Pse "Check Up-i" falas nuk i bën mirë Shqipërisë

Dr.Joao Costa, ish menaxher i nje projekti shendetesor ne Shqiperi, argumenton pse programi “Check-Up Falas” i Qeverise Rama 1, duhet te marre fund si nje humbje e madhe parash publike.

1 Like

Individët e shëndetshëm nuk kanë nevojë për kontrolle të rregullta. Është qesharake të ofrosh dhe të paguash për kontrollet vjetore të individëve nën 50 vjeç ose më të vjetër. Në mungesë të simptomave, këta individë mund të kontrollohen një herë në intervale 5, 7 ose 10 vjeçare, nëse dëshirojnë ta bëjnë këtë.

idiotesia me e madhe qe kam degjuar
Bota ka te pakten 70 vjet qe nuk flet me gomarlleqe te tilla.

nderkohe, ironikisht, e njejta faqe qe ka postuar kete lajm idiot, ka postuar edhe kete lajmin tjeter.
jane kthyer vertet ne rrezik per popullsine portalet injorante me pacavuret qe shperndajne.

1 Like

@vani_vini

  1. Bota eshte e mbushur me gomarlliqe te perditeshme , meqe paske kaq shume kohe te lire te ftoj te iluminohesh dhe jo te komentosh nje fjali qe mund te klasifikohet po ashtu si nje super gomarllek
  2. Programi i checkup nuk e perfshin mamografine pra per me tej te ftoj gjithashtu te informohesh
  3. Nuk besoj se e kupton se cfare do te thote ironike sepse nuk ekziston asnje lloj lidhje ironie midis programit te check dhe mbijetimit nga kanceri i gjirit
  4. Si arrin te klasifikoje injoranca, injorancen ?

Nuk e njoh Blendin, kam respekt me aq sa kemi pare ne jeten publike por kam pershtypjen se eshte teper i ndikuar nga disa koncepte te sistemit amerikan mbi jeten.
Vetem kjo mund te shpjegoje shperndarjen e nje artikulli me nje mesazh kaq te demshem ne nje vend si Shqiperia ku femrat ne zonat rurale nuk kane bere kurre pap test apo shkojne te vizitojne gjirin vetem ne stad te avancuar te kancerit. Ku njerezit nuk e dine se jane diabetike apo se kane probleme anemie ose tiroidale apo te tjera e te tjera deri diten kur simptomat behen serioze e vetem atehere shkojne tek mjeku.

Te pakten ne vendet Europiane ku kam jetuar check-up i pervitshem konsiderohet nje gje baze qe cdo njeri keshillohet te beje per veten dhe ne shtetin ku jetoj aktualisht nje check-up me nje liste baze analizash cdo vit mbulohet nga sigurimet shoqerore.
Per shkak te mentalitetit dhe edukates ne Shqiperi mesazhi per te bere kontolle me te shpeshta, jo thjesht check-up eshte shume i rendesishem dhe ne kete kuptim ky artikull eshte i demshem.

Per te sqaruar nuk kam opinion mbi menyren sesi eshte ofruar pasi nuk kam njohuri, komenti im eshte i shtyre nga paragrafet rreth berjes se check-up nje here ne 5 a 10 vjet!

Ju lutem, peshku lexohet akoma, perpiquni te konsideroni te gjitha anet e materialeve qe shperndani ose te pakten vini nje disclaimer per pjeset qe jane dukshem problematike.

1 Like

Nuk eshte thjesht injorance, por mesjetarizem, te keshillosh popullaten te shkoje te mjeku nje here ne 10 vjet, po i desh qejfi. Dhe kanceri nuk del vetem ne gji.

Ca halli ka ky Joao Costa, ka ngel Hygeia e S Amerikan pa kliente ?

Po ca kostosh ka per qeverine check-up falas , iu prishen termometrat apo pompat e aparatit te tensionit ?

Faktori me i rrezikshem na qenka obeziteti,ne nje vend qe shumica e njerezve e shtyjne jeten pa u vizituar apo ne vuajtje pa ilacet qe iu duhen , fale monopoleve te Beqjes e Tom Doshit.

