Nishani apo Rama? Kush ka të drejtë?

Vendimi i Presidentit të Republikës për të dekoruar 67 shqiptarë të pafajshëm, të vrarë padrejtësisht dhe të nëpërkëmbur për më shumë se 73 vjet ka rihapur edhe një herë një debat të nxehtë në vend. Atë që lidhet më Luftën e Dytë Botërore dhe me rreshtimin e shqiptarëve në formacionet politike të saj.
Për fatin tonë të keq, debati nis si gjithnjë nga personat më pak kompetentë dhe në vend të historisë i referohet filmave të kinostudios “Shqipëria e Re” dhe imazheve të socrealizmit. Pa dashur të hyjë në një debat që kërkon shumë më tepër thellim dhe shumë më tepër hapësirë se sa një editorial, dua të nënvizoj se vendimi i Presidentit ka dy anë: atë historike dhe atë morale.
Konteksti historik, është ai që keqinterpretohet më shumë dhe që përdoret kryesisht nga ata që e shohin si politikë dite. Në këtë kontekst, Presidenti nuk ka gabuar aspak.
Masakrimi i 67 pjesëtarëve të një formacioni të Ballit Kombëtar, por në realitet, një grup fshatarësh që as kishin vrarë njeri dhe qenë bashkuar për të luftuar italianët, më 21 tetor, ka qenë një akt i pastër kriminal. Ai u krye nga Brigada e Parë me një vendim të marrë nga Dushan Mugosha (Shihni kujtimet e Xhelal Staraveckës).
Qëllimi ishte thjeshtë terrorizimi i mbështetësve të Ballit dhe marrja e pushtetit në një moment që në Shqipëri ishte krijuar vakum. Italianët kishin kapitulluar, ndërsa gjermanët qenë vendosur vetëm në disa qëndra dhe pika strategjike.
Masakra e Lushnjës e kishte nismën në dështimin e Mukjes. Atje, ku Komunistët, Ballistët dhe nacionalistë të tjerë u bashkuan dhe firmosën për një luftë të përbashkët ndaj okupatorëve. Por ndërkohë Italia kapitulloi dhe pushteti i ardhshëm ishte më i rëndësishëm se sa lufta. Pavarësisht se firmosi, PKSH vendosi ta prishë marrëveshjen e Mukjes.
“Bashkimi me Ballin Kombëtar tani është një punë e vdekur dhe s’bisedohet më për atë punë. Tani bisedohet shpartallimi i tij“.
Kjo frazë përbën thelbin e letrës që Enver Hoxha i nisi më 1 tetor të 1943-it Komitetit Qarkor të Gjirokastrës. Për mbështetësit e “Ballit Kombëtar” kjo është dita e fillimit të përplasjeve zyrtare ushtarake midis dy formacioneve politike që u shndërruan në dy forca armike. Edhe pse përplasje mes tyre kishte pasur edhe më herët, ato qenë në fakt sporadike. P
rishja e Marrëveshjes së Mukjes, qe jo vetëm humbja e një shansi për luftë të përbashkët kundër okupatorit, por edhe fillimi i përleshjeve të armatosura midis palëve. Përplasjet nisën në fillim të muajit shtator me vrasjen e 6 ballistëve në Ziçisht. Nga 1 shtatori deri më 1 tetor u numëruan dhjetëra viktima nga të dyja palët.
Viktimat e Lushnjës u masakruan në këtë moment. Asnjë prej tyre, kurrë nuk kishte bashkëpunuar me italianët, kundër të cilëve ishin ngritur. Në vitet e fundit të jetës, vetë Mehmet Shehu, siç dëshmon djali i tij Bashkim Shehu në librin “Vjeshta e Ankthit”, shprehte pendesë për këtë akt. Ishin njerëz të pafajshëm që u vranë për të ngjallur frikë tek të tjerët. Dhe për të frenuar mobilizimin e mëtejshëm në forcat e Ballit. U vranë për pushtetin e ardhshëm.
Më 26 tetor të 1943-it “Balli Kombëtar” lëshoi një “thirrje drejtuar Nacionalçlirimtares” me titullin: “Vëllavrasja ka fillue!”
Mbështetësit e komunistëve kanë deklaruar gjithnjë se luftën vëllavrasëse e filloi “Balli Kombëtar”, se ishin pjesëtarët e tij që ju bashkëngjitën forcave gjermane dhe që sulmuan forcat partizane. Por asnjë historian deri më sot, nuk mund të thotë që Balli ka bashkëpunuar me okupatorët përpara Tetorit të vitit 1943. Ky është konteksti historik.
Ai moral është tjetër. A meritonin këta 67 persona të dekoroheshin dhe cili ishte kontributi i tyre në këtë rast. Ata janë viktima të pafajshme të një lufte civile dhe një përplasjeje forcash, që për fatin e tyre të keq, qëlloi të kulmonte pikërisht në fshatin e tyre.
Në fakt, Presidenti duhet të përgatisë një nderim më të denjë dhe më domethënës për Mithat Frashërin, kreun e Ballit Kombëtar, djalin e Abdyl Frashërit, firmëtarin e pavarësisë, anëtarin e kabinetit të Ismail Qemalit, krijuesin e Bibliotekës Kombëtare shqiptare, shkrimtarin dhe përkthyesin e njohur dhe militantin antifashist.
Askush deri më sot, asnjë historiograf komunist nuk ka dëshmuar ndonjë bashkëpunim të Frashërit me Gjermanët. Por ai është përbaltur pa të drejtë dhe sot, ende prehet në një varrezë në Long Island të Nju Jorkut. Ky njeri ka lënë një testament. Ai ka dorëzuar gjithë pasurinë e tij për Shqipërinë, me kusht, që ta varrosnin në oborrin e Institutit Albanologjik nëse ndonjë ditë do të ngrihej një i tillë. Ai vijon të prehet ende larg, vetëm si pasojë e një manipulimi historik.
Sa i takon 67 personave, ka edhe një shikim tjetër. Vrasja makabre e atyre të pafajshëmve ishte vetëm një akt. Për 50 vjet me rradhë, familjet tyre janë persekutuar në mënyrë të tmerrshme. Familjet u izoluan, fëmijëve, nipërve dhe stërnipërve që nuk i njohën kurrë ju mohua punësimi normal dhe shkollimi.
Ata e vuajtën këtë si një njollë në biografi dhe ky dekorim është edhe një sadisfaksion moral për vuajtjet e tyre. Ata nuk ngjallen dot më; familjet nuk e shpërbëjnë dot persekutimin e padrejtë dhe të pamerituar; nuk i kthejnë dot mbrapsht vuajtjet që kanë hequr. Lërini së paku të ndihen krenarë me atë dekoratë simbolike, sa për t’i treguar të gjithëve, por edhe vetes, se e vërteta vonon, por humbet kurrë.
Ke vepruar drejtë Zoti President, por është ende shumë pak. Historia nuk bëhet me filmat e kinostudios dhe e drejta nuk ka lidhje me politikën e ditës!

