Leter Presidentit Ilir Metaj

                                        Antwerpen  Gusht  2017 

I nderuar zoti President,
Do t’me falni per vonesen e urimit ne detyren e re, por disa shqetesime te Brukselit ne ngjarjet politike shqiptare, me kishin marre nje pjese te kohes, angazhim i se ciles me kishte shkeputur edhe nga puna rutine qe kam ne Antwerpen.
Shqetesimet per Shqiperine mbeten akute por problematika ku fokusohej me shume ishte ripoziocionimi i fugurave politike, nder te cilat edhe pozicionimi juaj ne postin e Presidentit, qe duke u bazuar ne divergjencat e ashpra me kryeministrin gjate fushates, i detyronte grupet e punes se Brukselit te kishin nje shqetesim teper te madh per ngecjen e proçeseve demokratike. Kjo gje lidhej, edhe me paqundrishmerine psiqike, mosekuilibrimin mendor e mosseriozitetin qe kish kryeministri shqiptar, i cili per çudi kish marre edhe flamurin e realizimit te te gjitha reformave, duke e bere ate nje Don Kishot te koheve moderne. Kapercimi i tij nga drejtues e vendim-marres ne politiken shqiptare, ne nje pozicion si opozitar, si ankimtar, i kish lene pa mend te gjithe.
Une mendoj se s’do ta keni te lehte detyren e re, dhe ju uroj ti kaloni situatat politike qe do te lindin, kontradiktat politike qe do te lindin, me nje urtesi e largpamesi te tille qe do shuajne çdo kryeneçesi qe del jashte vijes se verdhe, jashte normave te pranuara nga te gjithe. Shmangja e nje krize politike, do te ishte jo vetem ne interes te Brukselit, por me shume edhe ne interes te popullit shqiptar.
Papergjeshmerite politike qe jane vene re nga dy lideret e dy partive kryesore tradicionale, kane lene pa mend Brukselin, te cilet edhe tani kane merakun e ndonje oshilacioni ekstrem qe mund te shfaqet nga te papergjegjeshmit politik te Tiranes. Ju uroj dhe nje here, suksese ne punen tuaj te re, pune e cila perveç veshtersive politike, do te kete edhe rutinen e saj, siç eshte ajo e dekorimeve dhe dhenies se nenshtetesise shqiptare, e pikerisht ketu i nderuar President do te ndalesha pak.
Eshte vene re (dhe kjo eshte pozitive) qe qytetare te Europes perndimore veriore, po blejne shtepira e apartamente ne jug te Europes, sidomos ne Spanje, Greqi, Turqi, Itali, Portugali, etj vende, ku nuk perjashtohet as vendi yne Shqiperia. (megjithse shume belq me thone me shaka se tashme vendi im eshte Belgjika).
Tani ne keto vende, kuptohet, duke patur nje legjislacion liberal ne drejtim te shtetesise, si dhe nje respekt e interes per te ardhurit nga Europa veriore, keto vende i perkrahin, te pakten komunat e bashkite ku vendosen, qofte edhe perkohesisht. Mirpo jo e njejta gje, vihet re nga administrata shqiptare ndaj te huajve qe vijne e blejne apartamente apo shtepia aty. Nuk them se ka nje indiferentizem, sepse jane vete banoret pereth qe i ndihmojne per gjerat e vogla apo te bezdishme siç jane; kontaktet me zyrat e elektrikut, ujsjellsit, lagjes, etj. por ka me dhjetra te huaj qe kerkojne nenshtetesine shqiptare sipas ligjit, por nuk e marrin dot se vete apartamentet qe kane blere, jane te pahipotekuara, e ketu nuk eshte faji i tyre se sa faji i ndertimorve e bashkive.
Eshte ne nderin tone qe kush i huaj qe ka nje prone me shume se 5 vjet, tu jepet nenshtetesia e nepermjet kesaj te perfitojne te drejta te barabarta me shtetasit shqiptare, siç jane ato te regjistrimit te makines, zgjedhjes se depudetve, bashkive etj. Ka shume te huaj qe vijne me makina, kuptohet me targe te huaj, e ju duhet qe pas 3 apo 6 muajsh te ridalin e hyjne perseri, perndryshe paguajne gjobe, nje mase dhe ligj tejet absurd.
Sa me shume te huaj e sa me shpejt te marrin nenshtetesine shqiptare, aq me shume do vijne te blejne apartamente apo te rrijne me qira, gje qe do te thote me shume te ardhura e nje ekonomi e forte.
Shpresoj i nderuar President, se ky problem, duke u pare me mire e me gjere nga kabineti juaj, do te sjelli nje impakt pozitiv ne ekonomine shqiptare, jo vetem duke e pare ngusht nga leket qe do paguaj i huaji per kete proçedure, por duke e pare me gjere ne aspektin se ky i huaj do jete nje ambasador i Shqiperise kur te kthehet per vizite ne vendin e origjines me karten e identitetit shqiptar ne dore. Kjo gje mendoj se do nxisi edhe te tjere bashkombas te tij, familjare te tij, femije te tij, niper apo mbesa te kerkojne neserdej edhe ata nenshtetesi shqiptare, apo ti nxisi ata te blejne e investojne ne Shqiperi.
Me interes per vendin tone, do ishte edhe dhenia e nenshtetesise, ndaj atyre individeve qe kane vite qe proklamojne Shqiperine ne vendet e tyre, dhe kjo do te ishte me e pakta qe Shqiperia ben per ta.

