Një nga arsyet që pashë Sanremon

Emigrantet :wink:

http://www.raiplay.it/video/2017/02/Ermal-Meta---aposAmara-terra-miaapos---Cover-Sanremo--505c29eb-6ed9-4739-bc6e-e593c6e89130.html

4 Likes

O Dasara, ky kendon ndonje lloj muzike qe vetem 1-5% e popullsise e degjon- do thoshte nje avdall nga ata te pasherueshmit.

3 Likes

Jashte emigrantet mysliman! do te thonin disa te tjere.

Shen rremoja, po jevg paska qene edhe ky

Po po a thua se e kane me religjionin biondët e evropit.

Nuk e di. Kete mund te na e shpjegojne me mire biondet (po me floke te zeze ama) e Beratit.

Po kur t’i shplan trute Sean Hannidy dhe fillon i quan afroamerikanet te ardhur dhe ben sikur harron qe i ardhuri je ti, a quhesh akoma emigrant?

rrofsh, sh. bukur :musical_score:

Festival koti. S’ka cigane dhe tallava Italia qe promovon kete lloj muzike?

Suksese djalit. Me behet qejfi kur shoh shqiptare te cajne ne rruget e artit jashte vendit. Artet jane nga ato fusha qe kane normat me te larta te papunesise (97% per aktoret, psh.) keshtu qe cdo sukses sado I madh a I vogel duhet vleresuar.

kjo eshte puro muzike italjane, dhe eshte grande si muzike ne origjinal. Si interpretim nuk eshte keq, e ka sofistikuar origjinalin.

Mire jo keq, vetem ato hekurishtet qe ka vene ne trup me bezdisnin nje çike, pa shije fare, si stolite e kuajve te plehraxhijve arixhij te gjetur ne kazanet e plehrave.

Yes, yes. Teme fantastike. Nje emigrant permbi te gjitha shqiptar, kendon ne San Remo.
Cili do jete ai qe do e kundershtoje? Me siguri deplorable.
Po kur nuk e kundershton njeri? Thjesht e imagjinojme sikur po e kundershton. Si ndryshe can we feel good about ourselves?

Sa ‘shqiptar’ eshte Ermali e ka shpjeguar nje here e mire ketu

Lettera a mio padre

Di bestie come te

ce ne sono in giro e non è facile

scoprirle e sai perché

sono fabbricanti di maschere

Ti sputano nel mondo

solo per avere un pasto facile

Io sono ancora qui

ho la pelle dura pure più di te

Non è mai semplice

accettare di riconoscerti

tra le mie rughe che

assomigliano sempre di più alle tue

E questo sangue che

sa un po’ di mostro e anche un po’ di me

mi fa pensare che vorrei dirti grazie

perché non ci sei

Poche rughe

di espressione

più nient’altro di te

sopravvive in me

un cognome da portare

solo questo sarai

e mai più mi vedrai

Di mostri come te

n’è pieno il mondo e non è facile

scoprirli e sai perché

hanno mani bianche e voce docile

ma se li guardi bene

dentro i loro occhi non vedi niente

il cuore affittano ad una notte nera

priva di ogni luce

Poche rughe

di espressione

più nient’altro di te

sopravvive in me

un cognome da portare

solo questo sarai

ne mai più mi vedrai

Ogni male è un bene quando serve

ho imparato anche a incassare bene

sono stato fuori tutto il tempo

fuori da me stesso e dentro il mondo

non c’è più paura

e non c’è niente

quello che era gigante oggi non si vede

sulla schiena trovi cicatrici e lì che ci attacchi le ali…

akoma vazhdon sanremo?

Stalker,

mu m’shkoi goja ngambrapa :stuck_out_tongue: duke thene vazhdimisht qe mbas (ngambrapa :stuck_out_tongue:) shok Enver (vitit 90-te) nuk ka me shqiptare, ka vetem ngambrapashqiptare, ca i shkrujne Lettera a mio padre (atdheut), e ca i shkrujne Lettera a mia madre (memedheut).

Ec se sot fillon san xhimi :wink:

Flm per lajmin & imazhet; s’do e kisha ndjekur po mos ishte per prurjen;

1 Like

të jatin e ka shqiptar ky djali dhe jeton në greqi. të jëmën jevgë,e ndare që kur ishte i vogël. në vitet 80-të edhe shikohej sanremoja,po taniështë varik:heart_eyes:! dmth më poshtë se festivali i tvsh-së!

Ca thote mo na e perkthe pak se e kemi harru italishten fare lol

Titulli i shkrimit mund te perkthehet ndryshe ne: “na falni po pashe Sanremon se ishte nje shqiptar” :stuck_out_tongue: . Keto lloj festivalesh (Sanremo, RTSH…=> Eurosong) nuk kane me vlere sepse muzika tanime nuk zoterohet me nga organizatoret e ketyre ngjarjeve. Kufinjte qe u vene kengeve nuk terheqin kengetare/grupe qe kane ide te tjera plus te krijosh audiencen eshte me e lehte se ne kohet e shkuara kur duhej medoemos te merrje pjese qe te te njihnin gjindja. Per mendimin tim ne pergjithesi muzika qe ofrohet ne televizor nuk vlen. Jo per gje po na pane syte dhe bashkepunim te Metallicave me Lady Gagan apo Megadeth te veshur me kostume shik :smiley:

Ta them un qe di italisht dhe jam emancipuar nga fashizmi. I kendon kompleksit te Edipit, kjo kenge eshte seria e pare e filmit me kuptim te thelle filozofik frojdist:

vrit baben!

sigurisht seria e dyte ka kuptim:

pallo nonen!

Na myten jevgjit! Jena bo me keq se jevgjit! Nuk ka Trump qe na shpeton nga jevgjit! Edhe per faktin qe Trump eshte kryejevgu! I ka knu te dyja konget.