Rrëfimi rrëqethës i Lekë Frrokut: Vuaj makthet e kohës së burgut, takimi pas 30 vitesh me policin mizor

#21

Non puo piovere per sempre…

#22

Mua nuk me duhet shkrimi qe sjell Grande Kapo per te ditur krimet qe ka bere komunizmi. E njoh si sistem, ose me sakte njoh stalinizmin enverian (e beri maoizem me vone deri diku), njoh njerez qe kane vuajtur, kam sy dhe lexoj njerez me integritet (te te kujtoj per shembull cfare I kane bere Mitrush Kutelit). Nese do deshmi publike per shembull, merr ate te Vaske Orgockes, vellai I Dhimiter Orgockes. Qe mos nxjerresh si justifikim qe ishte ballist apo diversant. Ma thuaj, cili ishte krimi i tij per te cilin u denua.

#23

Ti ja kerkon nje spermatozoidi ta thote ate qe se thote dot vete penisi! - i Modhi :smiley:

#24

Te merresh me arb eshte njelloj sikur merresh me shkeraben. Arb nuk e di qe ishte dhe ne kushtetute neni per agjitacion e propaganda. Apo qe denoheshin njerezit per “shfaqje te huaja”.

#25

arban, qeka njoni qe mbaka men dhe eshte pendu, ka kerku falje:

https://easefitgo.info/8-weeks-to-a-stronger-deadlift/?ad=new-it2&fbclid=IwAR2AAKL_ZAfPMjG4mKu-4j-ABmgtKr5WQhmskNYLS6wWMlWA5xwrpLzK00o

po e ve linkun tek tema e teleskopit, ndoshta na thote ndonje gje lidhur me kete, aq me teper qe eshte i Mossadit.

E ardhmja ishte dje ?!
#26

Kot sa na bere te lexojme me shume banalitete…histori me minj ne biruce e me hetues me sy te eger e me police qe te rrahin ne burg ! Me qe e lexova historine , kete e kane denoncuar shoket e tij nuk eshte se i erdhi komunizmi te dera, e dyta keta te ndajne mendjen njeher…ishin apo jo disident ne ate kohe? ishin anti-komunista? Se ka gallate…kur flasin per ate kohe thone jo…me kane denuar kot…pas 90’ u shenuan te gjithe si anti-komunista ! Kush ka qene anti-komunist ka humbur luften, te njeten gje do te bente ai komunisteve nese ai fitonte(ndoshta me keq) e nuk ka njeri perse kerkon falje, por i shtrihet dore e paqes ( sic ndodhi ne 90’,kur komunistet u dorzuan pushtetin paqesisht )! Kush nuk ka qene anti-komunist dhe pretendon se eshte denuar kot ne ate kohe por pas 90’ u be i persekutuar politik nuk meriton asgje , as falje e as shtrirje dore (jane keta qe mbushin njerzit me peralla e banalitete). Falje u kerkohet vetem atyre qe jane denuar apo perndjekur pa te drejte ne ate kohe sic ne c’do kohe ( keshtu thote kapitalizmi ) !

#27

Po mire moj shoqe…na i sill ti njerzit e denuar me burg per Celentanon apo per “shfaqje te huaja” dhe u kerkojme falje !! Ne se nuk i gjen keta njerez, kerko falje ti …e hiqe kete shkrim idiot qe fyen inteligjencen me minimale !

#29

A, domethene per shembull, historite me holokaustin jane banalitete, me minj e me biruca e me SS e me kapo qe te rrahin. Kur te fusin ne burg se te kane spiunuar shoket nuk eshte krim komunizmi, vetem kur te spiunion gruaja eshte. Une prandaj te solla shembull jo antikomunisti, qe te mos nxirrje kete muhabetin e ballisteve e te humbjes se luftes e me te e te thashe. Mos shko me larg, shih shoket e vet, si I hoqi qafe te gjithe. Apo edhe ata ishin antikomuniste e te spinuar nga shoket. Kush t’i kete spiunuar Beqirin me Kadriun? Mehmeti me Ramizin them une.

1 Like
#30

Jam edhe une dakord, gjembi. Hiqe kete shkrim qe fyen inteligjencat minimale!!!

#31

arb komunisti dhe fuksat komuniste, dmth ateiste, e kane eleminuar me duar e tyre te vetmen pergjigje se pse krimet. Ateistet e mohojne “mekatin origjinal”, por jane po ata vete qe e vertetojne ekzistencen e tij.

#32

BO BO !! Lere fare more shok se ti nuk di per cfare flet ! Kundershton kot pa patur hic idene e asaj qe thuhet ! Po si mundet njeher??? Kur flitet per holokaustin…nuk flitet per minj ne biruca e per kapo qe te rahin o shokkkk …flitet per shfarosje , per djegie te njerzve(burra,gra,femij) te gjalle brenda ne furra !! A e kupton se per cfare flet? A e kupton ke kishin perballe komunistet (edhe ata shqiptar)? Lere fare…kerko burime te tjera info qe te mesosh te llogjikosh me koken tende!

