Me Dallandyshet !

Veshtroni
Jam I pari qe me Dallandyshet
Mengjesin zgjoj
Jam ulur ktu , prane parvazit ,
Me cigaret , te vetmit miq qe cmoj.
E shijoj zbardhjen si krim te erresires qe shkoi.
Per njerzit
Te pafajshmit qe rruget pis do te bejne.
E zhurma e kafes neper klube do ushtoj.

Jam mbret I rrugeve
Qe cdo mengjes te njejten
Rruge pershkoj…

( XhaTan ) Cerrik , Vjeshte 1993

e kishe sjelle kete me pare xhatani

Uee sikur e dija qe dicka po perseritej , vecse origjinalja eshte kjo e sotmja , sepse tjetra Ka nja dy gabime…

edhe po sjell nje koment qe kam bere me pare, por e sjell te plotsuar:

Ekziston nje drite qe vjen nga Zoti, dhe nje drite qe eshte vete Zoti. Kjo drite e dyte eshte e errët - Henry Corbin
Ky eshte ne thelb koncepti i lashte iranian “nur-e-syah” (drita e errët).

Pranej them qe Irani eshte si shpirt, dhe Amerika nuk eshte, sepse Perendimi eshte pjerdh fare, eshte verbu nga drite e Iluminizmit.

Shume filozofi Ka Tek Drita Erresires. Por shoh qe e Ka thene dhe Pjeri me pare.

shiko, per eksperience nese ju thu njerzve nje gje qe per ta eshte jo e zakonshme, te thone:

je tu na bo filozofi t’modhe mer jau!

sa per dituri, nuk kam asnje deshire te merrem me persijatje filozofike, dhe filozofet i quaj me drrase manget. Flas gjera shume konkrete.

Po po , e vertet. Eshte ceshtjr shijesh dhe kenveshtrimesh. Ske ci bo.

Mattina
M’Illumino d’immenso

Giuseppe Ungaretti


Sera
Mi oscuro di limitato

i Modhi :smiley:

o xhatani, prit i çik sa t’boj i vjershe me titull:

Me lakuriqët e natës

Bone or plak , se vallaj duhet te fitosh pak eksperience zotrote edhe me Poezine…

Me lakuriqin e nates
Lakuriqi i nates pa u ngrysur mire,
si lugat hap krahet,
zhduket ne erresire.
I tha xixellonja,
edhe une dal naten,
por cdo vogelushi si ty s’ja fus daten,
une jam e dashur,
perhap gaz e drite,
me marrin ne duar,
luajne femijet.
Po me ty kush luan,
moj i katranosur,
ndonje kukumiacke,
qe eshte e marrosur!!?

(po kerkohet pergjigja e laskuriqit te nates, e çensuruar ne kohen e m’ilumino d’imenso, kur demokracia nuk kish ardhe akoma per te dhene te drejten e fjales te gjithe kafsheve te pyllit)

Erresire ultratingulluese

Tre lakuriq nate,
shkojn te tre per te gjetur ushqim.

I pari shkon ne shtepi me gjak,
dhe i thot mamaja:
pse je me gjak?
Ja kthen lakuriqi:
e shikon ate murin?
Po, ja kthen mamaja.
Mbrapa atij murit ishte nje qofte dhe une e hengra.

Shkon i dyti dhe ky me gjak,
i thote mamaja:
pse je me gjak?
Ja kthen lakuriqi i 2-te:
e shikon ate murin?
Po ja kthen mamaja.
Ja kthen lakuriqi:
atje ishte nje kukurec edhe e hengra.

Shkon lakuriqi i trete dhe ky me gjak.
I thote mamaja:
edhe ti me gjak, po pse?
Ja kthen lakuriqi nr. 3:
e shikon ate murin?
Po ja kthen mamaja.

E po un se pashe,
se nuk jam trim i marrë,
te shoh me radarë,
gjera nuk duken,
por qe ne te vertete jane.

As NATO nuk disponon aparatura te sofistikuara per te zhbiruar enigmen e ndodhise ngambrapa murit se kush i pagujti paret e qofteve, koqeve te ullinit dhe kukurecit qe qarkulloi ne zorret e ekonomistit vizionar shqiptar.

Lakuriqët e natës frymëzojnë shkencëtarët për radarët që do të përdoren për të vëzhguar nëntokën e Marsit dhe të planetëve të tjera të Sistemit Diellor, për të marrë informacione me të sakta mbi përbërjen e strukturës së planetëve dhe të hënave të tyre, njofton revista shkencore “Nature Communications”, e cila teknologji është zhvilluar në Universitetin e Trentos nga Lorenzo Bruzzone dhe Leonardo Carrer.

Në gjendje të fluturojnë natën dhe në errësirën më absolute të shpellave ku strehohen, lakuriqët e natës përllogarisin mjedisin, identifikojnë dhe vlerësojnë distancën e objekteve, falë një sonde biologjike që i mundëson atyre të lëshojnë ultratinguj, më saktë valë akustike me frekuencë të lartë që nuk mund të dëgjohen nga veshi i njeriut, duke arritur të dëgjojnë jehonën që përplaset dhe kthehet pas nga objektet e ndryshme.

Duke u frymëzuar nga ky mekanizëm, studiuesit kanë përmirësuar efektshmërinë e teknikave për të përpunuar informacionet e kapura nga radarët.

Sa te thella pasksn qene kto gjera. Allah Allah. Kujt I shkonte mendja vallaj.

Pastaj , po ta shohim ne rruge operative historite me laraska , bretkosa , zhapiqe , iriqa , dhe plot zhargonj te tille , ahere do ishim te gjithe te dhene Pas historiogafise , legjendave urbane , dhe atyre qe ne gjuhe HISPANIKE u thon’ welcome ne shqip. Pike.

Po nejse , ktej nga Nahija ime diskutohet vetem cmimi I gjelit detit.

2 Likes

Bujrum o shqiptar te mire. Njerez qe njiheni vec nga aroma pan Shqiptare.

Po te me besoni , jam ne nje 24 oresh Tek kry1ezimi I cerrikut. Mjafton patrulla e sherbumut tani Ne kte cast

Aty rri derisa te piqet gjeli i detit.