Nenes!

Ku ti gjej dy pika lot
Te shes shpirt’ e s’i ble dot

Te marr ane te marr mehalla
Te kepus gjithe lule-boret
Nenes t’ja stolis kurore.

Do ti mbjell te koke e varrit
Trendelina me blerime

Do ti behem dege e gjalle
Ta freskoj e te qaj hall.

( Ne kujtim te Lirkes , Nenes sime rrafmet past )

1 Like

R.I.P ! Qofte I Xhenetit shpirti I gjithe atyre qe humben Jetet ne menyre tragjike nga termeti. Zoti me ndjefte , qe pa e ditur , por instiktivisht nisa Poezine per Nenen , dhimbje qe u dhjetfishua nga Tragjedia e sotme.

pse ju artistet mbivlersoni nenen ndaj babes?

https://www.teksteshqip.com/letersi/tema-poezi-per-nenen.php

https://www.teksteshqip.com/arsejda-gjyli/poezi-103988.php

BABAI DHE NËNA

Babai dhe nëna,
janë si dielli e hëna!

Sahit Shala

bukur, me pelqeu,
xha tani, ne nendor nuk u takuam dot,
por ne dhjetor, mund te takohemi

Patjjeter Pjer ! Zaten nuk e kuptoj pse Belshi ne Dhjetor , kur mund te vizitoje Gjinarin qe eshte pothuaj nje distance nga Belshi. Ose pse Jo Gramshin. Por nejse , ti bujrum.

Dielli ishte mashkull, kurse Hëna femër.
Albert Pike

Ne jemi femije.
Nga ata qe rrine strukur ne lumturine e dhimbjes se perditdhme.

1 Like

:star::star::star::star::star::star::star::star::star::star::star:

Kjo shprehje vlen me teper se te gjitha vjershat qe ke botu ne Peshk.

Faleminderit nga zemra. Ne Shenje respekti dhe mirnjohje , po jua sjelle te plote krejt kte Poezi , qe sdi pse e dua me shume nga gjithe vargjet qe Kam krijuar… Merre I modho.

Ne jemi femije
Nga ata qe rrine strukur ne lumturine e dhimbjes se perditshme.
Me faqe te cjerra , hunden e kuqe , me floket kacube , me gishtat me gjak.

Ne jemi medites.
Nuk flasim shume , ngaqe jemi te uritur.
Rrime e presim prinderit ne muzg.
Ata kurre nuk na perqafojne , as veten.

Ne jemi femije.
Nga ata femije , qe femijet e tjere I shohin nga lojrat e topave shumengjyresh.

Nuk dime akoma asnje perralle.
Kemi nje vegim te degjuar copa-copa , per hirushen , pinokun , borebardhen dhe harri poter.
Thone se me fillim I vizatojne , pastaj u veshin rroba te bukura , qe me fund ata t’na lumturojne.

Ne jemi femije.
Dhe presim me padurim te zbardhe
Te Lind agimi
Qe me Pas ne te fluturojme
Nder dite te arta.

1 Like

shprehja e veçuar merr tjeter vlere si pergjigje e pyetjes time te pare “pse ju artistet …?”. Ndersa ne kontestin e tere poezise i zbehet vlera, e ndoshta ndryshon edhe kuptimi qe i dhash ne fillim.

Por mos u merzit, kjo nuk te heq meriten:

Te lumshin dockat I modho.