#33

Futja pordhes, se kur te hyn dogma ne koke, eshte me keq se kur te hyn huri ne b… Nga e gjete kete qe kur flitet per holokaustin na u flikta vetem per shfaqosjen dhe nuk flitet per vuajtjet, torturat, te ftohtin dhe sidomos, besoje apo jo, gjeja me e keqe thone eshte uria. E mbi te gjitha per kafshet me fytyre njeriu qe i shkaktonin atyre qe duhej te ishin njerez si ata gjithe keto vuajtje. Ke lexuar vertet ndonje liber me deshmi nga te mbijetuarit. Te rekomandoj une ca.

#34

Nuk e kuptoj vertet mohimin, vjet ngaqe jane qorra, apo eshte njefare shfajesimi i cuditshem nepermjet mospranimit te fajit (krimeve). Nejse, kjo qe ben ky, meqe jemi edhe te Holokaustil, eshte njesoj si ajo qe tha ai oficeri I larte nazist ne Nuremberg ku shfaqen pamjet e Aushvicit. “Propagande”, tha.

#35

Booo …ca u ka bere kapitalizmi ju !! Ju as Fevziu qe u riti me kete mendesi nuk u mer me ne dorzim! O shok, uria e vuajtjet nga i ftohti apo i nxehti kane qene pjese e jetes ne ato vite, sigurisht qe ne kampe perqendrimi do ndihej akoma me shume kjo apo edhe dhuna e gardianve! Nuk ishin kampe pushimi or shok por perqendrimi ! Njrzit vdisnin per buke jashte e jo me brenda burgjeve e kampeve! Ajo qe e ben krim kunder njerzimit nuk jane keto, por eshte ne fillim ideja e zhdukjes se nje populli ne baze race (vetem ideja perben krim, nuk ka nevoje per dhembe te shkulur e lote te derdhur o i mallengjyer), e me mas praktimi i kesaj ideje ne menyre sistematike ! Tani une nuk do zbras timen te mbush tenden…ik e kupto ato qe lexon ! Dhe qe te mos me mbetet merak…na i gjej ti njerzit e denuar me burg per “shfaqje te huaja” e se shikonin tv italiane qe tu kerkojme falje demek ? Jo per gje…por na e shpifet me keto banalitete!

#36

pushimet e 15 diteshit ne plazh, ne kabina kompensate. Kishte madje edhe opsion ne cadra te medha ushtarake.
pushime ku mbushej uji me krahe, ku ngrihej gjysma e shtepise me vete ne spondin e kamionit prenotuar nga 2-3 familje, e te tjera e te tjera,
pushimet e vitit keto.
na hapet barkun me vuajtjet e burgut, burgjet prandaj jane burgje

#37

E di, ti ishe trim me flete, ti gjithe diten te italiani e mbaje televizorin dhe barsetat dy gisht poshte kockes se Partise. Ti ke qene Xhon Lenoni i Shqiperise. Po ku lexove qe une fola per “krim kunder njerezimit”. Qe ta thithesh pak per cfare e kam fjalen, po them qe te pakten edhe pese veta me shume te kishin bere ate qe beri Liri Belishova, e vetmja qe ka kerkuar ndjese, edhe pse vuajti vete. Apo edhe Lirine komuniste qe 13 vjece do ta nxjerresh antikomuniste, ti komunisti i tastieres dhe i pilafit.

#38

O versioni ne Britani i oidriso, shko more… bej nje xhiro ne Korene e Veriut. Pse harxhon kohen ne djepin e kapitalizmes?

Qe te te fyhet inteligjenca, duhet ta kesh ne fillim. I ka kapitalizmi keto, te lejon te hedhesh gure ne lumin e internetit pa te hyre gjemb ne kembe.

#39

Ja toci i kukulles enveriste ne Britani (se komunist nuk eshte hic fare), bashke me shoqen e tij ne Amerike qe e pranon me gojen e tij sa parajse ishte komunizmi i tij. E cuditeshme si Amerika e ka mbyllur nje sy. Te gjithe ish xhelatet jane mbledhur ketu, megjithese nuk lejohen te vijne sipas rregullave.

#40

PPSH si organizate kriminale e themeluar nga serbet duhej shperndare ashtu si Gorbachev shperndau PK ruse .gjithe hafijet qe bene krimet e pershkruara me lart perbejne power base te PS e ne nje menyre apo tjeter jane perseri ne pushtet .

1 Like
#41

komunizma nuk e ka pohuar ndonjehere si te demshme parane e mireqenien, perkundrazi varferia i eshte imponuar, ama paraja e pasuria nuk bejne domosdoshmerisht njeriun gjembi
le te themi qe komunizma eshte e veshtire dhe njeriu tejet i papersosur keshtu sic eshte krijuar