Autori mir qe argumenton e jep keshilla , po pse nuk jep dhe transparencen , ne cilin program ka qene i kontraktuar nga ministria e shendetesise per dy vite, qe ta ndajme dhe ne mendjen , ia vlejne keto qe thote apo thjeshte xhelozia e koncesioneve, qe e kane lene jashte tregut ?

Autori eshte perpjekur te kritikoje menyren se si check up funksionon ketu ne shqiperi dhe jo logjiken e check up ne pergjithesi
Ai ne asnje moment nuk e mohon faktin qe te gjithe duhet te kryejne kontrolle periodike
Nese e lexoni me vemendje shkrimin ka shume argumente me te cilat vertetohet qartazi qe sistemi nuk po funksionon si duhet
Sensibilizimi per kontrolle duhet realizuar patjeter por kjo nuk eshte forma e duhur
Nese te gjithe fondet do te perdoreshin si duhet ndoshta do krijoheshin politika me te mira sensibilizimi dhe struktura me te mira shendetesore

Autori po u thote shqiptareve te vizitohen nje here ne 10 vjet, si ne favela.

Problemi jane parate qe investohen keq
Me taksat tona ne paguajme kontraktuesit qe supozohet te paguhet per numrin e pritshem te pacienteve dhe jo pacientet qe kryejne kontrollet
Pra paguhet per nje sherbim qe nuk ofrohet
Per me teper fakti qe mund te vizitohesh vetem njehere ne vit
Po ata qe diagnistifiohen dhe per nje vit shteti ska me paisje per ta
Apo meqe i diagnostifikoi le te shkojne ne privat se kaq mund te beje shteti per ta
nje here ne vit jepet mundesia ce do me teper

Ngjaka si opinion i presidentit Trump.
(nisur nga aktiviteti i tij i vrullshem kunder Affordable Healthcare Plan for everyone).

Ku di une, eshte deshperuese kur sheh keto gjera edhe aty ku s’e pret.
Une po pres me dore ne zemer kur do fillojne portalet shqiptare te dalin kunder vaksinave se eshte ne mode mo.

Edhe amerikanet bejne check up te pakten nje here me vit.
Nga e nxorre ti qe amerikanet nuk bejne check up?

Po hajde paguaj 800$/muaj me 2 mije deductible pastaj thurri himne Obamacare.E forta Obama te quan te siguruar me kete lloj plani qe eshte demagogji e gjalle.
Vete demokratet po e pranojne qe Obamacare ka probleme serioze dhe vetem per politike po e perkrahin.
Te fala thuaji Obames ne Janar kur pagesat te ngrihen edhe me 20% .

ty qe te del me lire tek puna mbaj insurencen e punes, kush te tha gje.
me ata qe skane opsion tjeter pse ia u jeq edhe ate

Mos me thuaj je i siguruar kur paguan 800$ muaj me 2 mije $ deductible.Eshte genjeshter dhe demagogji dhe po genjen njerezit me luge boshe.
Kur e mirato I ligjin premtoi te kunderten apo e harrove?
Kaq doja te thoja.
Shko tek mitingu i Antifa-s apo BLM tani.

O Amerika dhe jeta po flitet per Shqiperine , nqs doni te diskutoni OBAMA KAREN mund te hapni teme tjeter.

2 Likes

Sepse njoh njerez qe kane Obamacare.
Lexo dekraratat e Obames kur po aprovohej ligji qe premtonte per il je te pagesave per mbajtjen is doktorit qe do etj me nje fjale premtonte lugen e floririt.

Vete Schumer dhe Pelosi po thone qe Obamacare ka probleme serioze ti vazhdon demagogjine.
I zoti e shet tellalli se jep I thone kesaj.

Kush tha qe kanceri del vetem ne gji
Ka raste qe del dhe ne tru dhe ky eshte me i demshmi

Opo del edhe ne bole thuaj…pa mire…semundje e neveritshme. Nese check-up-i zgjidh gje.