lindi vetem si parti e revoltave te dhjetorit 90, si antipod i neoliberalizmit pashkian, dhe sot kur ajo kohe dhe ajo periudhe po behen me te mjegullta gjendet pa nje kauze dhe me artifica populiste qe nuk bindin askend, sikurse u tha ne shkrimin me siper.
Eshte e vertete ama qe pd me te teper perkrahesit i ka pas nepermjet masave te ish puntorise se dikurshme ish zejtareve dhe atyre me te ardhura te mesme te larta qe duan te paguajne sa me pak taksa, masa qe me se shumti kane emigruar.
te gjithe argumentat e me siperme jane te vlefshme, por e verteta eshte qe pd sot nuk arrin te frymezoje. Nje organizim i ri politik do duhej te ngrihej, por kjo duket e pamundur ne kohen kur partite e medha kane struktura te shtrira te cilat nuk mund te konkurrohen.
Kam pershtypjen qe me shume konservatorizem mund te gjesh mes votuesve te Ps sot, se paku nga menyra e votimit.
Arbri po sugjeron qr Pd te shkeputet nga neoliberalizmi e ti dedikohet teresisht konservatorizmit per ti bere opozite qeverise neoliberale te rames, cka me duket jashtezakonisht e veshtire, pasi tradita konservatore kombetariste eshte mjaft e pakondesuar ne shqiperi.
Analiza e arbrit ja vlen te lexohet/


#24

Para 70 vjetesh rane malet e u ngriten halet…prandaj populli I perdhunuar shqiptar I semure me sindromen e Stokholmit vazhdon e voton sistematikisht perdhunuesit-hale.


#25

Po nuk do shume mend eshte objektive E verteta e kesaj partie doli e qart ! Keshtu do te ndodhte ! Pak me vones - por ndodhi ! Shkermoqja eshte fatale dhe historike per faktin se u rrezua nje mit ! Miti I Partise demokratike ! Qe spati asnje grim demokraci je ! U transformua ne nje parti familjare personale dhe obortare qe skishte lidhje me popullin por vetem me familjen dhe fisin e klanin e vet ! Te njeten gje do pesoj edhe simotra LSI. !


#26

PD shkoi ne meritokraci. Mori aq sa meritonte. Kjo gje eshte veshtire te ndodhe dhe me PS. Militantizmi i perket partive te majta.


#27

lol ata militante qe kane zevendesuar enverin me berishen po e marrin ne qafe ate PD, se PS e nderroi nje here gjakun e prape do ta beje. PD eshte akoma ne 1990. Ndaj dhe humbet. Por prej militantizmit nuk humbet aq sa duhet per te nderruar kryesi.


#28

Artikullin e lexova me vemendje, me pelqeu, dhe nenvizova kete;
" … Shembuj të tillë të suksesshëm në këtë aspekt janë disa, prej Polonisë (ku qeveria konservatore ofron paga mujore për çdo fëmijë, rritje e rrogës minimale,…"
pikerisht ate qe une iu kam rekomanduar qeverive shqiptare ketu e disa vjet me pare.


#29

PD-ja qe vret ne rruge a pas shpine, PD e gangstereve & tritolit, PD qe dhunon opoziten, pak si veshtire t’i takoje linjes neoliberale, po ju i dini me mire ca gjera.


#30

Si fleterrufe e Pleniumit XII duket kjo “analize” e thelle mendimtare. Neoliberali KM eshte me pushime, me i gote birre perpara, vendi pa qeveri, pa program, nderkohe qe kemi ceshtje diskutimi integralitetin e opozites. Ra kjo vape e tmerrshme gushti, e u pame.


#31

e cuditshme se si ju te sales i dini me mire nga te gjithe keto gjerat e ppsh,


#32

Ne kete vend te gjiha partite duhet te humbasin. Por per sa kohe njerezit shikojne se a nderruan gjakun e kryetarin dhe jo te bejne llogarite a po jetojme me.mire prej tyre prap do fitojne.

