Kuba do ndihmojë popullin të bëjë dashuri

Kuba do t’i ndihmojë qytetarët e saj të bëjnë më shumë seks, në intimitet. Siç raporton BBC, është bërë e zakonshme të shohësh çifte që bëjnë dashuri në plazhe e parqe, për shkak se nuk kanë një vend më të përshtatshëm. Si në Shqipërinë e para viteve ’90, në Kubën e sotme shumë familje me disa breza dhe kurora, jetojnë në një shtëpi sëbashku, çka ua bën të vështirë të rinjve të gjejnë një vend të përshtatshëm. Sipas Reuters, edhe kur divorcohen ish bashkëshortët vazhdojnë të ndajnë të njëjtin apartament, tjetër reminishencë e Shqipërisë së dikurshme. Ka aktivitete private që lëshojnë dhoma me qira, por me çmimin 5 dollarë për 3 orë, këto janë shumë të shtrenjta për pagat kubaneze që janë nga 20 deri në 30 dollarë në muaj. Ndaj, shteti do të rihapë sërish posadat. Një “Posada” është një motel, dhe deri para 30 vjetësh në Kubë këto ishin të përhapura.

BBC tregon se të paktën pesë posada do jenë gati për publikun shumë shpejt. Shteti i hyn biznesit të moteleve me një 16 dhomësh në Havanë që quhet Hotel Vento. Një përfaqësues i sindikatave të punëtorëve thotë për të përjavshmen Trabajadores se, “Të mendosh për ofruar më shumë mundësi për të bërë dashuri nuk është aspak e ekzagjeruar. Kjo është një çështje që prek shumë njerëz dhe nuk mund të konsiderohet luks. Posadat e fundit në Kubë u zhdukën në vitet ’90 kur shkatërrimet e uraganëve bënë që shteti t’i kthente në apartamente banimi. Njëra ndër posadat e famshme që do I rikthehet lavdisë së dikurshme është “La Monumental” në Havanë. “Do ringjallim një shërbim që është shumë i kërkuar, ka ndikim social dhe ka dhe shumë përfitim. Një administrator hoteli në Havanë shton se “Qytetit i duhen patjetër posadat.”

Kjo lloj gjendje vazhdon ne Shqiperi akoma, ne qytetet e vogla dhe fshatra. Te rinjte martohen heret per te plotesuar nevojat seksuale, sepse mentaliteti u vret lirine e te mbajturin nje i/e dashur! pa pune pa liri jetojn te githe brezat ne nje cati. Ka akoma de 2 kurora ne nje shtepi qe me gjithe prinerit e moshuar behen tre! Te tilla kushte cojne ne probleme sociale qe kemi sot! Mire do ishte te krijoheshin posada dhe ketu, duke ruajur privatesin, dhe do ishin te gjihe me te qeshur me te bute , me pak stres , me te ngopur! Duhet cliruar shpirti ndrydhyr, instikti duhet ngopur, trupi po ashtu dhe hapet Mendjaa per pozitivitet!
Faleminderit

3 Likes

faleminderit edhe ti klara se na ndriçove.

Un po mundohesha si t’i shpjegoja jps-se se si rritja e nivelit ekonomik dhe teknologjik rrit detyrimisht nivelin shpirteror duke çliruar njerzit, dhe nuk ka ma mire se komenti jot per ta shpjeguar kete, dmth qe rritja e nivelit te tenologjise seksuale nepermjet posadave permirson shpirterisht nivelin e masave punonjese.

Keshtu suksese te metejshme ne hapjen e posadave ne Shqiperi, nuk do ishe keq te beheshe drejtoreshe e posadave shqiptare e te punesoje edhe zhardin si puntore, pse jo edhe jps tvls, ndersa Loqe Kurreshtai ben mire per bodi garden ne hyrje te posades. Vetem Simeli na ngeli pa pune se nuk eshte dakord me tezen qe zhvillimi ekonomiko-teknologjik rrit nivelin shpirteror.

2 Likes

Klara ne rastin me te mire eshte nje virgjereshe qe i ka gjerat vetem me te lexuar dhe sdi se ca po flet…se nuk ka mundesi qe nje femer te flasi kshu. Moj e kupton ca tmerri eshte te te doje dikush vetem per sex? Si u bene kta njerez kaq tpandjeshem kshu!!

1 Like

Aqua mos u ngatarro me komet e tuja…Klara nuk po predikon Seks te hapur e te lire …por seks ne intimitet, ne Posada e jo rrugeve a ne Publik…Nuk nxitet Seksi por kerkohet jo-publikimi i tij paa njerezve qe nuk duan te shohin si Voyarist se cbojne sy persona ne dashuri. Nese eshte e Virgjer aq me mire per te kur e humbet virgjerine jo vetem me njeriun e duhur pot edhe ne ambjentin e duhur.
Une sbesoj se Klara eshte per free Seks se ndryshe do ishte Santa Klara…
PS Nuk eshte aq e tmerrshme kur nje mashkull te doje vetem per sex, tmerri eshte kur nuk ka mashkull te te doje per Seks…:broken_heart:

Une thashe ne rastin me te mire eshte virgjereshe, dhe sdi ca flet. Nuk kam per qellim te ofendoj njeri, po kur je i virgjer je i lumtur.
Se dyti, se anonim jemi, mua personalisht mka rene si bombe kur me ka thene bf qe sa keq qe nuk ndjej aq super shum per ty se sexualisht bashke jemi parajse. 100 here me mire te ishte e anasjellta. Ska ndjesi me te keqe.

Ajo qe kam kuptuar une eshte qe femrat nuk i njohin femrat dhe Acqua eshte nje shembull i mire.Mua kur me kerkon ndonje femer keshille per meshkujt,i them:Nuk di c’te c’te them,me pyet me mire per femrat.

1 Like

Une them qe ka tmerr shume shume me te madh se ai qe ke perjetuar ti… dhe e kam thene me siper…por them qe se kuptu mire mesazhin e posadave, te dashurit me mire te gjejne nje dhome sesa ta bejne ne Public e te na tmerrojne pleqte e kalamojte. Une per vete do boj voiaristin e skom per tu turperu. Vetem nese ti beson se Posadat degjenerojne popullaten mund te kesh te drejte…por faktet nuk flasin keshtu…ne Cuba e bokan ne plazh a rruge…

Ore se spo e marrim vesh , Kubanezet kane nevoje te bejne dashuri apo sex , se nuk eshte e njejta.

1 Like

lere ç’thote devolliu ACDC, ka te drejte jps tvls, te majtet e kane fajin qe ndalojne pallimin, rasti i Kastros Loqe Majtistit eshte shume tregues, dihet qe Kuba e Batistes ishte bordello e Amerikes (jua sqaron Stalkeri, e ka deshmuar kete fenomen disa here me foto dhe filma) dhe revolucioni i Kastros i’u ndaloi qefin ne mes janki go home, jua la nref jankive loqe te djathte.

Kurse tani po pregatitet nje revolucion tjeter, ngambraparevolucioni dy felor gjej brim e fut sa majtas djathtas neper fele, hedhje shurre nga qielli me bombardues B-52 deri sa te lebetitet dynjaja janki hajde home, ho me ç’kina janki!?

1 Like

Po jo O InjorontiMoth…nuk pushuan Kubankat se Palluari ene nkohe teKastros, por kur ne kohe te Batistet merrshin Dollare Franga ne Kohe te Katros merrnin Sapun, sutjene e buzekuq, ose ndonje shishe Bacardi.
Nese ne Cuba njerezia palloji me pak ne kohe te Castros, ndodhi prej tallonit se ngordhi per buke njerezia si edhe palumturise kolektive…kur shifnin Dritat e Ameriqise kaq afer nga Havana e njekohesisht aq larg.
Kush deshi te fuste nocken tek e Pallumja e botes thjesht u pallu vete.

1 Like

e di e di, se kjo ka ndodh njesoj edhe me shqiptaret e lebetit nga shurra e hysniut qe tani pallohen me dollare franga, dhe nga qefi vijne e hingellijne ne blog: janki hajde home, ho me ç’kina janki, sa dollare fronga ma ve i here ke suma janki?

Te varferit.por pati nevoje per ndihme internacionaliste ne ate deparatament kemi eksperta ketu tek ppu si I lebetitmi,profili etj qe mund ti ndajme bujarisht me popllin vella kuban :grimacing:

Po po ta dije sdo ja fusje pordhes kot me siper. Shembulli Kubanez provoji qe smund ta denigrosh njeriun deri ne ate fare feje sa te braktise identitetin e tij Hyjnor Seksual.

Si te tha profja, O plake ngele me Mu ne goje…:grimacing:

shembulli kubanez ka provuar shume gjera, edhe te kunderta, te cilat ne menyre parodike i gjen ne komentet e mija, po nuk eshte pune per ty kjo, ti e ke hallin si te fitosh ndonje dollar freng me teper, e per me teper edhe si ngambrapakastrist.

Sigurisht e ka thone i Mothi, kush nuk eshte dakort me mue do Penis… po ti shiko boj noj i shok ne blog e sulju njerezve …ngrup…qe sjan si ty pa komentet e tua sjane Parodi por Idiotesi…

un nuk kom thon asgje, ti vete ke thon qe shkon tek festa e gai dhe feston me ta. Ka thon edhe zhardina per ty, qe shkon edhe ajo te festoje me gai si ty:

1 Like

Dashuria, ne rastin konkret pallimi, sigurisht qe kerkon intimitet , te pakten me moralin qe kane aktualisht pjesa me e madhe e njerezve. Aq me teper qe loja seksuale eshte zgjeruar shume dhe nuk fokusohet vetem tek penetrimi i penisit ne vaginen e partneres. Perkundrazi, kjo e fundit eshte me e rendomta.

Budalliqe, Kuba ka thy rekordin per seks, sa mban vendin e pare ne Ameriken Latine per te semuret me aids, e semundje te tjera te ardhura nga seksi i shfrenuar.