Notre Damme - reportazhe dy dite pas tragjedise

  • Time-lapse shots of Notre-Dame spire may yield clues on blaze
  • 66 minutes: The frantic race to save Notre Dame

http://a.msn.com/01/en-us/BBW0Bi9?ocid=se

  • Notre-Dame Attic Was Known as ‘the Forest.’ And It Burned Like One.
  • Notre Dame has no insurance policy:

Korrikse, kape ket qe ka thene ne televizor te Sanremos zotrie kjo pornodiva e famshme e Cinecitta:

Ne vetvete te shikosh diçka qe digjet eshte gjithnje nje spetakel. Nuk me kujtohet se kush tha se ishte nje spetakel fatastike te shihje te rrezohen Kullat Binjake. Eshte si skene filmi :smiley:. Eshte nje skene dramatike gjthashtu dhe spetakolare. E pastaj eshte gjithnje nje kishe, dhe te shikosh nje kishe te digjet eshte gjithnje gje e bukur.

1 Like

… se Sanremo zotrie …

Respekt për valencinen

1 Corinthians 3:13 New International Version (NIV)

13 their work will be shown for what it is,because the Day will bring it to light. It will be revealed with fire, and the fire will test the quality of each person’s work

Valencina eshte nje rrot kurve, nuk hy fare ne kete muhabet, ose hyn ne kete kuptim: tregon se Notre Dame (Zonja Jone), simboli i Frances ne shekuj (jo rastesisht heroi kombetar i Frances eshte Zhan D’Arka), tani eshte shndrruar ne rrot kurve. Zjarri sigurisht eshte i rastit, por edhe rasti ne nivelin simbolik, nuk eshte i rastit, eshte zjarri i dashurise.
Treguesi me shqetsues ne kete rast eshte se vete njerzimi eshte kthyer ne rrot kurve, nuk i bie njeri ne te se çfar ndodh se jane ne kurverim e siper, ne zjarr te dashurise, mendojne ku te gjejne fonde per te rindertuar tulla. He mos u boni merak se ju jep pare Marloni, i cili pallo Notre Dame qe sot quhet Gaia (Toka Meme e dikurshme, ose Madher Meri, akoma me e dikurshme), alias Levizja Ekofeministe e rrotave te kurvave qe ta japin gratis.

Filloi deshmimtarja e jehovait te shpedndaje trakteeeee
Ou jea,bikozzzzz

po pse s’thua ti qenke nga te ikurit per lesh. dhe une rri e te kthej pergjigje

puna eshte se edhe delta te mban ty te ikur per lesh me keq se Desh. e Jehovait, ti je i ikur per prezervativa.

Cfare kuptove nga citimi qe paska ik per lesh?

Nganjehere harroj se ti me disa pellazge enveriste keni zhvillim mendor te Neandertalit e nuku kuptoni nga simbolika .:joy:

Moj e kozmait,nga bie rruga per ne gra
dishte??
Kriptokomuniste-do thosh shoku sali( parla greca),me shpresen se gjendja nuk do e kuptonte😝
E mire mire! Enveri na mori nacionalizmin,ne i morem internacionalizmin!

Noterdamja ishte Maddalena, jo Maria, kështu e kishin templaret

makar Magdalena, e çfar rendesie ka se cila ishte vertet, a si e kishin Templaret apo Karabinieret? Ka rendesi qe Magdalena, Marija, Hatixheja, Xhevrija, Esmeralda jane te gjitha forma qe perfaqsojne aspektin feminil te natyres duale (mashkull-femer) te Zotit. Ketij aspekti i kushtohet kulti i Notre Damme qe eshte adhuruar edhe para se te ndodhte historia e krishtere me Marija dhe Magdalena. Krishterimi i eshte mbivendosur adhurimeve te meparshme pagane te Memes Toke (dhe jo vetem) duke i dhene atyre nje domethenie me siperane.

Prej ketej del rendesia providenciale e Frances, kulti parisian i Notre Dame (Parisi identifikohet lehte me Francen) eshte La Grandeur de la France. Nuk ka domethenie tjeter e tere shkelqimi i kultures franceze ne shekuj. Ne Evrope femra ishte Franca ndersa Mashkulli eshte Gjermania (intuite edhe e Niçes). Pranej ja futi Hitleri, e sot po ja fut Marloni ne last tango in Paris of penis, dhe intelektualet e mdhenj dhe intelektualeshat e medha po lujne n’car si dikur n’Montpelje.

Hitler nuk e dogji katedralen, a thua e boni marloni?

Feminizmi mire, ambientalizmi mire,eko-feminizmi i panevojshem dhe teper ideologjik per stomakun tim.


34816
1 Like

Ambientalizmi dhe feminizmi jane dy faqe te se njejtes medalje. Proklamatat e ketyre virgjereshave pariziane deshmojne sakte per kete. Por nuk eshte stomaku organi qe nuk duhet te pranoje ofertat e tyre. Eshte tjeter organ qe duhet revoltohet duke leshuar parullen: un e kpus, e ty s’ta fus!. Pra eshte e kunderta e çfare propagandojne virgjereshat notredamse, shkatrrimit te natyres fillon pikerisht me cfare propozojne si ilac sherues duke ja dhene vullnetarisht Marlonit ne nje dysheme te nje apartamenti te shkrete te Parisit.

E thuj masanej qe grafisti i cover-it te diskut nuk eshte nje nostradamus qe ka profetizuar djegien e Notre Damme!