Kot me te pyet e di ca eshte militanti?


#33

Te presesh te jetosh mire ose keq prej partive, do te thote te duash komunizem. Eshte tjeter sistem kapitalizmi. Kot nuk e quajne te eger. Duhet te presesh vetem nga vetja, jo nga te tjeret. Partite vetem te ndihmojne ose te pengojne nga pak duke ndryshuar rregullat e lojes here ne favorin tend, here ne favor te dikujt tjeter. Sigurisht qe ka dhe avdalle si Sala qe duan vetem dhune e gjak, por po flas ne pergjithesi per kete sistem.


#34

…autori jo se eshte i ndaluar por nuk ka moralin dhe besushmerine per te bere nje analize konstruktive per opoziten ne shqiperi sepse dihet qe eshte nje enverist marksist, komunist, majtist, anti-amerikan, dhe surugato dogmatik stalinist . Ne misionin e tij internacionalist se fundmi ne Kosove Arbër Zaimi i është bashkuar Vetëvendosjes, me të cilën me vuajtje të mëdha, dhe me flirtime të rrezikshme me islamizmin, perpiqen te mbajne ne kembe skeletin e kalbur te markzizem-leninizem-stalinizmit
kjo idea se shqiptaret nuk mund te kene parti te djathta autori ne menyra bajate dhe pa baza e ka elaburuar edhe ne shkrimet e me pareshme : “Nuk mund të flasim për të majtë dhe të djathë në Maqedoni për shkak se situata etnike e atjeshme disi e pengon këtë." :stuck_out_tongue_winking_eye:
sipas ketij bolsheviku ne te gjitha trojet nuk mund te kete shqiptaret me bindje te djatha por vetem socialist-komunist


#35

Po cpolitika more Arbër? Cpolitika?
Partite jane ceta qe bojne si thote kryetari. Kryetari zgjedh personelin, deputetet, zedhenesen, politiken e jashtme dhe tenderat per te mbrendshmen. E ke vure qe komentatoret per partite e vogla me emra te gjate as nuk lodhen me i thone emrin, po i thone partia mediut, gjinusht etj. Tani ti i adresohesh ketyre cetave, sikur kane nga nji institut studimesh, apo ndonje drejtori te mbrendshme qe merret me politikat dhe piketon rrugen e partise, apo sikur rruga e partise pa prit e kujtu po devijon nga shinat vizore te se kaluares.
Zgjedhjet ne AL ka 27vjet qe jane jozgjedhje te partise ne pushtet.


#36

Me nje popull qe genjehet me nje thes miell dhe 50 euro per voten Partia Demokratike eshte ne rregull ne opozite , kur Delet te dalin te kerkojne per bar si Cifutet ne shkretetire …e tha mire Lubonja , popull injorant.


#37

Nje viktime e saliut si ty po jep leksione mbi qeverisjen dhe ngaterron te lehten me te sakten. Kujdes se do perfundosh si ca te tjere ne tirane qe flasin per saliun me vete rruges

Motivi i jetes se disave eshte lufta ndaj saliut. Dhe nickun e ke me pas sali brenda.


#38

Lol, po shkon ne gop te somes!


#39

Arbri, si perhere, 4 vjet para të tjereve. Politikisht, kuptohet.

Ke qejf ta lexosh.

Analiza e tij konfirmon ate qe e themi shpesh edhe ketu: me kete PD, shqiptaret do votojne gjithmone PS-ne, me ose pa Rame. Kaq e thjeshte eshte.

Drama e PD eshte se eshte parti e spektrit te djathte. Qe nga ky moment, edhe shume opsione nuk i mbeten (se për neoliberal, kemi Ramen sa nje mal). Arbri eshte njeri i mirë dhe ka aq sqime dhe cipe sa mos i uroje PD-se konvertim në parti fashiste.

Konkluzion: në zgjedhjet lokale pas dy vjetesh, me keto mend qe ka, PD do dale akoma edhe me keq.