Leter drejtuar drejtuesve te EU

                                             Shkurt 2021

E dashur zonja Ursula von der Leyen,
I dashur zoti Michel Charles,

Nje ngjarje e pazakonte kaloi ne ter Europen, pa u vene re nga burokratet e EU, zgjedhjet e perkryera ne Kosove. Nje rregullsi e papare, njerzit ne rresht, te disiplinuar, asnje konflikt, numurim i shpejte dhe i sakte i rezultatit, dhe mbi te gjitha dalja/nxjerrja e rezultatit brenda 1-2 oresh, kete gje nuk e kisha pare as ne vendet e EU apo vendet e tjera.
Njohja e rezultatit po ne ate moment nga te gjitha forcat politike, tregon se klasa politike kosovare, qendron jo vetem me larte se klasa politike e vendeve te tjera te Ballkanit, por dhe me lart se klasa politike e shumices se vendeve te Europes e botes. Kjo sjellje, kjo lloj demokracie kaq e larte, qe mahniti me miliona qytetare, nuk e di a i preku zemrat e parlamentarve europian, a ju preku juve si drejtues te Europes.
Une si qytetar i Europes, mendoj se dhe te tjere qe i ndoqen keto zgjedhje, ndihemi krenar per ate shtet te ri, per ate popull autokton, qe brenda 15 vjeteve, jo vetem i arriti vendet e Ballkanit, por edhe i kaloi ato ne shume pikpamje, ne aspektin e demokracise dhe standartit ekonomik.
Per mua dhe miliona qytetare europian, nuk ka rendesi se kush force politike fitoi, ne nuk i njohim dhe aq mire forcat politike kosovare, ajo qe ne pame ishte se Kosova, -me ato zgjedhje te perkryera- i dha nje mesim te çmuar Amerikes, Europes, Shqiperise, Serbise, dhe vendeve te tjera te globit.
Une personalisht, ndihem aq shume i entuziazmuar nga keto zgjedhje te perkryera te zhvilluara nga populli me i vjeter e Europes, dardanet, sa shtroj pyetjen; - A do t’mund tani Kosova te pranoje ne gjirin e saj, EU, Ameriken dhe vende te tjera, qe nga pikpamja e demokracise dhe pikpamjeve te tjera qendrojne me poshte se ajo.
Sepse duket si hipokrizi, ti thuash (ti kerkosh) nje njeriu te rregullt, nje shteti te rregullt, nje shoqerie te re qe hecen me shpejt se ty, qe duhet te beje kete dhe ate, kur ai eshte me i rregullt se ty.
Une dhe miliona qytetare europiane, ju ftojme juve, qe Kosoven/Dardanine, ta shihni pa syzet e mediave keqadashese, qe i fryejne, zmadhojne problemet qe has vendi aty, probleme qe i ka çdo vend europian. E rendesishme eshte qe Kosova/Dardania, po hecen perpara, megjith shkopat qe i vene nen rrota, sa po i le mbrapa shume vende ballkanike, shume vende europiane dhe te botes.

Me shume respekt, i juaji Pjer .

1 Like

rrofsh admin/e qe e nxorre, pak me vonese, por si thote populli; me mir vone se kurre :grinning:

shpirti del,huqi s’del (fillimi)

1 Like

per çeshtjen ne fjale, a ke noi opinion,

hahahahaha ky eshte k*qw fare

bq, ke qene noi her ne kosove, a nuk te bo pershtypje qe rezultati del per 1-2 ore, qe nuk vidhet vota e nuk manipulohet si ne shqiperi,
a nuk e kupton qe je bishti i kavallit, jo vetem ti si individ, por e tere ju qe nuk e vini re ndryshimin
a nuk e ke pare qe edhe rrogat ne kosove jane dyfishi i shqiperise,

1 Like

Bravo Pjer!

Jo se plasi njani t’u u munu me shkrujt postulate si kallogre i nrym ne manastirin e Peshkut. Ti kur vjen, vjen me gjana thelbsore, me ransi komtare.
Kancelarite e Evropes mund ta bajne veshin shurdhet, po ti te pakten e bane tanen, si patriot i vertete.

te lumt Pjeter, e bane edhe nje pushke tjeter mçef mbas ferre siç e ka zakon malokeria ne shekuj. Aty ngordhç mbas ferre ne shekuj, tu dhi me ushkuret e brekeve lshue e tu i gjujt kalimtareve me copra muti qe te ka ngel tek gishti kamzes!

Pjer Thomas eshte per tu admiru per besimin absolut qe ka ne ato qe thote e shkruan, nuk do me ja dijte per njeri, vetem profetet e Izraelit te lashte e kishin kete lloj besimi absolut. Problemi i Pjerit eshte se nuk ka tjeter dhunti perveç ketij besimi.

shpirti del, huqi s’del
(populli)

e shkreta mëlçi e Pjerit çfar ka heq per tu shkruar kjo leter.

https://peshkupauje.com/t/diskutime-te-lira-gusht-2020/5561/21?u=inkuizitorimoth

shpirti del, huqi s’del II
( dhe përsëri populli)

Duhet ta perkethesh ne gjermanisht e ta dergosh me poste o Pjer se nuk e di nese Ursula na nderon me pjesemarrjen e saj ketu ne blog .

Pjer duhet ti shkruac nje leter Albin Kurtit qe te mos ta beje si bujar bukoshi qe ne vend ti dergonte njerezit e vet te luftonin serbet i dergoi te benin grusht shtetit per t epermbysur qeverine e Tiranes.Albini s’ka pune me fushaten e zgjedhjeve ne shqiperi .

me kismet , me kismet , krejt senet bohen … (Alba 2233446655 )
thojke rahmet i past shpirti gjyshja jeme

(yyy, sa njeri sot i ul syte per dhe kur me thote qe voten ja dhane Albinit e skuqen sepse ju kujtohen fjalet qe thonin …)

Dikur vone, po prap ma mire vone se kurre, e kuptuam se per ta mposhtur serbine, kosovaret duhet ta pushtojne Shqiperine.

Qe 100 vjet shqiperia aleate me serbine, u picku mater.

Kosovarët janë ldk-ja, partiçka serbe e kombit kosovar.
Shqiptarët nuk janë soji i albës, me të cilët të hahet “muhabeti”.
Shqiptarët e shqipërisë do bashkëpunojnë me shqiptarët e kosovës(kurti) për të realizuar shqipërinë e madhe.
Antarët e kombit kosovar,bashkë me jevgit e shqipërisë nuk i pjerth më njëri.

Shkruj shkruj se lirohesh.

1 Like
1 Like

:star: :star: :star: :star: :star:
shprehje e modhe ne vetvete, madheshti e pa lidhur me kontestin e perdorur ne kete rast, por supermadheshtore e perdorur ne çdo rast qe intelektuali shkruan.