Paradoksi italian, Senatori i parë me ngjyrë vjen nga partia antiemigracion

nuk eshte noi çudi, kemi dhe ketu ne belgjike, parti te djathta apo edhe ekstremi i djathte, me emigrante,

nuk eshte noi çudi, kemi dhe ketu ne Peshk, jevgj qe jane kunder bythzijve qe lajne pjata.

1 Like

E djathta ekstreme evropiane ka pasur edhe proponente te deklaruar homoseksuale. Mund te jete kjo nje menyre per t’iu afruar simbolikisht qendres? Paradoksi i vertete eshte qe partite e qendres po deshtojne, ndersa ato ekstreme po i afrohen qendres.

zhardin, nese Qendra korespondon me Vrimen shkencerisht biologjikisht (edhe gjeometrikisht), ç’te keqe ka qe te gjithe me kuç e me maç te synojne Vrimen me gjith paradokset e Brimes ngambrapa?

Ky është zezak që del kundra rracës së vet,kështu që nuk përbën problem. Pak a shumē si m.jekson ose si shqiptarēt internacionistē që duan të hiqen si të djathtë në "amerikë":innocent:.kujton se do zbardhet I “ziu”!

elektorati italjon vjen verdalle si pordha neper breke dhe partitr e ekstremeve i afrohen qendres.
Epo dy jane mundesite ose keto parti jane bere populiste per te maksimalizuar votat per tiu qasur pushtetit ose eshte si puna e asaj kafes se dekafeinizume te zizekut

si eshte kjo puna?

Rracizem pa racizem si cokollata laksativ, paradoksi qe qendron ne thelb te idologjise liberale, qasja multikulturale, ajo qe po shfrytezon edhe lega nord sot.
http://marxistsinspace-blog.tumblr.com/post/94521988/žižek-and-the-chocolate-laxative

1 Like

Interesante kjo puna e zgjedhjeve neper shtetet e BE. Si duket vetem gjermanet e kane kuptuar hilen e lidershipit ne BE.
Nga shtete tjera lidere, sapo del ndonje figure qe promovohet si bartes i lidershipit ne BE, populli i vet e zhduk nga skena si te mos kete qene kurre. Sarkozy, cameron, monti, renzi… . E pakontestueshme mbetet vetem Merkel, qe tashme 12 vite pret e percjell keta capaculet e frances italise britanise etj qe fryhen si gjela ne bruksel, pastaj humbin me turp ne shtepi.

Ne kemi komuniste e enveriste qe jetojne ne perendim

1 Like

perderisa sa vete shok Enver jetoi dhe u formua ne perendim si komunist, ne Mulen Ruzh d’Montpelje aty zhardin d’Artanjan belul, pse te mos jetojme aty edhe ne fuksat e Tij?

Ne Gjermani eshte e kunderta: AFD u prezantua ne fillim si parti e djathte konservative, e ngjashme me CSU, ndersa tani ka goxha elemente(!) qe po shkasin drejt kufirit fashist. E njejti fenomen edhe ne Danimarke. Atje eshte pikerisht nje parti e qendres qe po diskuton heqjen e te drejtes per azil ne Danimarke. Ne te gjithe kete “mesele” , ajo qe nuk mohohet dot, eshte zbythja e te majteve, tkurrja e tyre shihet edhe ne Itali, vetem 3% te votave moren.

Si shqipot ne greqi qe benen anetare te Agimit Te Arte .

si Katrori i rrumullaket ne Peshk qe, megjithse i djathte i persekutuar voton Trump, i ngrihen qimet perpjete kur Mullholland aty i bie telefonit te fuksave Bela Karr aty Kinostudio Shqipria e Re filmi aty me rri dy ore mas gardhit.

Pse paradoks? Racizmi nuk ka ngjyre. Dhe ai vete mund shume mire te jete kunder nesh, nuk do ti.vemi atje.

Te bardhet e kane fajin per cdo gje.
Te bardhet I vune zjarrin ne Ferguson,LA,Baltimore etj.
BLM eshte per supremacine e bardhe.
Krimet me te shumta ndodhin ne lagjet e te bardheve.
Te bardhet jane djalli te tjeret jane engjej qe ju bien ne qafe kot.
Hajde futini nje gjume se e gjetet fajtorin.

Sa per Europen.
Në vend qe te shqytohen shkaqet,merren me pasojat.

Gjermanet po largohen me ritme te larta nga qytetet per ne rrethina,se qytetet po kthehen ne qytete tip Kandahar.Nga ky largim I tille,vec humbje në buxhetin familjar kane.

Ne Angli ligji I Sharias eshte legal,muslimanet gjykohen sipas ligjit te sharias ndersa te tjeret sipas ligjit anglez.

Në Danimarke ne mos gaboj ka nje rradikalizim te islamikeve atje,nderkohe qe qeveria “rri e veshtron”
ne Itali neper shkolla,ndalohet te urohen Krishtlindjet se mos zemerohen muslimanet…plus qe qytetet po kthehen si ne Afganistan.
Ne France,Marsjeja eshte kthyer në Marsejistan.

Nuk e di perse nuk merreni me shkakun.
Pas ketij transformimi qe po peson Europa,juve prisni qe vendasit tu thone “faleminderit “ politikaneve dhe ti rivotojne prape?
Te mos kalojme pastaj në traktatet tregetare qe i kane eksportuar punet ne Vietnam dhe Kine.
Por puna nuk eshte vetem rroge,por eshte edhe dinjitet.Nese nuk je në pune edhe dinjiteti te bie dhe kjo sjell zemerim,me te drejte.
Kete besoj se nuk duan te kuptojne politikanet para se te nenshkruajne traktate tregetie.
Lega Nord,Brexit,Trump etj jane pasojat e qeverisjeve te papergjegjshme te klasave te korruptuara politike si ne BE edhe ne SHBA.

Me e keqja eshte se ne vend qe klasa politike te marre masat qe keto gjera te mos ndodhin me,vazhdojne dhe fyejne elektoratin qe nuk voton per ta…dhe per vete premtojne qe te mos ndryshojne.
Good luck!

Tamam!

Nuk perfshin demin ne Philly pasi fituan Eagles.

Nuk e di perse nuk merreni me shkakun.

E ke fjalen per shkakun qe Anglia e Franca shkuan pushtuan vendet banoret e te cilave s’te pelqejne ty, i bene koloni te tyre dhe si pasoje ata banore u bene Franceze apo Angleze dhe mund te levizin lirshem ne vendet qe i pushtuan?

ka qe thone se nuk eshte as paradoksale as ironike, por nje make up ( paint in black) i ardhur nga lart poshte, ndryshimet e verteta vijne nga poshte lart.