Ku ti kerkoj rrenjet e tua demokraci?

mire ne Ballkan a gjetiu, por ne nje vend Evropian te BE ; te asaj BE se famshme , supozohet mbrojtese fanatike e vlerave demokratike nuk lejohet , madje mbytet me dhune , nje vlere baze e demokracise sic eshte referendumi qe u zhvillua sot ne Katalonje (te Spanjes) , eshte e pakuptueshme, e çuditshme.

4 Likes

Se puede decir que hoje la democracia es una falacia, nonostante los standardos mas elevados que por ejemplo un siglo antes con las guerras mundiales y regimenes totalitarios. :stuck_out_tongue:

1 Like

Belul djali,

nese demokracia eshte njera fele, tjetra fele kush eshte?

nuk vlen teoria e felave ketu, nuk hyn ne pune ! tjeter gje po themi : o je njera fele, dmth vend demokratik dhe do sillesh si demokrat , o je fela tjeter dhe do sillesh ndryshe.

jooo i dashur Belul djali, dy felat jane gjithnje prezente, sepse e tere bota eshte e strukturuar me dy fele. Demokracia nuk mund te ndryshoje dot strukturen dyfelore te Universit, mund te beje vetem nje loje te ngjashme me totalitarizmin; demokracia ve ne dukje nje fele, dhe mçef ngambrapa felen tjeter (diktaturen), njesoj si bente diktatura (demokracia proletare).

Qeke ftof demokratikisht ngambrapa ti me duket, si te lejoje Spanja te dale Katalonja shtet ne vete? Mbas preçedentit te Katalonjes çdo qytet tjeter ka per te dale shtet ne vete (po t’i interesoje) si qytet-shtetet e Greqise se Lashte.

Psh i bi qe neser tek ne Mirdita te dale shtet me vete me kryeminister Pjetermusteqekuqin, dhe Kuzbabai shtetkomb me vete me mbret Belulin e XVI-te! :stuck_out_tongue:

2 Likes

Katalonia meriton qe te votoje per shkeputjen apo jo nga Spanja.
Si popull skane te bejne fare me spanjollet.
Nuk mbahen popujt me zor ne nje shtet qe nuk e duan.

Spanja duhet te ishte sjelle si Mbreteria e Bashkuar me rastin e Skocise,por ne realitet u soll si miqte e tyre ne Beograd.
TURP!

1 Like

Belulo, referendum ka te drejte te beje nje grup njerzish, sipas limitit qe percakton ligji. Percaktohet qarte perse. Dhe ne rastin e Catalonjes, qe kerkojne ndarje nga Spanja, ata jane brenda ligjit persa i perket numrit te kerkesave e firmave te mbledhura, mirpo jane jashte ligjit nderkombetar te UNO/OKB, ligj qe mbeshtet pavarsine, e nje populli te ndryshem nga nje popull (e qeveri) tjeter, e ne kete rast, katalanjasit nuk jane te ndryshem nga spanjollet, siç jane psh ata qe banojne ne Bilbao e rrethinat e saja, qe flasin nje gjuhe krejt ndryshe nga spanjollet. Keta po, kane te drejte te kerkojne pavarsi, por jo katalanjasit qe jane po spanjolle.

nuk ke pse shkon ne Greqine e lashte se keshtu ka qene edhe ne mesjete… ja merr Italine me Napoli, Venedik e Fiorentine etj si keto. keshtu ka qene gjithe Evropa ne fakt.
megjithate shembulli jot nuk eshte proporcional. nuk eshte qytet Katalonja, por eshte nje krahine e tere qe ka kulturen, por edhe gjuhen e vet origjinale . dhe katalanasit gjitmone jane ndjere ndryshe nga spanjollet dhe jane mbajtur me dhune ne te njetin shtet nga spanjollet ne kohera me te largeta, por edhe jo aq shume te largeta…

ne fakt si krahine eshte akoma me e madhe Katalonja, por i ka marre edhe Franca shume territore, andej nga Pirinet (provinca Langudoc - Rusillion) dhe popullsia eshte asimiluar me dhune.

1 Like

Ah se harrova Belulo, ishin ne Spanje qe u pa ajo dhune e bute, se te ishin ne noi shtet te USA-s, do i kishim nja 10-15 te vrare.

qofte ne Mesjete, nuk ndryshon asgje ne çfare desha te them. Mesjeta as qe e njifte idene e shtetkombit - ideja e Muç Nanos :stuck_out_tongue: -, dhe ambicja origjinale dhe finaliteti i Evropes Bashkuar ishte sistemi Mesjetar ose Helen qe do te eliminonte shtetkombet, meqe konsideroheshin shkaktare te dy Luftrave Botrore.

Fakti eshte qe Evropa e Bashkuar tradhetoi idealin origjinal, dhe tani kerkon te mbaje dy kunguj ne nje sqetull, ose dy fele ne nje fele, gje e pamundur dhe absurde. Prandaj Evropa e sotme eshte qenie absurde dhe e deshtuar, dhe tere pasojat e saj jane absurde dhe deshtime.

Çdo gje eshte absurde ne Evrope, edhe ti e ke vene ne pah me pyetjen qe ke bere. He gjeji pergjigje pse? Apo pergjigja eshte me teori komploti ngambrapa qe Spanja nuk ka demokraci mer jau se akoma e ka ne dore ngambrapa diktatori Franko dhe Sali Berisha?

Absurde eshte edhe ajo qe thu ti per Katalonjen e Spanjes. Po a e di ti qe me te njejten logjike katalonjase çdo shtet ne Evrope duhet te rishikoje kufijte e tij? Gje komplet e pamundur se eshte nje katraure qe se ke idene!

o Pjero, se sa do fikja kompjuterin… po mire, kur nje grua, apo nje burre do te ndahet nga bashkshorti / ja , cfare thote VQ per ke te rast, dmth ligji i OkB : nese bashkshortet flasin gjuhe te njejte, te gjejne gjuhen.:smiley: me njeri tjetrin, perdnryshe nuk lejohet te ndahen, he ?
pastaj, sic na ka porsit kaq e kaq here i Modhi.:stuck_out_tongue: cdo gje ka dy fela… ky ligji jot, dmth i OKB , ka force vepruese vetem per ndarjen ? -perse , gjithashtu, me te njejtin kollajllek nuk i bashkon ne nje shtet popujt qe flasin te njejten gjuhe e kane te njejten kulture ky ligji ?! -p,sh shqiptaret (Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal i zi, Cameri etj ?

Me behet shume qejfi per Ethpanja-n !!! Vend i mbaruar qe ben si i rendesishem. Vune veton per Kosoven, vene veto per Shqiperine, pro serb, pro grek. Vend qe ka bere me shume masakra ndaj botes sesa Anglia dhe Franca se bashku si ish fuqi koloniale. Tyme e flake Ethpanjes se e meritojne.

Problemi eshte se Spanja nuk eshte proserbe dhe progreke perveçse ne dukje, sepse ne thelb eshte probythes se vet. Po te ish proserbe, progreke do te ish lule, por ishte proserbe progreke kunder Kosoves sepse kishte problemin kosovar brenda ne shtepi te vet: Katalonjen.

Kjo eshte Evropa, çdonjeri shtetkomb çdo dite e me teper mendon per bythen e vet dhe shtiret me pak se ka ideal universal. Evropa eshte katandis ne nje strofke neperkash qe jane shtetkombet. E vetmja gje qe i mban bashke eshte frika se po te marre fund njeri, shembet i gjithe mozaiku, dhe thirrja jote per flaken Spanjes! rezulton flaken gjithe Evropes!, dmth edhe vetes.

ik fli Belulo se dhe une sa do ikja, mos i ngatarro çeshtjet politike, kombetare, nderkombetare me çeshtjet individuale. Catalanja nuk eshte si basket e Bilbaos e rrethinat e saja, ata jane spanjolle.

Ke te drejte tiku por Spanja ka fol gjithmone me nje perbuzje ( se mund te thoshte dhe thjesht jo) ndaj cdo ceshtje shqiptare. E kuptoj qe i djeg miza nen ksule sepse sic e the dhe vete ashtu eshte e gjithe evropa ( franca me korsiken, italia me tirolin, belgu me flandren etj etj) por ne nje fare menyre po korrin çfare kane mbjelle pergjate historise se tyre. Dhe nuk mund te ndakosh nje krahine me 7m banore te shprehin vullnetin e lire. Mund dhe te kishin negociuar, propozuar nje riformulim te ri te shtetit, por jo. Dhe persa i perket asaj frikes se keshtu mund te ndodh me gjithe europen…nuk e besoj se eshte e bazuar pasi te tilla konflikte lindin nga pabarazite. Persa kohe njerezit ndihen te respektuar dhe te lire ne jeten e tyre nuk ka arsye per konflikt.

shko e fli edhe ti Pjer se edhe spanjollet nuk jane spanjolle, por jane baske evropjane te spanjollizuar, njesoj si jane dropullitet shqiptare evropjane te greqizuar nga Vizione teper te Qarta (Vari Qyrret).

Sjellja ose komportamenti njerzor nuk eshte kaq drejtvizor, fatkeqsisht! (ndoshta edhe fatmirsisht!) Prove per kete eshte e tere letersia moderne dhe psikologjia moderne.
Naten e mire! Vazhdojme neser po deshe!.

Naten tiku :blush:

Demokacia edhe sikur te mos kish patur dhune, eshte farse.

mire mer Pjero, puna eshte se ti po i ngaterron kot ligjet kombetare te Spanjes, me ato nderkombetare te OKB.
-Spanja , Pjero, duke ndaluar me dhune referndumin e Katalunjes sot, nuk po mbron ligjin e OKB, por e argumenton kete veprim sepse po mbron ligjet e veta kombetare, me sakte vendimin e gjykates spanjolle qe e ka shpaluur kete refrendum ilegal, tha qeveria e Madridit,