Nfl 2018

Te enjten fillon sezoni i Liges Kombetare te Futbollit amerikan (NFL). 32 skuadra ndeshen per qellimin final; ngritjen e kupes Vince Lombardi. Sipas tradites, ndeshja e pare luhet mes fituesit te kampionatit te kaluar dhe nje kundershtari te caktuar sipas nje kalendari qe Liga krijon cdo vit. Kete vit ndeshja e pare eshte mes New England Patriots dhe Kansas City Chiefs.

Kete teme po e hap me shume per te diskutuar me ata qe e ndjekin si dhe te informojme ata qe jane te interesuar te mesojne me shume rreth futbollit amerikan.

P.S: Pse nuk ma ruan titullin sic e shkruaj? Une shkruaj NFL, titulli del Nfl.

Kthup,

është problem i konceptimit të PPU kjo çështja e titullit. Në gjendjen e sotme, nuk mundet të shkruhet një titull me germa të mëdha (përveç germës së parë).
Kjo gë duhet rikqyrur me programuesin.

o kthup, provo t’i ndash germat me pike midis, ose me hapsire parazitare midis.

Inkuiz,
As me pikë as me hapësirë parazitare nuk e rregullon gjendjen. E provova vetë (sikundër mund ta provosh edhe ti vetë - meqë të kanë dhënë yllin e sherifit PPU).

E provova dje me hapesire po s’ndryshoi, keshtu qe dhashe doreheqjen.
Nejse, s’ka shume rendesi kjo. Rendesi ka te fitojne Patriotet kampionatin.

@Kthupi, ndrroje pak foton t’lutem qe ta lidhesh tamam me situaten.

Jam cik supersticioz me thene te drejten, prandaj nuk vura kete. Ke degjuar per SI cover curse?

jo :roll_eyes:

September 2008 - Tom Brady appears on the cover of SI magazine. During the first quarter of the first game of that season Brady tore his ACL and his MCL, courtesy of Bernard Pollard, effectively ending his season. Ky Pollardi demtoi edhe Wes Welker nje vit me pas, edhe Gronkun 2 vjet me vone. E kemi patur si ters me cilendo skuader qe ka luajtur.

Jinx, big time. :joy:

Shpresoj qe gjithe tersi iku bashke me Edelman. Vertet sulmi eshte prape bombe po energjia qe sjell Edelman, nuk ka te krahasume me asnje tjeter. OK, mbase e krahasushme me Gronk kur eshte ne dite te mire po eshte sport i forte, nuk i dihet asnjehere. Fakti qe hoqen dore nga Brissett dmth qe te pakten ne leter, Brady duket fuqishem dhe mjafton si garanci vec Jimmy G. heperhe.
Une do genjeja po t’mos them qe dhe nji titull tjeter (e pastaj nji tjeter) nen TB12 do ishte gje fantastike po nuk kam pike dyshimi se nuk kane per t’u perserit najher emocionet e 2 titujve te fundit, per vete menyren si rodhen ngjarjet

Individualiteti i nje lojtari veshtire te duplikohet. Sulmi eshte OK, ky Dorset qe kembyen per Brisetin s’besoj te qullose gje, po kane arme te tjera. Next man up thote trajneri. Hogan, Burkhead do kene role me te medha besoj. Edhe Lewis me mire se vjet, qe erdhi pas demtimit. Friken ja kam Offensive Line. Offensive line eshte OK, not great. Mbrojtja e Houstonit psh ndaj kesaj OL ben dasme. Edhe Atlanta.

Megjithate, in Bill We Trust. Fituan 11 ndeshje pa Brejdin, fituan SB pa Gronk, prape ne playoff dalin, me pas kismet.

Sa per emocionet, me ty jam. E vetmja menyre se si mund te shtoje emocionet nje titull tjeter apo 2 eshte ajo qe mungon; perfect season dhe te mundin Giants ne finale. Ajo qe ju shpetoi ne 2007.

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - shtator 2017

@Xixa-g, po ti pse s’po na thu ndonje gje per futbollin amerikon?

U shkund dhe nji tapet ceremonial

Aj me bismila

Na ngjethen mishte, e?

Kickoff time! Ishalla per mire ky vit.

Kthejeni dhimbjen ne force cuna. :smile: Edhe nje cike optimizem; 3 heret e fundit qe Patriotet humben ndeshjen hapese ne shtepi, kane fituar SB. Madje 2 heret e fundit dolen dhe 1-3 ne preseason, si kete vit.

ç’të them? ja për shembull, nuk jam ndonjë tifoz i thekur i këtij sporti
Të them të drejtën, gjithmonë më ka ngjarë si një farë koreografie e dhunshme, një lloj baleti muskuloz me kaska në kokë, as mish (rugby) as edhe peshk (futboll). E vetmja gje origjinale e saj është emri “amerikan”.

Në të kundërt, sa e ndjek peshkun (futbollin), aq më tepër jam i dhënë pas mishit - rugby-s prej vërteti (atij të kontinentit të vjetër dhe të vendeve të Commonwealth). Aty burrat ndeshen me trup dhe s’kanë nevojë as të turren me vrap si të marrë, as edhe të mbajnë helmeta.