Me shume respekt nje emigrant, Pjeri.

Ngele duke iu lepire te gjitheve o PtH! Na e bere mr.7% te nderuar. Gjidi servil!

Pse kjo letra eshte postuar te politika dhe jo te 24ct?

3 Likes

Po pse lepirje e quan kur ngre noi problem, te kripsha mendjen.

mire ne, po zoti Metaj c’taksirat ka me problemet ngushtesisht personale (megjithese eshte munduar ta maskoje ne menyre tmerresisht te pasuksesshme) te Perit?

dashka dhe dekorate?!

1 Like

Epo te arrije tjetri deri ne kete pike sa gati s’po i thote me bej mua sekretar te presidences!? shume e ulet.

1 Like

square, ketu une nuk ka asnje problem personal, pa ma thuaj ku e pe.

Zeqoooo, fillove mo te lozesh me plakun, po ku kam koh dhe mundesi une te filloj pune ne Presidence,

Pale e ka quajtur veten perfaqesues te Brukselit … cfare guximi!

2 Likes

Squaro nuk e kishte keq Tiku kur thoshte qe PtH eshte bere hajdut i publikes. Njehere reklamon viqin, njehere do interviste te promovohet, njehere kerkon pa turp nenshtetesi per mikun e tij…ka dhe fytyre dhe pyet pastaj ku e shohim ne interesin e tij personal. Ytttttt hajdut.

3 Likes

shiko si e permend shkarazi ceshtjen e dekoratave. e ka futur ashtu per efekt sugjestionues ne menyre qe kur lexuesi te mberrije ne fund te letres te mendoje “ky meritoka dekorate”.

2 Likes

Paske probleme me interpretimet. Lexoje dhe nje here, por pa syzet e te tjerve dhe pa egoizem.

Mos valle e permena mikun tim ketu tek letra, apo hamendeson. Edhe sikur keshtu te jete, pse eshte miku im mos valle nuk i takon nenshtetesia. Po sa te huaj ka qe kerkojne nenshtetesine shqiptare, gje qe na nderon, plot.

Lexoje pak si e fut ne tekst gjoja pafajsisht qe ky eshte ne brendesi te brukselit dhe gjithe fajin per cfare ka ndodhur ne shqiperi e kane “ata” dy te medhenjte. Dmth Meta ishte sylesh dhe rama me berishen finoke! E harroi ky vjedhjen e arit ne 2000. Po hajduti me hajdutin e gjen llafnë.

1 Like

Kjo eshte e keqja jote Vlonjato, qe sheh akoma bardh e zi.

per te mos fol pastaj per rrezikimin e sigurise kombetare me dhenie te nenshtetesise per cdo turist qe i shkrepet te vije ne Shqiperi. sikur te ishin karamele jo karta identieti. ama vizion!

1 Like

do te ishte ne interes te Brukselit, - thote

Pjer, po gjithe ato gabime drejtshkrimore nga i ke mbledhur? Sikur me the qe vetem ketu te peshku shkruan me gabime po ti edhe letrat zyrtare I shkruan sikur po flet me Jan de Smetin. Uroj qe VQ te mos jete shkruar keshtu.

Kjo eshte e vertete, se do thone ata muxhahedinet po ne pse na diskretitoni e u jepni shtetesi vetem europiano verioreve. pa vizion letershkruesi.

2 Likes

Por kur ben dhe doktor adhamudhin kur pa piken e proves dhe fakteve quan kryeministrin e shqiperise te lojtur mendsh dhe jo serioz. Dmth ky i thote brks qe ju nuk keni interlokutor ne shqiperi. Qe shqiperia qeveriset nga nje i çmendur! Dio mio!