Rama: I qëndrojmë marrëveshjes parazgjedhore me PD

Ne nje fjale pershendetese per elektoratin socialist ne Sheshin Skenderbej, Kryeministri i rikonfirmuar Edi Rama ka falenderuar votuesit dhe ka premtuar me shume pune ne kater vitet e ardhshme. Rama ka marre nje moment per te falenderuar Lulzim Bashen per marreveshjen e 18 Majit dhe tha se ai dhe Partia Socialiste do t’i qendrojne marreveshjes me Partine Demokratike, dhe se kjo marreveshje do jete busulla e marredhenieve Qeveri - Opozite ne te ardhmen.

Asnje koment ketu ? Mos heshtni , Koalicioni eshte per te cuar Shqiperine perpara , mos tju vije as juve turp qe do beni koalicion me ne dhe as neve qe po bejme koalicion me ju .
E rendesishme eshte qe Tepsia iku per skrap --ar .

po mor kelysh i blokut po ,kerkon te kriminalizosh e dhe PD ne narkoshtetin tat kriminal…nje shprehje shkodrane thote qe : Kurre mos ndero vezet me komunistet se te dalin kllufe ,Basha ndoshta nuk e dinte ose e injroj me qellim por ne te dy rastet rezultati eshte katasrofik.

1 Like

Nen udheheqjen e dhondrit Malltezi e Zonjes Harxhi, me 18 firma filloji sot levizja Basha IK.

s’kuptova gje, do beje koalicion qeveritar apo çfare ?

Jo Rama drejton i vetem e nuk do e kriminalizoje PeDin, sikur thote ene Kapo.

Pse me kaq inat kapo? Merre me embel, me shtruar. Tani jemi opozitare, por vellezer.

ajo dihet se fitoi shumicen, eshte arithmetike e thjeshte. ajo qe s’kuptoj eshte kjo teme, çfare tregon ?
po qe se drejton vete, ai s’ka nevoje te ftoje opoziten. e fton se nuk ka ne dore drejtimin vetem, nga ata qe i japin leket e buxhetit.
pa buxhet ai (apo kushdo tjeter) asgje ben. vetem llafe.
ai prej buxhetit fitoi. prej ketij sheshit dhe shesheve te qyteteve te tjera qe meremetoi, etj. ndryshe nuk fitonte.

Aha, Basha u fut 90 dite ne cader dhe refuzoi cdo lloj ambasadori e te derguari, i karikoi njerezit e vet dhe… beri mareveshje. Mori policine, po edhe hipotekat… ndejten nja tre ore koke me koke dhe ja bone qepalla njoni tjetrit naten vone para kamerave.
Tani ky del dhe thote do respektoj marreveshjen.
Bashen paskan per ta honger te gjalle ato te vetet, vec nese e mbro sula.

Qe Rama do kete bo marreveshje me Bashen jo per bashkeqeverisje por per bashkepunim ne reformen zgjedhore e marreveshje te tjera te dores se dyte. Por derisa dhendri i sales ka filluar sot levizjen per shkarkimin e Bashes kjo marreveshje behet nul.

Me nje fjale aleati me i madh i Bashes ne keto momente eshte Rama. :open_mouth::open_mouth::rolling_eyes::rolling_eyes:

çfare i duhet marrveshja kur ky ka shumicen kete s’kuptoj une. ai ka tani dhe arren dhe gurin ne dore. e ben VETE ate qe rane dakjort me bashen edhe plot gjera te tjera qe ja do qejfi. s’ka ai me nevoje per Bashen dhe normal qe kete duhet ta shkarkojne, si kudo tjeter ne Europe kur humbet zgjedhjet (bile ai duhet te jape dorheqjen vete po te jete i ndershem).
po kjo s’ka me te voglin problem per edin, pas fitores me shumice parlamentare.

Blendo, ç’na sjell keshtu lajmesh, kujt i intereson se ç’thote ai. Neve me shume na intereson se ç’thone partite e vogla, zerat e rinj.

Cik si vone u kujtuan te ankohen per listat. Deri pardje listat ishin ne regull.

Shumice per te qeverisur normalisht por jo per te qeverisur ne raste krizash e mbi te gjitha ndryshimet kushtetuese qe Rama Basha duan te bejne per sistemin zgjedhor qe kan rene dakort duan shumice te cilesuar.

mesa di une mbi parlamentin nuk ka force tjeter madhore, per ndryshimet ne kushtetute apo kudo qofte tjeter.

pse mer çfare eshte Basha mbret ? do jete tani e tutje deputet si te gjithe te tjeret. vetem sikur e gjitha kjo te jete vetem nje loje, e prapa skene te kete forca te tjera qe komandojne keta tanet.

I duhen 84 vota per disa ndryshime. Nga LSI s’i merr ato 7-8 (PDIU dhe Tom Doshin I ka ne xhep). I duhet PD.

Ndermjet PD dhe PS ka një lume gjaku ende te patharë . Janë me mijëra krime politike qe kane për autor te majtën historike , politike, juridike e gjenetike prefshi edhe urdherin e te jatit e Rames qe vari ne litar poetin.

1 Like

ku shkruhet qe duhen 84 perfaqesues per ndryshime te ligjeve, ne kushtetute ?

Per kushtetuten me duket se duhen 91 a 96 vota…duhet ndryshuar vete kushtetuta. Basha ja ka premtuar edhe aleateve te vet ndryshimin e Kushtetutes.