Princi që tundi themelet e shkretëtirës


#1


Mohammed bin Salman,një ndër princërit pretendentë për fronin e Arabisë Saudite është njeriu pas arrestimeve të bujshme vetëm pak kohë më parë.

32 vjecari në krye të punëve të ekonomisë ishte inicatiori i arrestimeve në atë cfarë ai quajti si një lëvizje kundër korrupsionit,vetëm pak ditë pas deklaratave të tij në një konferencë globale të mbajtur në Riyadh , ku pjesëmarrës ishin mbi 3500 përfaqësues korporatash dhe qeverish të huaja.

Mesa duket reforma parardhëse e cila lejonte për herë të parë femrat ti japin makinës , ka qënë vetëm fillimi.

Ai deklaroi se pikëpamjet e vjetra ekstremiste s’do të kenë më vend nën pushtetin e tij duke i hapur derën një fryme të re optimiste drejtë moderimit dhe tolerancës së fesë islame e cila mesa duket i ka dhënë një shtysë më tej investimeve të huaja.

Një ndër projektet ambicioze të cilat ai prezantoi midis të tjerash është dhe NEOM.
Një qytet hi-tech, i cili do të shërbejë si atraksion turistik i cili projektohet të shtrihet dhe në kufinjtë e shteteve fqinjë si Jordania apo Egjipti ,projekt gjigand prej 500 milard dollarësh, pjesë e vizionit së Princit , për ta shtyrë mbretërine drejtë sipërmarrjeve të tjera përvec industrisë tradicionale së naftës.

Me gjithë zhvillimin që po merr industria e automjeteve elektrike,mesa duket gjigandi i naftës po i paraprin së ardhmes
pasi në 2018 pritet të ofrohet shitja e pasurisë më të cmuar së shkretëtirës Saudite, kompania shtetërore e naftës Saudi Aramco, e vlerësuar në $2 Trillion.

Nëse realizohet blerja e vetëm 5 % e kompanisë nga investitorët e huaj kjo do të sillte rreth $100 miliardë dollarë.


#2

Akti I i princit (lufta në Jemen) doli nje fiasko e madhe.
Akti II i princit (Libani), nje fiasko edhe me e madhe.

Shume dobet princi. Sepse princ i nje Kalbesire të stermadhe qe quhet Arabi Saudite


#3

Edhe Z. Trump e kishte mbeshtetur kete veprim.


#4

titulli me “themelet e shkretetires” faktikisht te ben efektin e kundert, per ironi te cfare ke dashur te thuash


#5

po ta argumentoje kundershtine e titullit me tekstin brenda hajde de, po ta marrim parasysh…


#6

Me ne fund dhe Shkretetira doli nga shek. XVI dhe po futet ne te XVII-in. Le te marrim shembull te gjithe prej tyre.


#7

Fiasko dalin te gjithe luftrat , se sapo fillojne terreni dhe dinamikat ndryshojne ne menyra te paparashikueshme nga tavolinat e strategjive ushtarake.

E rendesishme eshte qe ky po i del kunder Ekstremizmit Islamik te mbeshtetur nga Irani si gjithmone , dhe po zgjat doren drejte perendimit te vertete, gje qe s’ka ndodhur kurre me pare kaq publikisht.

Fiasko pa Fiasko rajoni e ka marre mesazhin , apo e harrove marreveshjen e armeve qe u be ne maj te 2017 me Ameriken
html


#8

po ja te kujtojme qe shkretetira si terren nuk keshillohet per ndertime te larta se themelet ne terren ranor nuk mbajne. Themelet ne shkretetira i ke te ceketa, por dhe vete shkretetira si terren ranor s’ka themele apo rrenje, gjeodezikisht te flasesh.
Prej nga dalim ne konkluzion kollaj se princi nuk ka tronditur kushedi se cfare themelish :smile:


#9

Po se per ate po flisja une per themele pallatesh dhe reren e shkretetires… Hajde korrik hajde…

Dhe nje kalamo i klases 5te e ben dallimin, di c’eshte kuptimi figurativ e metafora ti vazhdo bjeri cekicit gjeodizik… :wink:


#10

te stonon figura letrare ne titull- te thashe qe ne fillim, pse c’kujtove ti


#11

Shenoje ne regjister


#12

mire e shenoj une (bashke me ca te tjera) po ti e kupton qe prezantimin e temes e ke bere kokeposhte apo jo
te shkuara, teleskop


#13

Ky ka kuptuar se s’ka vetem nafte ne kete dynjà, kete thuaj, pa Iranit i rruan bishtin (siç ja rruajti : u desh Franca per t’ja shpetuar nderin e humbur ne Liban)


#14

Te rroni vete, po ti e kupton qe ndoshta e lexon ti kokeposhte…


#15

Ajo ishte ideja , nder te tjera une prandaj se perfshiva fare historine e konfliktit se s’ka lidhje me idete e tjera te tij dhe te ardhmen e Arabise Saudite, ato jane konfikte sa per te justifikuar marreveshjen gjigande te armeve, dhe per ti thene Amerikes qe ne jemi aleat i juaj ne rajon.


#16

pallavra


#17

pardon per replikat
mendova mund te aryetosh.


#18

po kujt more i hyjne ne pune keto tema ? prandaj s’ka me kembe njeriu ketu.


#19

po vin komt e njerzve t’lashte, njerzve te vertete, te pakorruptuar nga shteti, po vijn komt e pellazgeve:


#20

Urbano, gjith ata jemenas te futur brenda ne Guantanamo para disa viteve, pregatitja e tyre plot urrejtje per USA dhe partnerin e tyre, Arabine Saudite, rilimi i tyre dhe deportimi i tyre drejt Jemenit, pritja e tyre dhe fillimi i aksioneve kunder qeverise, deri ne ndryshimin e qeverise, solli jo vetem marrveshjen e armeve ne maj te 2017 me Arabine, por edhe marrveshje te tjera me perpara, ne 2016, 2015, 2014, etj;
Arabet, nuk donin kurre nje levizje shihite kunder qeverise sunite te Jemenit, mirpo ja qe ndodhi, dhe kjo i shtyu per blerje me te medhaja se vitet e tjera. Plus raketat e Iranit :yum: dhe marrdheniet jo te mira me ta, e bone punen e tyre.
Sa per arabet, ata jane kujtuar vone per investime, por kot nuk thone vendet e tjera rrotull tyre, se; me hajvane se arabet saudite, nuk gjen ne kete planet.