Na ishin njëherë Vikingët

Hakan Juholt ambasador i ri i Suedisë në Islandë
në intervistën e tij të fundit pranë të përditshmes suedeze “Svenska Dagbladet” deklaroi se demokracia suedeze është në shpërbërje e sipër,njerëzit po përjashtohen nga roli demokratik i vendimarrjes pasi numri i përfaqësuesve nga partitë politike po pakësohet aq shumë saqë mund ti lërë vend sistemeve “elitare” diktatoriale në të ardhmen.Në fund ai shtoi se nuk mendon ta vizitojë kombin e tij vitet në vijim.

Të konsiderosh postin e tij diplomatik,duket e pabesueshme kur e dëgjon që nuk dëshiron të kthehet më në Suedi,gjithashtu teksa shton që situata social-politike është tepër e trishtë ndërsa e ardhmja e pasigurt.

Deklarata të tilla nuk kanë kaluar pa reagime e kritika nga qeveritarët Suedezë si Ministrja e Kulturës dhe Demokracisë Alice Bah Kuhnke dhe Ministrja e Jashtme Margot Wallstrom e cila shtoi se ambasadori në fjalë mesa duket nuk e ka kuptuar ende rëndësine dhe rolin e postit të tij.

Por në anën tjetër Hakan Juholt , nuk është thjeshtë një diplomat por ish drejtues i partisë social-demokrate post të cilin e ka mbajtur deri në vitin 2012.

Por cili është shkaku i këtij qëndrimi apokaliptik për parajsën demokratike Suedi ?

Vetëm mbrëmjen e kaluar, një sasi eksplozivi shpërtheu në dyert e një stacioni policie në Helsingborg duke tronditur zonën përreth e dëmtuar godinën por fatmirësisht pa viktima.

Skenar i përsëritur si ai i incidenteve në vitin 2014 në Malmo,ku 36 bomba artizanale godisnin strukturat dhe stacionet e policisë.

Të pafuqishëm ndaj kriminelëve,ekstremistëve forcat e policisë Suedeze sot nuk janë në gjëndje të mbrojnë as veten dhe jo më qytetet dhe qytetarët për të cilët shërbejnë.
Të pambështetur nga klasa politike,nën petkun e frikës së etiketës së racizmit sot nuk është cudi që disa lagjie e blloqe banimi të caktuara janë klasifikuar si zona të paprekshme nga policia.

Suedia,shteti i 9.7 milionë banorëve vetëm në harkun kohor e tre viteve të fundit ka pranuar rreth 200.000 refugjatë myslimanë, dyfishin e numrit në krahasim me të gjitha vendet e tjera pjesë së Bashkimit Europian.

Rrjedhimisht , një fluks i tillë i paparashikuar fillimisht nga politikanët vendas e gjetën Suedinë humanitare e idealiste të papërgatitur, për atë cfarë sot më në fund edhe nismëtarja gjermane Angela Merkel e pohon si një dështim.

Gjithashtu ditë më parë mediat kryesisht liberale publikuan lajmin viral se Vikingët kanë qenë myslimanë,bazuar në një studim të shkrimeve “Allah” në copat e veshjeve vikinge, i cili fillimisht u publikua nga një ndër universitetet më të vjetra e prestigjoze Suedeze si ai Uppsalas.

Hipotezë e cila më pas u hodh poshtë nga studiues e specialistë të artit,arkitekturës e historisë Islame.

Në kontrast me ekranizimin në serialin e famshëm “Vikings” ku shfaqen copëza nga kultura dhe identiteti i tyre barbar,në kohët moderne vendet Skandinave si Suedia gjithmonë janë portretizuar si parajsa sociale,të frymëzuara nga idealizmi i shoqërisë demokratike.

Por në të njëjtën kohë shohim dhe aktin e flijimit që në periudhën e Vikingëve i drejtohej Zotave Paganë,
ndërsa sot Suedezët sakrifikojnë e flijojnë vlerat e demokracisë,njerëzit e tyre për hir të idealizmave dhe multikulturalizmit modern.

1 Like

Me vikinge se shqipet ska, merrni 500.000 refugjate ekonomike dhe do tu rilindim

Suedistani vertet po iken nga shinat.

na ishin njehere paret, tani nuk ka me pare, pranej nuk ka me dhe demokraci!

https://www.facebook.com/events/164773650768293??ti=ia

Duhet te vije Adi te na shkruaje me shume per kete teme.

skenar apokaliptik ngambrapa skenes! Me siguri ka Teori Komploti ngambrapa!

ouu, Hakan Sukur kshu.:smiley: ?!
normale, pasi gatuan gjithe kete corbe te prishur te multi-kultit, tash e 25 vjet social-demokratet , koha per reflektim te felle tashi.

1 Like

po mirë vikingët e tra la la ,po shqipot çfarë bëjnë? përsëri të fundit do zgjohen nga gjumi shumkulturalist i integrimit? shqipëria,vendi ‘‘o sa mirë me qenë pakicë’’,çdo të bëjë? do presim të bëhen 50 vjet ‘‘integrim’’ që të themi pastaj na e paskan futur?

1 Like

prit t’ua nxjerr Muç Nano i her suedezeve, masanej ankohu! Maj radhen, ka radhe, je i fundit ngambrapa!

Urban,

E lexova me shumë vemendje këtë shkrim që ti sjell në PPU dhe, të them të drejtën, ai më ve përpara një problemi fort të mprehtë.
Para se të vihem të diskutoj, dëshiroj të di një gjë:

  • në ç’pikë të shkrimit, dylbia e medias i le vendin tejqyrës personale?

Të falemnderoj paraprakisht për përgjigjen.

Pa pyete nje here Alben me zamete, a quhet mutikulti deshtim.

Varet cfare perkufizon me media , se ne teresi shkrimi pervec 2 paragrafeve te fundit te gjitha jane fakte dhe lajme qe kane dale kohe pas kohe , te bashkuara per te perforcuar idene e shkrimit.

Gjithsesi lajmi aktual mbi ambasadorin qendron deri tek paragrafi i katert , nga pyetja e poshte eshte pjesa e pare me teleskop,pikerisht per te diskutuar…

ja po ta diskutoj une paragrafin e fundit, ose me sakte ta kalibroj, se un nuk jam gomar qe te merrem me diskutime ku diskutantet nisen nga aksioma te ndryshme:

Zotat Pagane te Vikingeve (njesoj edhe te Heleneve), nuk jane Zotat Ngambrapa te Evropit.

Kalibroje sa te duash me mendjen tende , po prape se ke kuptuar thelbin.
Je me mire kur sjell vetem foto, se kur fillon e shkruan del jashte teme :wink:

po mire, na e sqaro thelbin, se kushedi sa te tjere nuk e kane kuptuar. (pastaj te bi foto qeter ndoshta)

un nuk jam gomar qe te merrem me diskutime ku diskutantet nisen nga aksioma te ndryshme

E kuptove tani ?!

Te tjeret e kuptuan thelbin,mjafton ta nxjerresh trurin ngambrapa e te ferkosh xhamat dyfelore nja 2 here dhe e kap edhe ti , po s’do :wink: