Pleqëria është ardhmëria («Rroftë komoditeti» -film francez me regji të Vincent Macaigne)

4110494

1 Like

nje koleg (thuajse i moshes se regjisorit, gati millenial) personifikim i liberalit te respektueshem, me jetese komode, me tregoi para pak kohesh sesi, njelloj si ne kontradiktat ne film, nena e tij nje punonjese me te ardhura modeste, votoi republikanet megjithe shpjegimet e djalit te saj se zgjedhja qe po bente ish e paracaktuar t’i kthehej ne bumerang.
raporte te cuditshme interesash klasore, te pakten jo klasike

pleqeria eshte ardhmeriaaaaa - tha :joy:

1 Like

Tani o pipe, o nga mbrapa thua ti

dakord
por tek Tony Edmann raporti i qendrimeve te brezave ishte i permbysur, i kundert nga ky, po te kujtojme debatin. Jo pak i ngaterruar si muhabet.

ne fakt, tek ky, nuk ka perplasje brezash; ishte nje shakà imja me “nenen e tij” dhe sloganin e filmit

1 Like

jo nuk ka, ish-shoke femijerie…
do ish me e lehte po te kishim ate kontradikte, por duket komplekse dhe mendoj se politika tradicionale (shek xx) me dy ndarjet madhore simplistike, te majte e te djathte, nuk i del dot per zot

pranej kjo epoke eshte me e nyta ne histori, sepse te gjith e kan kuptu evidencen qe, mbas konfliktit absurd midis nazizmit dhe komunizmit (te dy derivate te ideologjise te Iluminizmit Freng), nuk ka asnje kuptim ndarja dhe konflikti majte-djathte, ndersa mbas 68-tes (revolucionit te fundit dhe perfundimtar, mbas tij do kete revolucion nje mut) nuk ka asnje kuptim ndarja dhe konflikti midis eter dhe bij. Ky eshte kuptimi me i thelle i Fundit te Historise (ne kuptimin negativ)

Ndoshta te gjithe s’kan kuptuar mire evidencen se konflikti majte-djathte eshte e njejta gje me konfliktin eter-bij. Por edhe sikur ta kuptonin, kjo nuk do te ndryshonte gje sepse, megjithse te gjithe kane kuptuar absurditetin e ndarjes majte-djathte, bejne sikur nuk e vene re, ndryshe si do te justifikohej ekzistenca e tyre pa qene gjasme pjesmarres si te majte apo te djathte ne bashkohesi si shpetimtare te botes ne ngrenie te mutit politik majtas apo djathtas, pro Trump apo anti Trump, pro Malok apo pro Pallosh?

grande Giorgio, sot i harruar

a pisciata in compagnia è di sinistra
il cesso è sempre in fondo a destra :joy:

Kjo eshte aparenca, politika, e cila s’eshte tjeter vec trajtim siperfaqesor i gjerave. prandaj ( gjithnje, ne dukje) dalim tek Macron ( oops kete e vuri ne dukje review-ja) te cilit politika i kerkon te shpike zgjidhje te reja

ashtu eshte Korrikse, politika eshte trajtimi siperfaqsor i gjerave, por eskrementin sipefaqsor te politikes, Macron arriti ta zhyte ne brendesi, prandaj fitoi, u be mbret i nevojtores. Kte jua sqaroi xixa mire e bukur, edhe Stalker frengut, por asnjeri nga ju te majtet nuk e pranoi sepse nuk i leverdiste.

Qe politika eshte trajtim siperfaqsor i gjerave, gje qe nuk do te thote se eshte pa rendesi, eshte faj i Iluministeve qe i hoqen thelbin, fene. Keshtu ka mbetur vetem nje siperfaqe e peraruar bizantine qe e veshin hajdute-kriminele dhe kurvare ordinere tip Macron.

Korrikse, se prej teje pata nje intuite te forte. Vetem tani kuptoj, prej ketij diskursi, pse Macron eshte martuar me mamane e tij. Kjo eshte arsyeja me e thelle qe ka fituar ne nje kohe qe nuk ka me konflikt midis eter dhe bij. S’ka me kompleks Edipi, osht sajese artistike e Frojdit mer jau!

1 Like

Komentova pa lexuar shkrimin, tani sapo e lexova dhe gjeta kete paragraf qe çuditerisht eshte ilustrim i shkelqyeshem i “teorive te mia”, e qe Stalker ben mire te na e komentoje me tej, dmth ta analizoje pse, jo vetem ta konstatoje:

Ne fakt, kemi te bejme me nje model te ri sociologjik, i larguar nga ai (klasiku) i shekullit te XX (punetorë vs. pronarë), nje model i ri qe lejon vizatimin (me sakte, skicimin) e nje forme te re «lufte klasash». Biles në film mesojme se borgjezet e rinj votojne kryesisht te Majten (në shenje respekti dhe dashurie per rinine e tyre liberale!) ndersa miqt e tyre, ekonomikisht modestë, votojne derrçe djathtas (dhe e reklamojne me ze te larte nje gje te tille !). Biles perplasja midis dy grupeve mund te shihet si ajo midis atyre qe preferojne mobilitetin gjeografik dhe atyre qe preferojne ngulitjen ne nje territor te caktuar (në vendlindje –në rastin konkret). Paradoksalisht, pikerisht tek keta te dytet ndihet edhe nje forme xhelozie ndaj te parëve, edhe pse ata japin me se shumti pershtypjen se fshehin ne vetvete nje forme depresioni, si rrejdhoje e kesaj jete boheme (lotet e Laures).

1 Like

image

ne debatet e Jeune femme (vive l’aventure), paskam mbajtur ane, paska qene kahu i konservatorit, qe kerkon te bleje toke dhe te verë pasuri te patundshme per biznesin e tij te azilit. :confounded:

interesant tjeter eshte se prape aty, lidhur ket temen Pleqeria eshte ardhmeria, ka dicka per komfortin (Pour le reconfort), mu ne fillim ne komentin e 2te

(konfirmimi dhe konforti duhet te kene te njejten rrenje etimologjike)… (rehatine e mepasme te gjykimit)

1 Like