Pse përmbytemi çdo vit (si janë trajtuar përmbytjet para ’90-s)

Po Shqiperia sa here e ndihmon?

I Modho, ketu nuk po flasim per seksologji, por per per ekonomi. Hane dat e hane Bagdat, i kan pas thone te vjetrit.

1 Like

po po Pjer, e ha edhe dati, edhe Bagadati e ha. Qe te dy e hane! Nuk shpeton asnjoni pa e honger!

I Modho, nuk thuhet, Hanë (Hajnë) ,por ; Hane , eshte fjale e vjeter etruske.
Shprehja; Hane dat e hane Bagdat, do t’thote, qe ; per tjeter flitet e per tjeter po kupton ti.

Hane Shan, hane Bagdat Pjer, jo hane dat.

1 Like

Pjer, midis “tjeter flitet” (ekonomise) dhe “tjetres qe kuptoj une” (seksi) ka lidhje, pra nuk ka “tjetra”, “tjetrat” jane e njejta gje.

Shif çer m’nodhi sot. Shefi im, nje cope budall si gjithe shefat, po edhe klysh kurve si gjithe shefat, me pyeti:

-Çfar qu ti tragjedi atehere? (mbasi qe per tu justifiku per nje gabim timin, thashe: “ho me se nuk eshte ndonje tragjedi!”)

Un nuk fola, se e di qe ne keto raste pergjigjet i Modhi :grinning:, e pritsha ndonje pergjigje skandaloze, psh: “Tragjedi eshte te mos japi shefi rrogen ne fund t’mujit!”. Por i Modhi :grinning: kesaj here ja pati ndryshe:

-Ta dish qe je i modh, e te mos kesh spektator perveç vetes!

Aplausi. T’gjith pane nga mu, e shefi me tha:

-Ç’ke qe perplas duret?

Nuk bej fare pushime ne Shqiperi.

ja kaq ishte,mbaroi dhe përmbytja! pritet të bjerë ndonjë tërmet që të shftyjnë përsëri dufin e tyrë qytetarët e ‘botës’! një gjë nukn kuptoj! përse diskutojnë për shqipërinë dhe shqiptarët,në gjuhën shqipe,njerëz që e urrejnë shqipërinë dhe shqiptarët? nga burojnë gjithë këto komplekse? nuk besoj se vetëm ndrydhja e libidos e ka fajin,

Me i fjal, paskeni rreshqit te gjith aty i Modho :laughing: ohoo ç’u 10-va tu qesh :laughing:

Pse Ingeborg, ç’te ka ndodhur.

INGEBORG , nuk me ktheve pergjigje, pse.

Nuk te kthej pergjigje se pyetja eshte kot dhe eshte private.

1 Like

sikur ta dija qe do e kishe nje siklet/problem , biri im, por megjithate provo te shkosh ne qytete e plazhe qe nuk i ke pare, qe nuk ke qene noi here.