Përse po braktiset Shqipëria ?!

Nga Olsjan Topalli

Shqipëria çdo ditë e më shumë po përballet me fenomenin e braktisjes, ku të rinj, të reja, apo dhe familje të shumta po braktisn vendin e tyre për një jetesë më të mire që vendi i tyre nuk ua ofron.
Por, drama është më vështirë nga sa mendohet në familjet shqiptare. Ndryshe nga çdo qytetar europian, shqiptarët përballen me një fenomen mjaft problematik, siç është ai i ekzistencës.
Shqipëria dhe shqiptari zgjohet në mëngjes vrapon me një dëshirë të madhe për në punë, dhe këtu fillon e gjitha… Menjëherë në mendje i kalon ideja që edhe sot është i papunë.
Del për të kërkuar punë dhe kupton që as sot s’ka asnjë shans apo mundësi punësimi. Madje s’do të ketë as nesër, as pasnesër…as javën tjetër…as muajin tjetër.
Kthehet në shtëpi i dëshpëruar. Rrugës për në shtëpi takon Shqiptarin tjetër që i thotë se është duke ikur diku jashtë shtetit, në Gjermani, Itali, Angli, Francë a ku të mundet pasi këtu nuk jetohet…
Shkon në shtëpi plot mendime… Sa hap derën, fëmijët e shohin drejt e në sy. Gruaja e shikon drejt e në sy. Ato nuk janë shikime, ata janë heshta helm të fortë që i ngulen drejt e në zemër…
Mundohet të hajë sa më pak por më kot asgjë si kapërdihet.

Por dhe dritat s’mund t’i mbajë ndezur. Energjia ka vajtur në çmime realitivisht ekstreme, gati të pa-përballueshme. Plus që tani të fusin dhe në burg për gjënë më të vogël, thua sikur të jesh duke jetuar vitet më të egra të komunizmit… Vjen momenti te gjesh rehati por nuk mundesh ashtu siç duhet, nuk të lënë mendimet dhe streset e shumta. Dhe me atë 2-3 orësh që i fal vetes kënaqësinë për të parë televizor,dhe sa hap televizorin dëgjon në lajme qeverinë:

– Çmimin e energjisë ua ulem.( Kjo sipas tyre, se realisht e ngritën)
– Hapem 300 mijë vende të reja pune për 1 vit.(Por harrojnë të përmendin se mbyllen 300 mijë nga krahu tjetër.)
– Çmimin e naftës e ulem.(Kur bëhet fjalë për ulje të naftës, gjithmonë rritet bursa.)
– Taksat ua kemi ulur më shumë se çdo vit.(Cilat taksa janë ulur, se ne se dimë akoma ?!)…

Në atë çast ashtu i menduar në mendje i kalon shqiptari tjetër që u nis sot për në emigrim, por ku? Se di dhe vete!.

Ashtu i vrare shpirtërisht e mendërisht zgjohet të nesërmen në mëngjes, shkon te agjencia e udhëtimit dhe me ato pak të holla që disponon blen një biletë vetëm vajtje, vetëm në Shqipëri mos të rrijë asnjë çast me… Por, me të mbërritur në shtetin europian njihet me fatin e hidhur, I gjendur mes katërrugësh njësoj si në vitet 90-të dhe këtu shpresat shuhen fare.

Ky është fati i Blerimit, 20 vjeçarit i cili braktisi çdo ëndërr në vendin meme dhe emigroi në Gjermani për një jetë më të mire pasi Shqipëria nuk ia ofroi.
Të njëjtin fat ka edhe Gazmenti, i icili emigroi me gruan dhe 4 femijet e tij për në Gjermani para 2 vitesh, pasi iu thyen shpresat nga ky vend i shkrete, aq më tepër që qeveria aktuale i preu edhe dritat dhe e la në errësirë, ku të ngjan në sikur jeton në mesjetë.

E vështirë për tu dukur e vërtetë, por kjo plagë e rëndë lëngon çdo ditë e më shumë. Leonardi i mbytur në borxhe dhe pasi shiti edhe shtëpinë për të larë borxhet mbeti pa një strehë ku të fuse kokën, kështu ai pa asnjë mëdyshje u largua nga Shqipëria me shpresën se jeta e tij do ndryshonte. Por, duke tentuar të kalojë për në Angli kapet nga policia edhe e burgosin dhe i heqin përgjithmonë të drejtën që të shkelë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo është drama e rëndë e të gjithë shqiptarëve. Nuk është histori me trafikantë a kriminelë. Eshtë histori me halle, varfëri, papunësi.

Nëse qeveria përpiqet ta shesë në publik si histori me trafikantë, do të thotë që po mundohet të mbulojë Diellin me shoshë. Por sado të mundohesh ta fshehësh pas shoshës, Dielli është shumë i madh për t’u fshehur.
Shqiptarët po ikin. Me mijëra po e bëjnë, me miliona po e mendojnë.
Një mesazh ka populli i vuajtur e plot halle për qeverinë, kur vjen puna tek eksodi – Prit se s’ke parë gjë akoma!!!

Ku po shkon ky vend ?!

A vallë qeveria do ti fusë të gjithë në burg që ti mbajë me bukë, se kështu do të vdesin të gjithë urie… Por nuk është kjo zgjidhja për një vend demokratik siç është Shqipëria. Të këqijat nuk kanë të sosur, protesta në çdo anë e në çdo skaj të vendit dhe askush nuk përgjigjet për këto njerëz të vuajtur ndër vite. Kjo nuk është jetesë, por mbijetesë! Kësaj i thonë të luash me jetën. Askush nuk ndjehet i sigurtë në vendin e tij, në vendin “mëmë”, këtë e tregon dhe fakti që mijëra shqiptarë në rradhë po aplikojnë masivisht për Llotarië Amerikane.