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

nuk e di se pse hubasin kohe kot me ta, partizane e balliste nje lesh na lane te dyja palet

shikoni perpara, e beni dicka tani, se te kaluaren te dhjere e kemi. Mos na dhjeni edhe te ardhmen…

Presidenti ka vepruar drejt, pavaresisht se veprimet e tij kritikohen nga nje gjenerate shqiptaresh me trute e shpelare nga filmat e kinostudios .

1 Like

Nje fakt qe spurdhjaket e kamunisteve deformojne eshte se lufta kunder jermanit nuk ishte lufte per clirimin e vatanit dmth perzenien e jermanit nga trojet tona por lufte per ta mbajtur jermanin sa me shume ne shqiperi ne menyre qe tu lehtesohej barra aliateve ne frontin e lindjes.

Ne fakt do duhej bere nje pajtim kombetar, bej hesap u pajtua amerikani me vitnamezin qe perveloi me napalm. Storjanet e leshit le ta tjerrin mbasendanj. Te nderohen te gjithe ata qe kane rene per Shqiperine.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

A eshte ilir meta hajdut shkabe?

Te gjithe "frykacaket "me pandofla dhe bizhame. Gotat dhe enet do i kene mcef ke shoferi… Se Mukja zotrie …

Pellembe e gjak :joy:
Andej matane.:joy:
Luftojne e s’tuten :joy:
Bijte partizane.:joy:
Nga lufta kthehen::joy:
Shkembinjsh deboje::joy::
me buze ne gaz, :joy:
me kenge ne goje.:joy:

Ballistet ishin ajka e kombit por fatkeqesisht te paket ne numer .kamunistet ishin llumi qe shfrytezuan ziline ,cmiren e ligesine e shqiptarit ndaj te pasurit e te diturit.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Shko ne arkiv e shiqo se c’kam thene ne 21 jenar.numurat ne kuvend I keni te nderroni gjykatesit prokuroret kush ua mban doren te kridhni salen ne hapsane?sa kallezime kondra sales per procedim penal ka derguar qeveria ne prokurori?Juve qe beni alliance me nje hajdut 24 karat duke I lene ne doreministrite me me shume para cfare jeni?