Ditën që u shpall Lotaria Amerikane, më 4 Tetor, kjo është dita e vetme e vitit, që i bën shqiptarët të ëndërrojnë!
Nuk ka nevojë as për analiza mediatike, as për sondazhe, as për testime, as për zgjedhje për të kuptuar çfarë ndodh në këtë vend, ku të gjithë duan të ikin me ç’të munden, të largohen nga ky vend që nuk premton asgjë, madje as gjërat minimale jetësore. Të largohen nga vendi i shpresës së thyer, ku varfëria është ulur këmbëkryq në odën e çdo Shqiptari.

Llotaria është shpresa e tyre e vetme tani, deri në Maj kur dalin edhe përgjigjet, por jo të gjithëve do tu buzëqeshë fati dhe jo çdokush do arrijë të prekë ëndrrën Amerikane…
Deri atëherë nuk mbetet asgjë tjetër për Shqipërinë dhe shqiptarët, por vetëm të shpresojnë dhe të shpresojnë, siç kanë shpresuar për 25 vite me radhë.

per ate pune, gjithe boten duke levizur e ke.
per amerike, a gjermani, a tjerkund ne pjesen e zhvilluar.

ngri ul, nje muhabet pa kuptim.

Sepse nuk ka me shprese?..

Ashtu duket, po s’esht e vertet.

1 Like

opo bej hartime me shprese sa te duash ti.
s’i gjendet karari shqiptarit demokrat

1 Like

rriLindje rriLindje rriLindje

1 Like

Ka me mire se ne mes te hashashit!? ja me thuj ti mu.

1 Like

Ne fakt nuk e kuptoj pse duan njerezit te largohen. Shkoj shpesh ne Shqiperi dhe gjithmone shkoj me qejf. Sikur te me kerkonin te shkoja qofte edhe per tre dite, prape do te shkoja me kenaqesine me te madhe.
Politikanet duhet te mbajne pergjegjesi, se nuk eshte me viti 1990 kur nje numer i madh njerezish kerkonin te largoheshin.

Epo…:

“Banori - Zoti Kryeministër duam që të kthehen njerëzit në fshat.
KM - Aaa dashkeni te ktheheni…
Banori -Zoti Kryeminister s’kemi rruge. Duam rruge.
KM - Degjo muhabetin e rruges mos ma thoni me se me lodhet.
Banori - S’kemi as uje. Per 2km tub ka mbetur fshati pa uje.
KM- Edhe kete muhabetin e ujit, aman ma kurseni.
Banori - Po cfare te te themi me?
KM - Me rradhe. Me rradhe. Prisni per keto se ka rradhe.
Banori - Po si me rradhe. Im ate iku pa shijuar jete, nena iku, gruaja me iku, po iki dhe une dhe duam te shijojme ndonje gje…
KM - Ohuuu…”

60 perqind e kerkesave per te emigurar Amerike e Canada , jan nga njerez te shkolluar .Kështu që osht bo smunillik ikja …Si puna e deleve ?Kalo e para dhe ra ne lumë , tona prapa po n lumë …!

Sqaroini mer robt qe s’eshte me Vucidolsi ne pushtet.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

2 Likes

muhabeti i emigrimit te shqipove eshte muhabet i vdekur perderisa rrojme ne kohe kur gjithe bota emigron.
Madje dhe keta te usa-s planifikojne te jetojne ne vende si shqiperia, ne ditet e pensionit, se ju bie dollari me mire.

emigrimi i shqipove jo vetem debat outdated, i kaluar kohe, se gjithe bota po leviz, por dhe bumerang per keta (salistet, se ata e kane sh per zemer): c’presin, te mbyllen si ne komunizmin qe e hodhen poshte…

1 Like

pyetja qendron. pergjigja nuk gjendet ne kete artikull.

sa ish viçidolsi ishim mbas gjermanise, ky tjetri kaq po kerko vetem te jemi para kosoves, kroacis, serbis, maqedonis, prandaj duket sikur po ikin njerzit.

po i bejne genocid te dyte atij populli, qenbirqenat ! -nejse se e kompesuan me muxhahedinat qe sollen dhe pleqte e Italise.

O zoti Shkaba,
Perralla me emigrim po na tregoni. Askush nuk qendron per turp per tu kthyer ne Memedhe. Te gjithe jetojne me djersen e ballit per nje jete me dinjitoze edhe per Holy $$$
Ne Amerike mbijeton ai qe gjen veten ne kete toke te begate. Nuk po shohim askend te kthehet mbrapsht. Ketu ndodhe e kunderta, emigrantet e 2 dekadave po blejne shtepite e dyta edhe te treta edhe femijet e tyre po shkollohen ne universitetet me dinjitoze te kohes. Good Luck ! Te gjitheve atyre qe e provojne kete mrekulli te lirise. Te jetosh atje ku jeta eshte me mire.

2 Likes

mire bejne qe ikin shqipot, t’i shpetojne kultures skizofrenike shoqerore qe mbolli sala.

Madje emigrimi kohegjate me perspektive kthimin, duhet te kthehet ne politike prioritare.

emigracioni eshte pasuri ekonomiko- financiare, kulturore, shoqerore, etj

teorite e braktisjes se shqiperise kane ne baze mykesira nacionalizmi te stervjetra…

@zeqo @BeluliXVI

ndonjehere t’i gjesh pergjigjet/pergjegjesit vetem tek politikanet eshte paksa shperqendruese dhe nuk na le te shohim pak me tutje.

po pse mo squarepusher, kush po ta pengon shikimin ty ?!.:smiley: -po hape dritaren a ballkonin, vere doren si strehe mbi sy e hidhi nje sy, tej e pertej, horizontit.