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

sshiqo arkivat shkabe asnjehere nuk e kam thene ate qe genjen ti pa pike turpi.kam thene ate qe ty s’ta ka enda ta degjosh se pasi I ndersyet nejrezit te vriten per te protestuar kondra korrupsionit te ilir metes bete aleance me te duke pshurrur mbi gjakun e tyre , vetem per te marre pushtetin nga I cili populli s’ka perfituar gje por vetem hajdutet rreth rames.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

provoje shkabe hap arkivin ne vjetin 2011.o fol e mba o dhit e ha.

Le te dekorohen edhe ushtaret italiane te rene gjate luftes se pare qe ta mbyllim kte muhabet .

Spurdhjakllek tipik shqiptar. Bukuria e kesaj rradhe eshte se autoresia i takon presidentit te vendit. Se ja ta zeme se autori ka te drejte kur thote se kjo dekorate simbolike mund te konsiderohet si kompesim per familjaret e persekutuar ne komunizem. Dakord, po shoket (presidenti) ca thone?

Ja ca thuhet te faqja zyrtare: Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i akordoi dt. 20/10/2016, nr. dekreti 9771 të rënëve në Masakrën Komuniste të 21 tetorit 1943 Titullin “Martir i Demokracisë” me motivacionin: “Me mirënjohje dhe vlerësim për të gjithë ata burra nacionalistë e të pamposhtur që luftuan për një Shqipëri të lirë, demokratike dhe të vëllazëruar. Në shenjë nderimi për rezistencën e tyre të paepur, deri në sakrifikim, kundër instalimit të regjimit komunist diktatorial në Shqipëri.”

Nashi kjo tingellon njecik si tallje thybe, se e thote dhe autori i shkrimit qe ata te ngratet ishin fshatare te keputur, nuk ishin as te pamposhtur, as rezistente dhe as nostradamer qe te parashikonin ardhjen e regjimit komunist. Pastaj ku eshte lista e martireve? Ku ka ndodhur masakra? Ndaj them se nuk eshte fare serioze. Dhe eshte me keq nga ata filmat me ballista, se tani po tallet vete presidenti, jo me ca palo artista…

1 Like

Ky lloj dekorimi, (po citoj tekstin me lart): “Martir i Demokracisepër të gjithë ata burra nacionalistë e të pamposhtur që luftuan për një Shqipëri të lirë, demokratike dhe të vëllazëruar. Në shenjë nderimi për rezistencën e tyre të paepur, deri në sakrifikim, kundër instalimit të regjimit komunist diktatorial në Shqipëri” duket mjaft qesharak. Sic tregohet nga historianet dhe perjetuesit e kohes per keta balliste (ne thonjza) nga Lushnja, ata ishin disa fshatare qe nuk kishin me shume se disa dite apo jave te mbledhur ne ceten e Ballit. Ne kete kohe nisi konflikti i hapur i partizanve me ballistet, dhe sadisti Mehmet beri ritin e radhes, sic kish bere edhe me pare, sic beri edhe me pas. Kjo do te thote se 67 fshataret e pafajshem nga Lushnja meritojne REHABILITIM, (gje qe duhet ta kishte bere Ramizi ne kohen e tij), e me kete familjet e tyre marrin post mortum kerkesen e faljes nga shteti dhe shperblimin e caktuar. Nje rast tragjik edhe per kohen e atehershme, qe duhej rehabilituar me kohe. Ky lloj dekorimi i tanishem eshte vertet qesharak, sepse ata te shkrete as luftuan e as nuk kuptonin nga politika, por thjesht i mblodhi nje kapedan i zones. Vete fakti i dekorimit ne mase (ne grup) e ben po ashtu qesharak kete akt.

1 Like

Kryesia e Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, pas një mbledhje me dyer të mbyllura, ka vendosur t’i kërkojë Kuvendit të Shqipërisë shkarkimin nga detyra të Presidentit Bujar Nishani, për njollosjen e vlerave të LANÇ, për nderimin e kolaboracionistëve dhe nazifashistëve. :sweat_smile::sweat_smile: